مردم آثار توافقات سفر رئیس‌جمهور به روسیه را خواهند دید
کد خبر: 1077094
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WCU
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
سخنگوی دولت:
سخنگوی دولت مانند سه‌شنبه‌های گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه حضور پیدا کرد و به مهم‌ترین موضوعات هفته جاری از جمله حاشیه‌ها و دستاورد‌های سفر رئیس‌جمهور به روسیه و بحث‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ پرداخت

سخنگوی دولت مانند سه‌شنبه‌های گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه حضور پیدا کرد و به مهم‌ترین موضوعات هفته جاری از جمله حاشیه‌ها و دستاورد‌های سفر رئیس‌جمهور به روسیه و بحث‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ پرداخت. سخنگوی دولت همچنین از خبر‌های خوب اقتصادی در روز‌های پیش رو سخن به میان آورد و تأکید کرد: رئیس‌جمهور و هیئت دولت خود را ملزم می‌دانند شعار‌های انتخاباتی را جامه عمل بپوشانند.
پرهیز از حاشیه و توجه به اقشار کم‌درآمد جامعه نیز از جمله مباحث دیگری بود که سخنگوی دولت درباره آن سخن گفت و تأکید کرد که دولت سیزدهم در بحث بودجه سال آینده به معیشت کارمندان و کارگران نیز توجه خواهد داشت.
به گزارش مهر، علی بهادری‌جهرمی در ابتدای نشست خبری در توضیح سفر رئیس‌جمهور به روسیه گفت: «الحمدلله سفر روسیه، سفر پرباری بود و جلسه رسمی در کاخ کرملین برگزار شد. علاوه بر آن جلسه‌ای در دوما تشکیل شد. شرکت در جلسات مختلف با فعالان علمی در دانشگاه دولتی مسکو و فعالان اقتصادی در کشور روسیه و برنامه‌های تدارک‌دیده شده کم‌نظیر بود. در حوزه دستاورد‌ها و موضوعاتی که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، نگاه‌ها بسیار نزدیک و حوزه توافقات بسیار گسترده و قابل قبول بود. محور اصلی مباحث سفر اقتصادی، سیاسی، دفاعی و نظامی بود و برخی تفاهمنامه‌ها در این سفر منعقد شد.»
وی هجمه در فضای مجازی علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه را که طی روز‌های گذشته توسط برخی وابستگان به یک طیف سیاسی خاص داخلی نیز به صورت برجسته دنبال می‌شد به دلیل نتایج خوب سفر عنوان کرد.
بهادری‌جهرمی سه عامل «استقبال گرم»، «انجام برنامه‌های سفر» و «تحقق برنامه‌ها» را از جمله مؤلفه‌های منصفانه برای ارزیابی یک سفر دارای اهمیت دانست و تأکید کرد که هر سه مورد با موفقیت انجام شد.
سخنگوی دولت بخشی از دستاورد‌های سفر مانند افزایش خط اعتباری تا سقف ۱۰میلیارد دلار را بسیار ارزشمند عنوان کرد.

شرایط برای توسعه صادرات فراهم خواهد شد
بهادری‌جهرمی همچنین در ادامه نشست خبری خود عنوان کرد: «در حوزه‌های مختلف، افزایش صادرات صیفی‌جات تا سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد و شرایط برای توسعه صادرات فراهم خواهد شد. در حوزه کریدور و راه‌آهن نیز قرارداد‌هایی منعقد شد. اصل، محتواست، اما برخی اصرار دارند نگاه محدودی به برخی کشور‌های خاص داشته باشند.»

شاهد دستاورد‌های خوب اقتصادی هستیم
بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤالی در رابطه به وعده‌هایی که دولت از ابتدای آغاز به کار به مردم داده بود و اینکه کدام یک از این وعده‌ها عملی شده است، گفت: «اولین وعده اولویت دادن و اهمیت دادن به تأمین سلامت مردم بود و دستاورد‌های آن مشخص شد. متعاقب آن اولویت‌دهی به مسائل اقتصادی در دستور کار است و شاهد دستاورد‌های خوب اقتصادی هستیم، اما برای تغییرات و مشاهده نتایج و آثار، نیازمند زمان هستیم. ان‌شاءالله در دهه فجر شاهد اتفاقات خوب و افتتاح پروژه‌هایی باشیم.»

توافق موقت در دستور کار ایران نیست
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «برخی از خبرگزاری‌ها مدعی هستند در جریان سفر رئیس‌جمهور به روسیه، پیشنهاد یک توافق موقت برای احیای برجام مطرح شده که از طرف ایران این موضوع رد شده است، آیا صحت این اخبار را تأیید می‌کنید؟»، گفت: «پیش از این بار‌ها اعلام شده توافق موقت در دستور کار ایران نیست. در سفر روسیه بر لزوم بازگشت همه طرف‌ها به برجام و انجام تعهدات از سوی همه طرف‌ها و لغو تمامی تحریم‌ها تأکید شده است.»

دولت در تأمین ارز با هیچ‌گونه مشکلی رو‌به‌رو نیست
سخنگوی دولت آمار دقیق فروش نفت و بازگشت ارز‌های ناشی از آن را قابل قبول دانست. وی همچنین «مراجعه به سامانه نیما» را عاملی دانست که بر اساس آن می‌توان پی برد دولت در تأمین ارز با هیچ‌گونه مشکلی روبه‌رو نیست.
بهادر‌ی‌جهرمی در ادامه سخنان خود درخواست کرد که برای فروش نفت به دولت اعتماد شود نه به افرادی که اطلاع ندارند.
وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی کشور و وعده دولت برای حذف ارز ترجیحی تأکید کرد: «طبیعتاً مدیریت وعده‌ها، انتظارات و مشکلات نیازمند صرف زمان مناسب و برنامه‌ریزی و طراحی مناسب برای حوزه‌های مختلف است. استمهال دولت برای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، تدبیر آثار و نتایج این تغییر بود که هم مجلس و دولت اتفاق نظر دارند باید آثار منفی نسبت به طبقات مختلف جامعه وجود نداشته باشد و این موضوع در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است. برنامه‌ریزی برای شیوه اجرای این موضوع اهمیت دارد. ارز ترجیحی یکی از عوامل تورم است.»
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه هشت ماه از امضای برنامه اجرایی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو روادید سفر‌های گروهی می‌گذرد، اما هنوز این برنامه به مرحله اجرا نرسیده و ویزایی بین دو کشور لغو نشده است، ایراد و دلیل عدم‌تحقق آن ناشی از چیست؟ گفت: «این توافق هم مشابه توافقات دیگر به دلیل نگاه توسعه نامتوازن معطل مانده بود. این توافق امروز در دستور کار دولت است، اما به دلیل کرونا و محدودیت‌های آن فراهم شدن امکان اجرای این توافق منوط به ثبات شرایط کروناست.»

دولت وارد حاشیه‌ها نمی‌شود
همچنین سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با تعاملات دولت و مجلس افزود: «امروز موسم خدمت به مردم است و مردم منتظر حل مشکلات هستند. امروز وقت کار است و دولت وارد حاشیه‌ها نمی‌شود. دولت و مجلس برای حل مشکلات مردم همسو و در تعامل و همکاری کامل هستند.»
بهادری‌جهرمی با بیان اینکه رأی اعتماد بالای مجلس به کابینه و همراهی در موضوعات کلان و اساسی و حضور دائمی وزرا در کمیسیون‌ها نشانه تعامل گسترده مجلس و دولت با یکدیگر است، تأکید کرد: «وظیفه نظارتی مجلس می‌تواند برای بهبود حکمرانی مؤثر باشد. اختلاف نظر در موضوعات مختلف طبیعی است و این مسائل برای ارائه راهکار مناسب راهگشاست. سطح دسترسی نمایندگان با شخص رئیس‌جمهور و تک‌تک وزرا بیش از هر زمانی و بلکه شاید بیش از همه ادوار، پیش‌از این بوده است. تا پایان آذرماه بالغ بر هزارو ۶۰۰ بار وزرا با نمایندگان چه در وزارتخانه چه در مجلس دیدار داشته‌اند و حداقل ۱۷۲نماینده دیدار مستقیم با آقای رئیس‌جمهور داشته‌اند و صحبت‌های خود را در قالب مجامع استانی بیان کرده‌اند که این غیر از همه دیدار‌های آقای رئیس‌جمهور است.»
سخنگوی دولت اضافه کرد: «رئیس‌جمهور هفت بار در این مدت به مجلس رفته‌اند و این نشانه توجه ویژه دولت به مجلس است. از شروع دولت سیزدهم تا ابتدای دی ماه اعضای کابینه دولت مردمی ۷۹۶ مورد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار کرده و پاسخگوی سؤالات آن‌ها بوده‌اند. ۸۷۰ مورد نمایندگان در محل وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی با وزرا برای پیگیری امور دیدار داشته‌اند. از شروع دولت سیزدهم تا ابتدای دی ماه ۵۷۷ مورد معاونان پارلمانی و مدیران کل امور مجلس وزارتخانه‌ها در محل مجلس شورای اسلامی حاضر و پاسخگوی سؤالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده‌اند.»

آماده بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان به شکل متقابل هستیم
آخرین وضعیت برقراری ارتباط ایران با عربستان را سخنگوی دولت اینگونه تشریح کرد: ایران از صلح و ثبات در منطقه و روابط حسنه با کشور‌های مسلمان حمایت می‌کند و تاکنون چهار دور مذاکرات میان ایران و عربستان به میزبانی عراق صورت گرفته است.
بهادری‌جهرمی از آمادگی بازگشایی سفارتخانه‌ها به شکل متقابل سخن به میان آورد و آن‌ها را مشروط به توافقاتی دانست که هنوز نهایی نشده است.
از مهم‌ترین مباحثی که طی روز‌های اخیر بیان شده است، زمین‌خواری برخی نهاد‌های خاص در حاشیه رودخانه‌هاست که سخنگوی دولت در پایان نشست خبری خود از اراده جدی دولت جهت برخورد جدی با ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حاشیه رودخانه‌ها گفت و خاطرنشان کرد: «اقدام رئیس قوه قضائیه در خصوص تخریب ساختمان حاشیه رودخانه چالوس اقدام مناسبی بود. پا به پای این اقدامات برای مقابله با تغییر کاربری‌ها، دولت اعتقاد دارد سعی شود برنامه‌ریزی لازم برای جلوگیری از تصرفات جدید صورت گیرد. در جلسه اخیر هیئت دولت پیرو گزارش وزیر جهاد کشاورزی در خصوص زمین‌خواری‌ها، رئیس‌جمهور دستور داد سازمان امور اراضی حمایت و تقویت شود و این مسیر با جدیت پیش می‌رود.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار