شرایط بغرنج منطقه حاصل بحران‌آفرینی امریکاست
کد خبر: 1071457
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UjZ
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
دبیر شورای عالی امنیت ملی:

طلعت بیک مصدق اف، معاون رئیس‌جمهور و رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان که برای انجام یک دیدار رسمی سه روزه به تهران سفر کرده است، صبح دیروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره طیف وسیعی از همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و بین المللی با وی گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، در این دیدار طرفین بر گسترش همکاری‌های همه‌جانبه میان تهران - بیشکک در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی تأکید کردند. دریابان شمخانی در جریان این ملاقات با اشاره به اشتراکات تمدنی و منافع و تهدیدات مشترک تصریح کرد: با برنامه ریزی مناسب می‌توان همکاری میان دو کشور در همه سطوح را گسترش و تعمیق داد. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تشریح ظرفیت‌های ایران در حوزه‌های ترانزیتی، انرژی، علمی، پزشکی، فناوری، آی تی و شرکت‌های دانش بنیان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه همه‌جانبه همکاری میان دو کشور اعلام کرد. دریابان شمخانی با اشاره به تحولات افغانستان خاطر نشان کرد، شرایط بغرنج کنونی منطقه به ویژه اوضاع افغانستان حاصل سیاست‌های غلط و بحران آفرین امریکا در منطقه و بیش از ۲۰ سال تجاوز و اشغالگری واشنگتن در افغانستان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: با توجه به لزوم ایجاد صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام را از مؤلفه‌های مهم برای تحقق چنین هدفی می‌دانیم. در این دیدار مصدق اف معاون رئیس‌جمهور و رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران بر وجود اشتراکات قابل توجه در رویکرد‌های منطقه‌ای دو کشور تأکید کرد و گفت: قرقیزستان علاقه‌مند است که هم زمان با استقرار دولت جدید در ایران، سطح مناسبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را با تهران ارتقا بدهد. وی با اشاره به مواضع مشترک ایران و قرقیزستان در زمینه بحران افغانستان اظهار داشت: لازم است برای جلوگیری از شکل‌گیری بحران انسانی، فقر مطلق و رشد تروریسم در افغانستان، کشور‌های منطقه با اتخاذ ابتکار‌های مشترک و هماهنگ به ایجاد ثبات در این کشور کمک کنند. مصدق اف استفاده از بنادر جنوبی ایران برای ترانزیت کالا به قرقیزستان را در ردیف اولویت‌های همکاری دو کشور عنوان کرد و افزود: همکاری‌های امنیتی و تبادل تجربیات برای مبارزه با تروریسم، موادمخدر و جرائم سازمان یافته از جمله زمینه‌های مهمی است که می‌تواند در دستور کار توسعه مناسبات تهران - بیشکک قرار بگیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار