چوار؛ داغی که نباید فراموش شود
کد خبر: 1071133
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UeL
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷
فریدون حسن
اشاره ظریف رهبر انقلاب اسلامی به حادثه زمین فوتبال چوار و جنایتی که رژیم بعث عراق در سال ۶۵ در این زمین انجام داد بار دیگر ثابت کرد که نباید به سادگی از کنار این فاجعه گذشت و آن را فراموش کرد.
چرایی دیده نشدن حادثه چوار در طی تمام سال‌هایی که از این جنایت می‌گذرد را باید از مسئولان ورزش بخصوص فوتبال کشور پرسید. اینکه چرا تاکنون فقط به نمایش چند بنر و چند حضور کمرنگ در این زمین در سالروز این حادثه بسنده کرده‌اند را باید از آن‌ها پرسید. در حالیکه اگر مشابه این حادثه در کشوری دیگر رخ داده‌بود بدون هیچ تردیدی از آن بعنوان نماد مظلومیت و تضییع حقوق بشر استفاده می‌کردند. اما اینجا در ایران با کم کاری‌های صورت گرفته حتی بسیاری از مردم خودمان هم نمی‌دانند که در ۲۳ بهمن ۱۳۶۵ در زمین چوار چه روی داده است.
اشاره رهبرعظیم الشان انقلاب اسلامی را باید جدی گرفت وقتی فرمودند: «حوادث کم‌نظیری در استان ایلام به وقوع پیوست که متأسّفانه مردمِ خودمان هم خبر ندارند، چه برسد به دیگران و خارج و ملّتهای دیگری که مشتاقند حوادث کشور ما را بدانند؛ آن‌ها که هیچ، حتّی مردمِ خودمان هم از خیلی از این قضایا خبر ندارند. مثل قضیّه‌ی بمباران مسابقه‌ی فوتبال در ۲۳ بهمن ۶۵- که دو تیم ایلامی برای بزرگداشت و یادبود هفتمین سال پیروزی انقلاب، یک مسابقه‌ای به این عنوان درست کردند و تعدادی از مردم هم جمع شدند، تماشا میکردند؛ هواپیمای عراقی آمد بالای سر، از نزدیک یعنی با توجّه به اینکه اینجا چه [برنامه‌ای]هست -نه اینکه همین طور بمب بیندازند و تصادفاً بخورد به زمین فوتبال؛ نه، با توجّه- اینجا را زد و ده بازیکن شهید شدند، داور شهید شد، چند بچّه شهید شدند، بعضی از تماشاچیان شهید شدند؛ این حادثه‌ی کوچکی نیست، این حادثه‌ی بزرگی است؛ جا دارد که این جور حوادث در ابعاد جهانی شناخته بشود، گفته بشود، تکرار بشود. این پیامِ مظلومیّتِ شهدای ورزشکار ما است.»
بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حالا حجت ر بر مسئولان ورزش و فدراسیون فوتبال و دست اندرکاران سازمان لیگ تمام کرده و آن‌ها حالا موظفند تمام ظرفیت خود را برای شناساندن ابعاد این فاجعه بزرگ بکار بگیرند. داغ چوار نباید فراموش شود و باید از آن بعنوان سمبل مظلومیت ملت و ورزش ایران استفاده شود. به فرموده رهبر انقلاب اسلامی این حادثه بزرگ باید جهانی شود باید اینقدر تکرار شود تا تمام دنیا متوجه جنایت رژیم بعث با پشتیبانی آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی و دول مذتجع منطقه شوند و مظلومیت ورزشکار ایرانی به جهانیان نشان داده شود.
هر سال ۲۳ بهمن ماه یادآور رخداد غمباری برای ورزش ایران و استان ایلام است که تاکنون حق آن ادا نشده، اما تاکید رهبر انقلاب اسلامی به اهمیت این اتفاق خونبار باعث شده تا از همین حالا منتظر رسیدن ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ باشیم روزی که دیگر هیچ بهانه‌ایی برای کم کاری برای معرفی آن به جهان از سوی مسئولان ورزش کشور و فوتبال پذیرفتنی نیست. ما وظیفه داریم که به فرموده رهبر انقلاب اسلامی پیام مظلومیت ورزشکاران ایران را به جهان و جهانیان مخابره کنیم و پرده از جنایتی بر داریم که در زمین مقدس ورزش رخ داد و تاکنون آنچنان که باید و شاید دیده نشده است. چوار نباید فراموش شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار