بیانیه شکست «هادی» سعودی در یمن
کد خبر: 1071011
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UcN
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
شکست تنها نتیجه ائتلاف سعودی در تجاوز علیه یمن است. این شکست را کارشناسان به کرات مطرح کرده‌اند. حالا مقامات دولت مستعفی یمن به رهبری منصور هادی که عربستان برای حمایت از آن‌ها وارد جنگ شد به همین شکست اذعان کرده و با انتشار بیانیه‌ای بی‌سابقه گفته‌اند که گزینه نظامی شکست خورده و زمانش رسیده که به جنگ پایان داده شود. این اعتراف همزمان شده با آزادسازی و کنترل مناطقی استراتژیک یمن از سوی انصارالله.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: شکست تنها نتیجه ائتلاف سعودی در تجاوز علیه یمن است. این شکست را کارشناسان به کرات مطرح کرده‌اند. حالا مقامات دولت مستعفی یمن به رهبری منصور هادی که عربستان برای حمایت از آن‌ها وارد جنگ شد به همین شکست اذعان کرده و با انتشار بیانیه‌ای بی‌سابقه گفته‌اند که گزینه نظامی شکست خورده و زمانش رسیده که به جنگ پایان داده شود. این اعتراف همزمان شده با آزادسازی و کنترل مناطقی استراتژیک یمن از سوی انصارالله.

به گزارش «جوان»، اواخر روز سه شنبه انتشار یک بیانیه بی‌سابقه درباره یمن آینده تحولات این کشور را در مسیر دیگری ترسیم کرد. خبرگزاری المسیره سه شنبه شب این بیانیه جنجالی را به نقل از دو مقام دولت مستعفی یمن منتشر کرد. آن‌ها در بیانیه خود به این حقیقت اذعان کردند که گزینه نظامی شکست خورده و زمانش رسیده که به جنگ پایان داده شود. «احمد بن دغر» رئیس شورای مشورتی و «عبدالعزیز جباری»، نایب رئیس پارلمان دولت مستعفی دو مسئول یمنی بودند که این بیانیه را امضا کرده‌اند. در ابتدای این بیانیه ادعا شده «مسائل اکنون روشن‌تر شده؛ گزینه نظامی به بن‌بست رسیده و نزدیک است شکست خود را اعلام کند.»
دو مقام یمنی که نامه شکست را امضا کرده‌اند، از مورد اعتماد‌ترین گزینه‌های عربستان سعودی برای قدرت‌گیری در آینده یمن بودند و حال در بیانیه خود به وضعیت فاجعه‌بار انسانی در کشورشان که زیر آتش جنگ عربستان است اشاره کرده و گفته‌اند: وضعیت فاجعه‌بار است... همه این‌ها ساخته دست یمنی‌ها نیست، اما حل آن به دست یمنی‌ها ممکن است. ملت یمن از فقر، گرسنگی و بیماری در رنج است و در آستانه یک گرسنگی واقعی قرار دارد. این دو مقام افزودند، ارتش دولت مستعفی با حداقل توانایی می‌جنگد، ارزش پول ملی سقوط کرده، آشوب امنیتی و فساد همه جا را فرا گرفته و پرداخت حقوق‌ها متوقف شده است.
یکی از استناد‌های ریاض برای آغاز جنگ در یمن، «درخواست دولت یمن» برای دخالت بوده است؛ جنگی که ادامه آن با مواضع جدید مقامات دولت مستعفی یمن، زیر سؤال می‌رود. در واقع این مقامات سابق یمن به روشنی استدلال عربستان برای ادامه جنگ را رد کرده و حال به صراحت گفته‌اند که دیگر از جنگ حمایت نخواهند کرد.
جنگ در یمن طی چند سال گذشته یک بازیگر شکست خورده دیگر هم داشت و آن سازمان ملل بود که با وجود تغییر چندباره مأموران و دیپلمات‌های خود هیچ‌گاه نتوانست مقامات ریاض را به توقف نبرد‌ها قانع کند. این موضوع در بیانیه مقامات سابق یمن نیز مورد اشاره قرار گرفته و آن‌ها در بیانیه خود با قدردانی از «تلاش سازمان ملل برای صلح در یمن»، گفته‌اند: پس از گذشت هفت سال از این تلاش‌ها برای ما مسجل شد که صلح محقق نخواهد شد، مگر اینکه با اراده ملی جامع حمایت شود.

متجاوزان با هم شاخ به شاخ شده‌اند
میان گروه‌های شبه‌نظامی یمنی که مورد حمایت عربستان و امارات هستند، اختلافات بسیار عمیقی وجود دارد و این گروه‌ها حتی در چند نوبت طی دو سال گذشته وارد درگیری مستقیم نظامی با هم شده‌اند. درگیری داخلی گروه‌های نیابتی ریاض و ابوظبی به تضعیف روزافزون آن‌ها منجر شده و این اختلاف مورد اذعان «احمد عوض بن مبارک» وزیر خارجه دولت مستعفی یمن هم قرار گرفته و او روز چهار شنبه در گفتگو با الجزیره تأکید کرد که نیرو‌های ساحل غربی، زیر لوای وزارت دفاع دولت مستعفی قرار نمی‌گیرند. وزیر خارجه دولت مستعفی یمن که از پیشروی نیرو‌های انصارالله در مأرب و دیگر استان‌های یمن آگاه است، همچنین گفت: «از هرگونه توافق بین کشور‌های منطقه که به پایان جنگ در یمن منتهی شود، استقبال می‌کنیم.»

دست گفتگو دراز کردیم
«محمد عبدالسلام» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و سخنگوی انصارالله هم در واکنش به بیانیه شکست مقامات دولت مستعفی یمن، در توئیتر نوشت: حقیقت را به ملت یمن گفتیم و اعلام کردیم که تجاوز فقط شر است.
مقامات انصارالله و دولت نجات ملی یمن تاکنون بار‌ها خواستار برگزاری گفتگو با طرف‌های یمنی مقابل شده‌اند و حتی در یک دوره نیز مذاکرات یمنی‌ها در استکهلم سوئد با میانجیگری سازمان ملل برگزار شد، اما همه این گفتگو‌ها با ادامه مداخلات سعودی‌ها به بن‌بست رسیده است. عبدالسلام نیز با اشاره به آمادگی برای از سرگیری این مذاکرات گفت: دست گفتگو را به سمت طرف‌های داخلی دراز کردیم و پنهان و آشکار از آن‌ها دعوت کردیم که برای حرف مشترک (یمن برای همه) بیایند، اما گوش‌های‌شان کر بود و بر جنگ اصرار کردند.

یمنی‌ها پهپاد سعودی را سرنگون کردند
توان نظامی ارتش و نیرو‌های مستقر در صنعا نیز این روز‌ها بسیار متفاوت از گذشته و زمانی است که عربستان جنگ علیه یمن را آغاز کرد. یمنی‌ها تاکنون در چند نوبت با موشک مراکز حساس نظامی و حتی نفتی سعودی‌ها را هدف قرار داده‌اند و روز چهار شنبه نیز ارتش یمن یک پهپاد جاسوسی سعودی را سرنگون کرد. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن صبح چهار شنبه اعلام کرد که نیرو‌های این کشور توانسته‌اند یک پهپاد سعودی را در میان استان‌های صعده و عمران (شمال غرب یمن) سرنگون کنند. این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که ارتش یمن طی هفته‌های گذشته از سرنگونی چند پهپاد ائتلاف سعودی در مناطق مختلفی از یمن خبر داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار