پلیس: برگ سبز سند رسمی خودرو است
کد خبر: 1071002
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UcE
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا بر رسمی بودن برگ سبز به عنوان سند خودرو تأکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهدافی که به نفع مردم است نمی‌توانیم به اهداف گروه خاص توجه کنیم که در برابر نفع عموم جامعه ممکن است گروهی مانند دفاتر ثبت اسناد متضرر بشوند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا بر رسمی بودن برگ سبز به عنوان سند خودرو تأکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهدافی که به نفع مردم است نمی‌توانیم به اهداف گروه خاص توجه کنیم که در برابر نفع عموم جامعه ممکن است گروهی مانند دفاتر ثبت اسناد متضرر بشوند.
سرهنگ عین‌الله جهانی درباره اینکه برگ سبز خودرو سند رسمی است یا نه؟ گفت: درباره شبهه‌هایی که دفاتر اسناد رسمی مطرح کرده‌اند هیئت عمومی دیوان عدالت اداری که رأی آن در حکم قانون است، رأی بر سند رسمی بودن برگ سبز خودرو و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی داده است و دادستان کل کشور در ۱۳‌شهریور‌۱۴۰۰خطاب به دادستان‌های کشور بر تلقی برگ سبز خودرو به عنوان سند مالکیت تأکید کرد، ولی متأسفانه با وجود این همه شفافیت، برخی دفاتر اسناد رسمی تمکین نمی‌کنند.
وی ادامه داد: بر اساس ماده‌۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی برگ سبز سند رسمی است و رأی دیوان عدالت اداری و نظر دادستان کل کشور این موضوع را شفاف کرده و کمیسیون اصل‌۹۰ مجلس بر این موضوع تأکید دارد و همچنین پلیس نیز به عنوان قوه حاکمیتی و مجری که این موضوع را دنبال می‌کند بر سند رسمی بودن برگ سبز تأکید دارد پس نمی‌توان گفت در برابر نظر این تشکیلات و افراد، حرف کانون سردفتران بر الزام ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی درست است.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده‌۲۲ قانون حمل و نقل کالا نیز صدور سند مالکیت خودرو بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده است و این ماده قانونی همچنان پا برجاست، بیان داشت: در سال۱۳۵۹ شورای انقلاب تصویب کرده که ورود دفاتر اسناد رسمی به حوزه سند خودرو ممنوع است و به اعتقاد ما این ماده تا سال‌۸۹ حیات حقوقی داشته‌است و البته یک آیین‌نامه اجرایی باید برای آن نوشته‌می‌شد که سهل‌انگاری شده است.
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا ادامه داد: بر اساس ماده‌۴۷ و۴۸ قانون ثبت فرد برای اموال منقول خود باید به دفتراسناد رسمی برود، ولی برای اموال غیر‌منقول مانند طلا و فرش و خودرو تأکیدی بر ثبت سند رسمی در دفاتر نیست و برداشت به اختیاری بودن است و اگر کسی دلش خواست می‌تواند برای خودروی خود به عنوان مال غیر‌منقول بعد از دریافت سند پلیس به دفاتر ثبت اسناد مراجعه و سند ثبتی بگیرد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده‌۱۲۸۷ قانون مدنی که به صراحت آمده است، سند رسمی سندی است که یا در دفاتر اسناد رسمی صادر شود یا در نزد مأموران صلاحیتدار بر اساس صلاحیتی که برای یک موضوعی دارند صادر شود، گفت: برگ سبز خودرو که در مراکز تعویض پلاک صادر می‌شود حکم سند رسمی را دارد مانند دیگر اسناد رسمی مثل گواهینامه که در اداره راهنمایی رانندگی صادر می‌شود، گذر نامه که در اداره گذرنامه صادر می‌شود و مدارک تحصیلی که در آموزش و پرورش صادر می‌شود.
جهانی تأکید کرد: نیروی انتظامی به دنبال ارائه خدمت آسان و کم کردن بروکراسی و کاهش هزینه‌ها برای مردم است و تأکید دارد که وقتی کالای غیر منقولی خریداری می‌شود که نیاز به دفتر خانه ندارد، نباید هزینه‌ای به مردم تحمیل شود.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به اهدافی که به نفع مردم است، نمی‌توانیم به اهداف گروه خاص توجه کنیم و در برابر نفع عموم جامعه ممکن است گروهی مانند دفاتر ثبت اسناد متضرر بشوند، گفت: پلیس در مراکز تعویض پلاک با بازدید از خودرو اصالت آن را از لحاظ سرقتی نبودن، دو تیکه نبودن اتاق، دستکاری نشدن شماره بدنه و شاسی تأیید می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار