تماشاگر بی‌تماشاگر!
کد خبر: 1070446
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UTG
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
در حالی با به صفر رسیدن تعداد شهر‌های قرمز و گسترش واکسیناسیون عمومی، قرار بود تماشاگران فوتبال دوباره به استادیوم‌ها برگردند که با وجود برگزاری دو بازی با حضور آزمایشی تماشاگران، فعلاً ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌ای برای باز کردن در ورزشگاه‌ها به روی هواداران ندارد!
سعید احمدیان

سرویس ورزشی جوان آنلاین: در حالی با به صفر رسیدن تعداد شهر‌های قرمز و گسترش واکسیناسیون عمومی، قرار بود تماشاگران فوتبال دوباره به استادیوم‌ها برگردند که با وجود برگزاری دو بازی با حضور آزمایشی تماشاگران، فعلاً ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌ای برای باز کردن در ورزشگاه‌ها به روی هواداران ندارد!

برخلاف هفته پنجم و ششم لیگ برتر، گویا در آستانه هفته هفتم خبری از حضور تماشاگران در استادیوم‌ها نیست و بار دیگر در ورزشگاه‌ها به روی تماشاگران بسته شده تا همچنان تیم‌ها مانند تمام دو سال اخیر مقابل سکو‌های خالی به میدان بروند. این در شرایطی است که مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده بودند از اول آذر حضور هواداران در ورزشگاه‌ها با ظرفیتی محدود آزاد می‌شود، اما به نظر می‌رسد پس از حضور آزمایشی تماشاگران در دو بازی استقلال و نساجی در هفته پنجم و پرسپولیس و صنعت نفت در هفته ششم، فعلاً خبری از بازگشت هواداران به سکو‌ها نباشد.

خبر خوشی که تنها برای ۲ تیم بود
۱۹ آبان امسال معاون وزیر بهداشت یک خبر خوش برای هواداران فوتبال داشت که در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا، ورودشان به استادیوم‌ها ممنوع شده بود. خبر خوش محسن فرهادی، معاون فنی و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، بازگشت تماشاگران به استادیوم‌ها از اول آذر بود: «سامانه واکسیناسیون با اتصال به سامانه وزارت کشور از اول آذر قابل بهره‌برداری است و امکان حضور در ورزشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های مسقف ورزشی وجود خواهد داشت. وزارت بهداشت، ساز و کار کنترل تماشاگران را در ستاد ملی مبارزه با کرونا و کلیات و جزئیاتش را تصویب خواهد کرد و از اول آذر‌ماه این مسئله اجرایی و عملیاتی خواهد شد.»
پس از اعلام این خبر، مجوز حضور ۵ هزار هوادار در بازی استقلال و نساجی در روز ۲۸ آبان صادر شد تا برای اولین بار طی دو سال گذشته، تماشاگران بتوانند مسابقات فوتبال را از نزدیک تماشا کنند. رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی از سوی هواداران در این بازی که از هفته پنجم برگزار می‌شد، انتقاد‌های زیادی را به همراه داشت. با این حال همه در انتظار عملی شدن وعده معاون وزیر بهداشت از اولین روز آذر بودند، وعده‌ای که عملی نشد و این‌بار هم برای بازی‌های هفته ششم تنها برای حضور ۵ هزار تماشاگر در بازی چهارم آذر پرسپولیس – صنعت نفت در ورزشگاه آزادی، مجوز صادر شد.

مجوز ۲ بازی آزمایشی بود
در حالی که تصور می‌شد از اول آذر حضور تماشاگران در استادیوم‌ها آزاد شود، اما برخلاف وعده برخی مسئولان وزارت بهداشت، خبری از صدور مجوز برای تمامی بازی‌های لیگ برتر فوتبال نبود. روز اول آذر سهیل مهدی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ پس از صدور این مجوز در واکنش به اینکه تکلیف سایر بازی‌ها چه می‌شود، توپ را به زمین ستاد ملی مقابله با کرونا انداخت: «منع حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها و حضور آزمایشی آن‌ها در بازی استقلال- نساجی و پرسپولیس- صنعت نفت با نظر ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گرفت. اکنون هم این ستاد باید درباره حضور تماشاگران در ورزشگاه‌هایی به جز تهران و ادامه حضور آن‌ها در پایتخت نظر بدهد.»
چهارشنبه سوم آذر نیز غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در حاشیه مراسم اختتامیه مسابقات قهرمانی جهان تکواندو و کاراته ناشنوایان، آب پاکی را روی دست تماشاگرانی ریخت که خودشان را برای حضور در ورزشگاه آماده می‌کردند: «برای حضور تماشاگران در داخل استادیوم‌های ورزشی هنوز هیچ مجوزی داده نشده است و این حضور بستگی به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا دارد. البته اگر مجوزی هم صادر شود، تماشاگران باید با ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استادیوم‌های ورزشی حضور پیدا کنند.»

فعلاً خبری از مجوز جدید نیست
در حالی بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر دوشنبه و سه‌شنبه این هفته برگزار می‌شود که با توجه به برگزاری بازی‌های دو تیم استقلال و پرسپولیس با نساجی و صنعت نفت با حضور تماشاگر، تیم‌های دیگر هم انتظار دارند بازی‌های‌شان با حضور هواداران برگزار شود. مانند علیرضا منصوریان، سرمربی صنعت نفت که چهارشنبه شب گذشته پس از پایان بازی با پرسپولیس این خواسته را بیان کرد: «نباید این مسئله فقط شامل استقلال و پرسپولیس شود، حضور تماشاگران هم نباید تستی باشد. تماشاگران ما در آبادان هم همین تماشاگران هستند که با عشق می‌آیند. هواداران ما صبح با عشق فوتبال بیدار می‌شوند و با عشق می‌خوابند. برای اجرای عدالت،  صنعت نفت باید مقابل استقلال، هواداران خود را داشته باشد و این حق طبیعی تیم ماست که از تمام مزیت میزبانی بهره ببرد.»
با وجود درخواست تیم‌های دیگر، اما به گفته مسئولان سازمان لیگ، قرار نیست فعلاً مسابقه‌ای با تماشاگر برگزار شود. سهیل مهدی دیروز در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفت که هنوز برای بازی جدیدی مجوز حضور تماشاگر صادر نشده است: «وزارت بهداشت و وزارت ورزش باید پس از برگزاری دو بازی با حضور تماشاگران، وضعیت حضور آن‌ها در دیدار‌های هفته هفتم را به ما ابلاغ کنند که تاکنون چنین کاری انجام نداده‌اند. برای دیدار استقلال- نساجی و پرسپولیس- صنعت نفت هم آن‌ها حضور هواداران در استادیوم‌ها را ابلاغ کردند و ما تصمیم‌گیرنده نبودیم. در مورد بهره‌برداری از حضور تماشاگران در ورزشگاه دو بحث وجود دارد؛ صدور مجوز یک بحث است و موضوع دیگر آماده بودن سامانه ورزشگاه‌هاست. در صورت صدور مجوز و آماده بودن سامانه بلیت‌فروشی، تیم‌ها می‌توانند از هواداران خود استفاده کنند.»
مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ معتقد است فشار آوردن به مراکز تصمیم‌گیری راه‌حل صادر شدن مجوز نیست: «فشار همیشه با اعتراض نیست و برخی مواقع هم می‌توان با رعایت موارد مورد نظر، تصمیم‌گیرندگان را مجاب کرد تا مجوز حضور تماشاگران را صادر کنند. صحبت من فقط با هواداران پرسپولیس و استقلال نیست. اگر طرفداران در سطح کشور کمک و همکاری کنند، خیال تصمیم‌گیرندگان و برگزار‌کنندگان مسابقات راحت می‌شود و نگرانی‌ها را کنار می‌گذارند. بازی پرسپولیس و نفت آبادان شرایط پذیرش و نظم حضور هواداران بهتر بود، اما جا دارد این وضعیت بهتر شود. صدور مجوز پذیرش هواداران در ورزشگاه‌ها باید از طرف سازمان‌های مربوطه اتفاق بیفتد، اما طرفداران هم باید شور و شعف خود را مدیریت و شرایطی را ایجاد کنند تا مجوزدهندگان مجبور به صدور مجوز شوند.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار