فرآیند طولانی صدور پروانه فسادزا و مانع تولید در ساخت و ساز
کد خبر: 1069282
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UAU
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷
سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تأکید کرد

حمیدرضا صارمی طولانی‌بودن زمان صدور پروانه را از موانع تولید در صنعت ساخت و ساز دانست و گفت: زمان صدور پروانه ساختمانی باید به کوتاه‌ترین زمان ممکن کاهش یابد.
حمیدرضا صارمی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در انتقاد به فرآیند طولانی صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران گفت: در حال حاضر میانگین زمان صدور پروانه در شهر تهران ۸۰ روز است، این در حالی است که بر اساس قانون، شهرداری‌ها مکلف هستند، ظرف مدت یک هفته پس از دریافت مدارک لازم و اخذ عوارض، نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام کنند. البته این مشکل صرفاً مختص به شهر تهران نیست و میانگین زمان صدور پروانه در سایر شهر‌های کشور نیز طولانی است. صارمی با اشاره به مدت زمان صدور پروانه در شهر‌های جهان بیان کرد: زمان صرف‌شده برای صدور انواع مجوز‌های ساختمانی در سایر کشور‌ها کمتر از ۳۰ روز است.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی فرآیند طولانی صدور پروانه را یکی از مصادیق موانع تولید دانست و ادامه داد: امروز دریافت مجوز ساختمانی به یک ماراتن نفسگیر تبدیل شده که بخش زیادی از زمان و توان مالی شهروندان متقاضی ساخت و ساز را ضایع می‌کند. این موضوع، آسیب‌های زیادی را از جمله رکود ساخت و ساز، بیکاری نیروی کار این حوزه، خروج سرمایه از کشور، افزایش تمایل به ساخت و ساز غیرمجاز، شکل‌گیری فساد و کند شدن روند نوسازی بافت فرسوده به دنبال دارد.
صارمی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که تاکنون برای کاهش زمان و فرآیند بوروکراسی صدور پروانه انجام شده، سیستمی شدن این فرایند است، اما متأسفانه به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، این اقدام نیز نتوانسته به تسریع در صدور پروانه کمک کند. در جریان رسیدگی به پرونده‌ها، فرآیند‌های تکراری زیادی وجود دارد و کاری که می‌تواند توسط یک کارشناس انجام شود، توسط چندین نفر انجام می‌شود. ضمن اینکه شهروندان برای دریافت پروانه ساختمانی بین شهرداری‌های مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک شهری پاسکاری می‌شوند و همین مسئله دافعه‌ای در حوزه ساخت و ساز و نوسازی بافت فرسوده ایجاد کرده‌است. سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأکید بر اینکه زمان صدور پروانه ساختمانی تنها به مدیریت شهری مربوط نیست و بخشی از طولانی‌شدن این مسیر مربوط به دریافت استعلامات از سازمان‌های دیگر است، اظهار داشت: یکی از این سازمان‌ها، نظام‌مهندسی است که اغلب، دریافت استعلامات ارجاعی به این سازمان چند ماه طول می‌کشد. استعلام باغ بودن یا باغ نبودن ملک که توسط کمیسیون ماده ۷ انجام می‌شود نیز ماه‌ها طول می‌کشد. باید توجه داشت که طولانی شدن این استعلامات علاوه بر کند شدن فرایند صدور پروانه، منجر به ایجاد فساد نیز می‌شود.
صارمی ادامه داد: مسئله دیگری که موجب کند شدن فرآیند صدور پروانه می‌شود، برخط نبودن ارتباطات بین سازمان‌ها و نهاد‌های ذیربط از جمله وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، شرکت گاز، برق و آب است که در صورت برخط شدن این ارتباطات، از اتلاف زمان نه‌تن‌ها برای صدور پروانه بلکه در سایر امور جلوگیری خواهد شد.
وی با اشاره به کاهش آمار صدور پروانه طی سال‌های اخیر افزود: یکی از دلایل کاهش رغبت به ساخت و ساز همین زمان طولانی صدور پروانه است؛ بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت رفع موانع تولید در صنعت ساختمان، درصدد هستیم با استفاده از نتایج آسیب‌شناسی‌هایی که تاکنون انجام‌شده و همچنین تعامل با سازمان‌های دخیل در این زمینه، فرآیند صدور پروانه را به کوتاه‌ترین زمان ممکن برسانیم تا بدین ترتیب هم صنعت ساخت و ساز در پایتخت رونق گیرد و هم قفل نوسازی در محلات فرسوده باز شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار