مصرف گوشت با سلامت بهتر روان در ارتباط است
کد خبر: 1068743
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004U1n
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
یک متاآنالیز جدید نشان می‌دهد مصرف گوشت در مقایسه با پرهیز از مصرف آن با سطوح پایین‌تری از افسردگی و اضطراب مرتبط است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به نقل از پایگاه اینترنتی psypost، در سال ۲۰۱۷، بیماری روانی به عنوان عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان در نظر گرفته شد.

سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که تقریباً ۳۰۰ میلیون نفر از افسردگی رنج می‌برند و ۲۶۰ میلیون نفر با اضطراب زندگی می‌کنند که نشان دهنده افزایش قابل توجه این اختلالات در دو دهه گذشته است.

به طور موازی با افزایش مشاهده اختلالات روانی، گیاهخواری نیز رو به افزایش است. انگیزه‌های انتخاب این رژیم غذایی شامل نگرانی‌های اخلاقی، محیطی و حقوق حیوانات و همچنین تلاش برای بهبود سلامت روان از طریق رژیم غذایی است.

محققان در این مطالعه داده‌های ۲۰ مطالعه موجود را از جمله مطالعات مقطعی و طولی، و همچنین کارآزمایی‌های تصادفی کنترل شده، مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعات، افسردگی و اضطراب از طریق رتبه‌بندی خود گزارشی، استفاده از دارو‌های تجویزی، تشخیص پزشکی یا مصاحبه تشخیصی ارزیابی شد.

در مجموع ۱۷۱ هزار و ۸۰۲ شرکت کننده بین سنین ۱۱ تا ۱۰۵ سال در این متاآنالیز مورد بررسی قرار دادند که از این تعداد ۱۵۷ هزار و ۷۷۸ نفر به عنوان مصرف کننده گوشت و ۱۳ هزار و ۲۵۹ شرکت کننده به عنوان افرادی که از مصرف گوشت پرهیز می‌کردند، شناسایی شدند. این شرکت کنندگان در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و اقیانوسیه قرار داشتند.

این مطالعه نشان داد: افرادی که گوشت مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که از مصرف گوشت پرهیز می‌کنند، سطوح پایین‌تری از افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. مشخص شد که گیاه خواران در مقایسه با مصرف کنندگان گوشت سطوح بیشتری از افسردگی را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که هرچه مطالعات دقیق‌تر باشد (به عنوان مثال، تکیه بر بیماری روانی تشخیص داده شده توسط پزشک در مقابل پرسشنامه‌های خودگزارشی)، مزایای مشاهده‌شده مصرف گوشت قوی‌تر می‌شود.

البته این متاآنالیز فقط شامل مطالعاتی بود که به زبان انگلیسی منتشر شده بودند که می‌توانست نتایج را به سمت هنجار‌های غربی سوگیری کند.

مشروح این متاآنالیز در مجله Critical Reviews in Food Science and Nutrition منتشر شده است.
منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار