ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم
کد خبر: 1067393
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Tg1
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
وزیر صمت وعده داد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم، اظهار کرد: ساز و کار‌های جدیدی به عنوان الگوی مدیریت بازار طراحی کرده‌ایم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم که این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را در بر خواهد گرفت.
به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، سیدرضا فاطمی‌امین در نشست هم‌اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونان وزارت صمت، با بیان این مطلب افزود: ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است، برنامه‌ای برای مدیریت بازار داریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش
خواهد داد.
وی با بیان اینکه بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، گفت: ما می‌توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰پروژه با ۵‌هزار‌میلیارد تومان سرمایه تعریف کرده‌ایم تا با هدایت نقدینگی به کاهش تورم کمک کنیم.
فاطمی‌امین همچنین در خصوص بازار ارز و تأثیر قیمت‌های خارجی بر کالا‌های داخل، تصریح کرد: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمت‌های بازار‌های داخلی را قطع و با عوارض پلکانی این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت‌های ارزی به داخل منتقل شود. روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در شش ماهه دوم سال حدود ۵‌میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.
اجرای طرح صندوق‌های ارزی در دستور کار است
وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو پروژه‌های آینده ما خواهد بود، بیان کرد: مردم دلار‌های خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم. فاطمی‌امین همچنین در خصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار گفت: روش‌های قبلی از قبیل بازرسی و نظارت تأثیر‌های مقطعی دارند، ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختار‌های جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا کنیم.
وی این مدیریت را در دو حوزه کالا‌های پایه و مصرفی دانست و افزود: ساز و کار‌های جدیدی طراحی کرده‌ایم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم و این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را در بر خواهد گرفت.
وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰‌درصد تورم در این حوزه اتفاق می‌افتد، برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه‌ای یک‌ساله داریم که تا شهریور ماه سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.
احداث ۱۱هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق
فاطمی‌امین در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه بیش از ۴۰‌درصد برق کشور در بخش صمت مصرف می‌شود، تصریح کرد: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است، در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه‌های نفت و نیرو داریم و احداث ۱۱‌هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو شروع کرده‌ایم.
وی در خصوص تأمین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی نیز اظهار کرد: تأمین مالی زنجیره‌های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.
فاطمی‌امین در خصوص بورس و راهکار‌های موفقیت در بورس کالا گفت: واحد‌های بورسی را باید به صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده‌های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت‌های بورس کالا استفاده می‌کنند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان مهم‌ترین نقطه نظرات خود در خصوص ارائه ساز و کار‌های جدید تنظیم بازار وزارت صمت پرداختند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار