این یکی را کجای دلم بگذارم
کد خبر: 1067360
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TfU
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷

حسین آخانی در کانال تلگرامی خود نوشت: از گربه شروع شد، با سگ ادامه یافت، سپس به گراز و روباه و موش و شغال رسید تا اینکه مردم سخاوتمند و مهمان‌نواز ایران که از فرط پولداری نمی‌دانند چگونه سرریز جیب‌های خودشان را خرج کنند، این بار پُرس غذای خود را در کارگاه سد شفارود در گیلان به راکون‌ها می‌دهند.
راکون (Procyon lotor) گونه‌ای به‌شدت مهاجم است. این‌گونه بومی شمال‌شرقی امریکاست که به سایر نقاط جهان منتقل شده است. گویا در سال ۷۰ از طریق تالش آذربایجان وارد گیلان شده و متأسفانه به دلیل کوتاهی محیط‌زیست در حال تکثیر است. فیلمی که توسط یکی از دوستانم در سد شفارود گرفته شده است نشان می‌دهد که کارکنان کارگاه سد در حال غذادهی به این مهمان‌خطرناکند.
راکون همه‌چیزخوار است، از میوه و ساقه و ریشه و پوست درختان گرفته تا پرنده و تخم آن‌ها را تغذیه می‌کند. هرگونه زباله و مواد غذایی زائد را می‌خورد و با وضعیت اسفبار مدیریت زباله در شمال، این‌گونه بیشتر و بیشتر تکثیر می‌شود. تکثیر راکون و سنبل آبی و کوتاهی‌هایی مکرر در حفاظت از تالاب انزلی نشان می‌دهد که مدیریت محیط‌زیست شمال بسیار ناموفق است و باید برای آینده آن چاره‌اندیشی شود. در جای‌جای گیلان و مازندران و گلستان گونه‌های مهاجم هر روز بیشتر و بیشتر می‌شوند و ادارات محیط‌زیست و منابع طبیعی نه‌تن‌ها برای آن‌ها برنامه‌ای ندارند که بعید نیست همراه آن‌ها نیز باشند.
بر اساس مقاله منتشر شده توسط دکتر آزیتا فراشی، دکتر کابلی و دکتر کرمی از همکارانم در دانشگاه تهران و مشهد در سال ۱۳۹۳، راکون حتی در پناهگاه حیات‌وحش لوندویل نیز وارد شده است. آن‌ها تأکید دارند که مردم بومی عملاً هیچ‌گونه اطلاعی از حضور راکون به‌عنوان یک‌گونه مهاجم غیربومی و تهدید‌های آن ندارند.
اما سخن اول و آخر من تأکید بر جو بسیار خطرناکی است که در جامعه بحران‌زده ما با دادن غذا به حیوانات و کاشت گونه‌های گیاهی خارجی و مهاجم مد شده است. شاید تا قبل از اینکه من وارد این مسئله شوم نمی‌دانستم تا چه اندازه جامعه ما نه‌تن‌ها از فقر دانش که از فقر محبت رنج می‌کشد. من روانشناس یا جامعه‌شناس نیستم، ولی صحنه‌هایی که می‌بینم علائم بحران جدی اجتماعی است که در اثر از هم گسیختگی اجتماعی، گرایش به‌تنهایی، خشم و بی‌اعتنایی در روابط و از همه مهم‌تر حاکمیتی که مردم را هر روز از هم دورتر و بی‌اعتمادتر می‌کند، در سایه جذابیت‌های فضای مجازی، حماقتی رشد کرده که به تعبیر دوستان «قلب تنوع زیستی ما را نشانه گرفته است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار