برنامه‌اي براي افزايش نرخ سود اوراق دولتي نداريم
کد خبر: 1066866
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TXW
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
رئیس کل بانک مرکزی:
رئيس‌كل بانك مركزي با تأكيد بر اينكه برنامه‌اي براي افزايش نرخ سود اوراق دولتي نداريم، گفت: وصول ارزي دولت در هفت ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، سه برابر افزايش يافته‌است و ارزش معاملات در سامانه نيما در هفت ماهه ابتدايي سال گذشته ۸/ ۸ ميليارد دلار بوده و اين ميزان در هفت ماه نخست امسال معادل 5/16 ميليارد دلار بوده‌است.

علي صالح‌آبادي‌ در برنامه گفت‌‌وگوي ويژه خبري به تشريح آخرين وضعيت پولي و ارزي كشور پرداخت و تأكيد كرد: وصول ارزي دولت در هفت ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، سه برابر افزايش يافته‌است.
رئيس كل بانك مركزي افزود: ارزش معاملات در سامانه نيما در هفت ماهه ابتدايي سال گذشته ۸/ ۸ ميليارد دلار بوده و اين ميزان در هفت ماه نخست امسال معادل 5/16 ميليارد دلار بوده‌است. وي تصريح كرد: حجم معاملات انجام شده در سامانه نيما طي سال 1399‌، معادل 7/16ميليارد دلار بوده و از اين لحاظ در سال جاري پيشرفت خوبي حاصل شده‌است.
رئيس شوراي پول و اعتبار گفت: بيشترين ارزي كه در سامانه نيما استفاده شد براي واردات مواد اوليه، كالا‌هاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي بوده‌است و در ماه‌هاي آينده نيز پيش‌بيني بسيار خوبي براي معاملات نيمايي داريم. صالح آبادي افزود: در هفت ماهه نخست امسال 5/9 ميليارد دلار ارز به كالا‌هاي اساسي اختصاص داده و معامله شده‌است و در اين خصوص با توجه به مجوز‌هاي جداگانه‌اي كه داشتيم، حدود 5/1 ميليارد دلار بيش از مصوبه مجلس به كالا‌هاي اساسي ارز ۴هزارو۲۰۰ توماني اختصاص داديم. رئيس كل بانك مركزي افزود: 5/1 ميليارد دلار نيز افزون بر ارز تخصيصي به كالا‌هاي اساسي، براي واردات واكسن پرداخت كرده‌ايم.
وي با بيان اينكه بازار متشكل ارزي از ابتداي آبان ۹۸ كار خود را آغاز كرد و روز به روز به عمق اين بازار افزوده شد، گفت: حجم معاملات اسكناس در اين بازار در سال ۹۸‌، معادل ۵۰ميليون دلار، در سال ۹۹ برابر با ۷۰۰ ميليون دلار و در هفت ماهه نخست امسال 1/ 1‌ميليارد دلار بوده‌است. صالح‌آبادي با بيان اينكه بازار ارز و عرضه و تقاضا در آن متعادل است، اضافه كرد: زماني كه نياز باشد بانك مركزي به عنوان بازارگردان در بازار حضور مي‌يابد، اما در اين مدت نياز بسيار محدودي براي حضور بانك مركزي در بازار وجود داشته و از منابع ارزي بانك مركزي استفاده چنداني نشده‌است.
رئيس كل بانك مركزي افزود: بانك مركزي اهداف و سياست‌هاي ويژه‌اي در خصوص بازار ارز دارد، اما تلاش مي‌كنيم كه بازار خودش را مديريت كند. اگر بازار نياز به عرضه داشته باشد، عرضه مي‌كنيم و اگر نياز به تقاضا داشته باشد، تقاضا مي‌كنيم.
صالح آبادي با بيان اينكه تعيين نرخ ارز در بازار به عوامل متعدد اقتصادي بستگي دارد، گفت: به عنوان بانك مركزي به تعادل بازار و وارد شدن ارز حاصل از صادرات غيرنفتي به چرخه تجاري كشور كمك مي‌كنيم. سياست ما در بازار ارز تداوم عرضه در بازار از محل صادرات نفت، ميعانات و صادرات غير نفتي است و با همكاري صادركنندگان بر آن نظارت داريم.
وي با بيان اينكه ارز ۴هزارو۲۰۰ توماني موجب تقاضاي مازاد بر نياز در بازار ارز مي‌شود، افزود: اين از معضلات ارز ۴هزارو۲۰۰ توماني است.
وي با بيان اينكه هيچ كسري در ارز ۴هزارو۲۰۰توماني و تخصيص آن نداريم،‌‌گفت: حفظ ارزش پول ملي به بازار ارز، تورم و ديگر عوامل اقتصادي بستگي دارد.
وي با بيان اينكه از بحث‌هاي جدي در مهار تورم، هدايت سرمايه‌ها به سمت توليد و حكمراني ريال است، افزود: ۷۰ درصد تسهيلات بانكي براي سرمايه در گردش و بخش عمده‌اي از اين تسهيلات به بخش صنعت و معدن اختصاص مي‌يابد.
رئيس شوراي پول و اعتبار با بيان اينكه نظارت بر مصرف درست تسهيلات بانكي از راهكار‌هاي ما براي مهار تورم است، گفت: تأمين منابع مالي براي دولت و تخصيص بهينه منابع در اقتصاد، وظايف اصلي نظام مالياتي است.
رئيس كل بانك مركزي با تأكيد بر اينكه برنامه‌اي براي افزايش نرخ سود اوراق دولتي نداريم، افزود: از ابتداي سال جاري در كل ۴۳ هزار ميليارد تومان اوراق دولتي در بازار بين بانكي به بانك‌ها فروخته شد، چون بانك‌ها موظفند 3 درصد از منابعشان را به خريد اوراق اختصاص دهند و اين اوراق به آساني فروش رفت. وي گفت: نرخ تورم در مهرماه به 7/6 درصد رسيد و تورم نقطه به نقطه در حال كاهش است. رئيس كل بانك مركزي ادامه داد: برنامه ما براي بازار سرمايه، تعامل با اين بازار و وزارت اقتصاد و دارايي است تا تعادل در بازار سرمايه حفظ شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار