۲ مسیر صادراتی جایگزین جمهوری آذربایجان می‌شود
کد خبر: 1064785
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Szx
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
سازمان توسعه تجارت:
با توجه به مشکلاتی که برای انتقال کالا از مسیر جمهوری آذربایجان وجود آمده است، دو مسیر جایگزین که یکی مسیر ارمنستان و دیگری یک مسیر دریایی است در دستور کار سازمان توسعه تجارت قرار دارد.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: با توجه به مشکلاتی که برای انتقال کالا از مسیر جمهوری آذربایجان وجود آمده است، دو مسیر جایگزین که یکی مسیر ارمنستان و دیگری یک مسیر دریایی است در دستور کار سازمان توسعه تجارت قرار دارد.

به گزارش فارس، علیرضا پیمان‌پاک در نشست خبری تحولات اخیر منطقه و چالش‌های پیش روی صادرات با بیان اینکه بسیاری از بنگاه‌های تولیدی در حال حاضر تعطیل یا نیمه‌تعطیل هستند و با کمتر از ظرفیت واقعی خود کار می‌کنند و از طرفی تورم در سال‌های اخیر قدرت خرید مردم را کاهش داده است، گفت: در کوتاه‌مدت نمی‌توان با بازار داخلی رونق جدی در تولید به وجود آورد و لازمه ایجاد این رونق، توسعه صادرات است. وی افزود: از طرفی توسعه صادرات غیرنفتی عاملی در جهت کمک به دولت در کنترل بازار ارز و مدیریت این بازار است که این ارز سبب تسهیل واردات مواد اولیه و کالا‌های اساسی خواهد شد.
پیمان‌پاک اظهار داشت: با این رویکرد ما در سازمان توسعه تجارت تدوین برنامه‌ای را برای توسعه صادرات آغاز کرده‌ایم که در کنار آن باید به مسائل لجستیک، سیاسی و بحث بازار نیز پرداخته شود. در برنامه مذکور، هدف ما صادرات عمده به کشور‌های همسایه و همچنین کشور‌هایی مانند هند، چین و حتی کشور‌های آفریقایی است و برای این منظور کریدور‌های تجاری تعریف کرده‌ایم.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تدوین کریدور‌های تجاری گفت: یکی از کریدور‌های تجاری ما، کریدور تجاری با کشور روسیه است که در این کریدور به طور کامل کالا‌های وارداتی به این کشور احصا شده و همچنین ظرفیت ما در صادرات به این کشور احصا شده است و بر اساس این برنامه مشخص شده که چه کالا‌هایی را می‌توانیم به این کشور صادر کنیم.
وی بیان داشت: بر این اساس در سازمان توسعه تجارت، برنامه‌ای در حال تدوین است که در افق ۱۴۰۴ چه حجم از صادرات به کشور‌های مختلف از جمله روسیه صادر خواهد شد و در کنار آن به الزامات مختلف از جمله بانکی، گمرکی، توسعه بازار و همچنین قرارداد‌های تجاری پرداخته خواهد شد. بنابراین در برنامه‌های فوق مشخص خواهد شد که اولویت ما صادرات به چه کشور‌هایی است و همچنین الزامات صادراتی به این کشور‌ها چه خواهد بود.
۲ مسیرجایگزین جمهوری آذربایجان در دستور کار قرار دارد
پیمان‌پاک افزود: با توجه به اینکه همیشه از مسیر جمهوری آذربایجان برای عبور کالا‌های صادراتی به خصوص در فصل سرد سال مشکل داشته‌ایم و این مشکلات در ایام سرد سال دو برابر می‌شود، بنابراین با توجه به چالش‌های سیاسی اخیر مسیر‌های جایگزین برای جمهوری آذربایجان را فعال خواهیم کرد؛ یکی از این مسیر‌ها مسیر ارمنستان است که این مسیر تا یک ماه آینده تکمیل خواهد شد و دولت ارمنستان نیز روی این مسیر کار می‌کند تا کامیون‌های ما از مسیر ارمنستان و گرجستان کالا‌های صادراتی خود را به روسیه برسانند. مسیر دیگری که در سازمان توسعه تجارت روی آن کار می‌شود، مسیر دریایی است و در صورت تحقق آن کمک بسیار شایانی به صادرات محصولات کشاورزی به حوزه روسیه و حوزه CIS خواهد شد.
وی افزود: همچنین با بانک‌های محلی کشور‌های هدف که مورد تأیید کشور‌های هدف صادراتی ما هستند کار خواهیم کرد که از این طریق ال‌سی بر مبنای ارز کشور مقصد باز می‌شود. البته بانک مرکزی در دولت قبل چندان تمایلی به این کار نداشت، اما در دولت جدید فرصت ویژه‌ای روی این موضوع باز شده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت به برنامه دولت برای افزایش صادرات ۳۵ میلیارد دلاری اشاره کرد و گفت: ما به عنوان سازمان توسعه تجارت موظف هستیم، روی این برنامه کار کنیم تا در چهار سال آینده و در افق سال ۱۴۰۴ به این میزان افزایش صادرات دست یابیم.
وی در مورد برنامه افزایش رایزن‌های بازرگانی اظهار داشت: بودجه ما در این خصوص بسیار محدود است که البته باید تغییر یابد، اما برنامه سازمان توسعه تجارت افزایش رایزنان بازرگانی به ۱۰ رایزن تا پایان سال جاری است در کنار آن یکسری تغییرات نیز خواهیم داشت. به عنوان مثال برخی از رایزنان بازرگانی را از کشوری که کمتر اولویت صادراتی دارد به کشور اولویت‌دار منتقل خواهیم کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تهاتر با کالا نیز گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در اقتصاد کشور عرضه می‌شود، تهاتر نفت در مقابل واردات کالا‌های اساسی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، انجام می‌شود، اما در صورتی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حذف شود، تهاتر نفت در برابر تمام کالا‌ها قابل انجام است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار