امیرعبداللهیان: امریکا ۱۰ میلیارد آزاد کند تا معلوم شود جدی است
کد خبر: 1064324
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SsW
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
وزیر خارجه سرانجام مشخص کرد که پرونده مذاکرات هسته‌ای در دست وزارت خارجه خواهد ماند و او به عنوان مسئول و «مرد مذاکره» تیم مذاکره‌کننده را هدایت خواهد کرد. حسین امیرعبداللهیان که مواضع او با صراحت و «عمل‌گرایی» که خودش از آن سخن می‌گوید عجین شده، از طرف امریکایی خواست برای نشان دادن «نیت و اراده واقعی» خود در مذاکره کردن، ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را آزاد کند تا مشخص شود که هدف از مذاکره، نوشیدن قهوه نیست.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: وزیر خارجه سرانجام مشخص کرد که پرونده مذاکرات هسته‌ای در دست وزارت خارجه خواهد ماند و او به عنوان مسئول و «مرد مذاکره» تیم مذاکره‌کننده را هدایت خواهد کرد. حسین امیرعبداللهیان که مواضع او با صراحت و «عمل‌گرایی» که خودش از آن سخن می‌گوید عجین شده، از طرف امریکایی خواست برای نشان دادن «نیت و اراده واقعی» خود در مذاکره کردن، ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را آزاد کند تا مشخص شود که هدف از مذاکره، نوشیدن قهوه نیست.

حسین امیر عبداللهیان شنبه شب در گفتگو با برنامه نگاه یک شبکه یک سیما، بخش‌های مهمی از برنامه مذاکراتی دولت جدید را شفاف کرد؛ اینکه پرونده هسته‌ای «در چارچوب نهاد‌های بالادستی نظام» مثل قبل در دست وزارت خارجه باقی خواهد ماند؛ اینکه برخلاف گزارش‌های غیر رسمی هفته‌های اخیر، تیم مذاکره کننده، مذاکرات را در همان فرمتی که اول تیرماه در وین متوقف شد، شروع خواهد کرد و از همه مهم‌تر اینکه تیم مذاکره‌کننده جدید، «مرد مذاکره» و در عین حال «عمل» است. وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که چرا ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با ۱+۴ مذاکره نکرد، گفته که «ما با ملاقات و جلسه جمعی موافقت نکردیم، چون در حال مطالعه پرونده و تنظیم سیاست‌ها و جمع‌بندی» بودیم. وزیر خارجه جدید ایران گفته که ابتدا بایستی مشخص می‌شد ترکیب تیم جدید چگونه باشد. او حالا از مشخص شدن اینکه مسئول پرونده هسته‌ای چه نهادی خواهد بود، صحبت کرده و گفته که ما در وزارت خارجه وظیفه داریم مذاکره و برجام را دنبال کنیم و در این باره هم تقسیم کار شده است: «تیم‌هایی الان چیدیم و برای هر بخش تیم خاص خودمان را داریم.» او در عین حال، با طعنه‌ای ضمنی به تیم هسته‌ای قبلی گفت: «قرار نیست وزارت خارجه را معطل برجام کنیم. برجام قد و قواره خودش را دارد و متناسب با آن وزارت خارجه اقدام می‌کند، ولی بخش‌های دیگر وزارت خارجه هر کدام برای توسعه اقتصادی و پیشرفت کشور وظایف دیگری دارند که باید انجام دهند.»
همه چیز نیازمند مذاکره نیست
امیرعبداللهیان یک بار دیگر گفت که مذاکرات به زودی انجام می‌شود و «به فرمت وین» هم ادامه خواهد یافت، به این معنی که برخلاف گزارش‌های غیر رسمی هفته‌های اخیر، ایران قصد ندارد مذاکرات را از نقطه صفر شروع کند. وزیر خارجه ایران با همه اینها، این را هم روشن کرد که ایران به دنبال نتیجه ملموس از مذاکرات است: «در نیویورک به گوترش، دبیرکل سازمان ملل و جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتم از زمانی که برجام توافق شد تا امروز در نیویورک، دائم مصاحبه می‌کنید یک بار می‌گویید اینستکس و... و هیچ کار مؤثری انجام ندادید. «به‌زودی» از نظر شما یعنی پنج سال و نیم، ولی از نظر ایران «به‌زودی» منطق دارد و شما در این فاصله سیاست‌های‌تان را هماهنگ کنید.» امیرعبداللهیان گفته که «ما برای این پای میز مذاکره نمی‌آییم که با شما قهوه بنوشیم و هر کس به پایتخت‌های خود برگردد و متن‌هایی را تفاهم کنیم.» وی افزود: «شما باید نیت و اراده واقعی خود را نشان دهید. همه چیز نیاز به مذاکره ندارد.» او تلویحاً گفته که بخشی از نشان دادن اراده واقعی برای مذاکره، آزاد‌سازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج، قبل از شروع مذاکرات، یا چیزی شبیه به آن است: «من در آنجا (نیویورک) بودم و امریکایی‌ها تلاش کردند خیلی از کانال‌ها را باز کنند و به شکلی تماسی با من بگیرند و پیام‌هایی را منتقل کنند. به یکی از کسانی که حامل پیام بود گفتم آیا امریکایی‌ها نیت واقعی دارند؟ گفت تصور می‌کنم نیت واقعی دارند، گفتم اگر نیت واقعی دارند بخشی از اموال ما مثلاً ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مربوط به خود ما را در بانک‌های خارج از کشور آزاد کنند یا به کشور برگردانند. یک حرکتی کنند که ما بتوانیم بگوییم بایدن با ترامپ یک تفاوتی دارد.» امیرعبداللهیان ادامه داد: «به همه اروپایی‌ها و دبیرکل سازمان ملل و... به همه گفتم این نمی‌شود که بایدن صحبت از این کند که روش ترامپ را قبول نداریم، ولی همان‌گونه عمل کند.»
این دفعه همه چیز کاغذی نیست
به گفته وزیر خارجه جدید ایران، «نیت» ایران برای مذاکره جدی است: «ما مرد مذاکره و مرد عمل هستیم، ولی بدانید دولت جدید ایران عملگراست و ملت ما از مذاکره‌ای که فنجان قهوه در بیاید، سودی نمی‌برد. ملت ما از مذاکره‌ای سود خواهد برد که تمام منافع برجام ترجمه و عملی شود. نشانه جدی باید پیدا شود.» وی گفت: «اگر مذاکره به نتیجه مطلوب رسید کاتالیزور برای طرح توسعه اقتصادی می‌شود، ولی اگر به دست‌انداز‌ها و شیطنت‌های هشت سال گذشته برخورد کرد و طرف‌های مقابل نخواستند نیت و اراده واقعی خود را آنگونه که ادعا می‌کنند به منصه ظهور برسانند، کشور معطل میز مذاکره نخواهد بود.» وی افزود: «بار‌ها گفته‌ام ما در دولت سیزدهم یک خط‌کش داریم که با این خط‌کش زبان و حرف‌های شما را اندازه نمی‌گیریم، رفتار شما را اندازه می‌گیریم. خروجی ملموس از رفتار شما را که در راستای حقوق و منافع ملت ایران باشد اندازه می‌گیریم و بر مبنای آن قضاوت می‌کنیم. برای خط‌کش ما آورده شما چیست که ما به ملت خود توضیح دهیم. ما الان می‌توانیم به ملت خودمان توضیح دهیم. وزیر بهداشت، هلال احمر و بخش‌های مختلف ما می‌توانند بیایند توضیح دهند که آورده ما در ۳۷روز گذشته‌ای که دولت جدید شروع به کار کرده چند ده میلیون دوز واکسن برای مهار کرونا است. آورده طرف مقابل برای ما در میز مذاکره چه خواهد بود؟ با خط‌کشی که می‌خواهیم اندازه بگیریم چه چیزی دادید که اندازه بگیریم غیر از حرف و طلبکاری کردن در این رابطه.»
امیرعبداللهیان می‌گوید از طرف مقابل هم خواستیم که تویی که می‌گویی اراده دارم و شمای امریکایی که اینقدر اشتیاق به بازگشت به برجام دارید این دفعه قرار نیست همه چیز روی کاغذ اتفاق بیفتد و روی زمین هیچ اتفاقی رخ ندهد. ما در قبال ملت مسئول هستیم. باید قبل از میز مذاکره اقداماتی را انجام دهید و سیگنال مثبتی بدهید. روی کاغذ را قبول داریم، ولی ترجمان آن را مردم باید روی زمین ببینند. وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در رسانه حرف‌هایی را می‌زنند و جواب آن را گرفته‌اند. آن‌ها می‌خواهند ۱۰ قدم جلوتر بروند که اگر یک قدم درست برنداشتند آن یک قدم را توجیه کنند.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
0
0
متاسفانه یک حرف غیر دیپلماتیک و نسنجیده که با عقب نشینی آقای وزیر؛ عملا یک ضعف و عقب نشینی برای کشور محسوب شد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار