نشست بررسی مشکلات تجار و فعالان اقتصادی افغانستانی در مشهد برگزار شد
کد خبر: 1064133
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SpR
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
با حضور معاون وزیر کشور؛
نشست بررسی مشکلات تجار و فعالان اقتصادی افغانستانی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور و معاونین اقتصادی سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان، سرمایه گذاران افغانستانی و سرمایه گذاران آن کشورها در مشهد برگزار شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در نشست بررسی مشکلات تجار و فعالان اقتصادی افغانستانی که در محل سالن سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ایران از معدود کشورهایی است که با 15 کشور همسایه بوده و 16 استان مرزی دارد، در این راستا گسترش همکاری‌های اقتصادی از اولویتهای نخست دولت است.

بابک دین پرست افزود: یکی از موضوعاتی که اخیرا در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته، توسعه همکاری و تقویت ارتباط با کشورهای همسایه از طریق وزارت امور خارجه است.

وی مدیریت واجد مرزی را بسیار مهم دانست و عنوان کرد: اگر این مدیریت واجد در مرز مستقر شود و هر چقدر بتوانیم بهتر تعامل ایجاد کنیم، منجر به توسعه صادرات و واردات می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور ادامه داد: قوانین و مقررات خیلی خوبی وجود دارد که باید به آن توجه و روی آن متمرکز شد، به طور مثال ما قانون مبادلات مرزی داریم که سال 84 ابلاغ شده است و استانداران به عنوان روسای شورای ساماندهی مبادلات مرزی مسئولیت ایجاد هماهنگی‌ها را در مرز دارند و لذا باید آقایان مسئول دائما این نشست‌ها را برگزار کنند.

دین پرست خاطرنشان کرد: کارگروه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری قانون بسیار خوبی است که بواسطه همان قانون ما مراکز خدمات سرمایه گذاری را در استانها ایجاد کرده ایم و استاندار رییس آن است و اختیارات خوبی برای تقویت سرمایه گذاری و مبادلات تجاری با کشورهایی مانند افغانستان دارد.

وی تبیین کرد: حفظ تعاملات تجاری مستلزم این است که ما یک نگاه برد- برد داشته باشیم و کالاهای مورد نیاز را در ردیف کالاهای وارداتی قرار دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اضافه کرد: هفته چهارم مهرماه نشست مشترک استانداران مرزی و نمایندگی‌های کنسول گری ایران در کشورهای همسایه را خواهیم داشت که چین و هند هم به این 15 کشور اضافه می‌شود.

دین پرست ایجاد بانک اطلاعاتی و رتبه بندی تجار و بازرگانان برای توسعه تعاملات با محوریت سازمان سرمایه گذاری، بازنگری در صدور روادید برای افغانستانی ها، ایجاد شعبه ویژه صرافی، تفویض اختیار حضور اقامت سه ساله، کیفیت واحدهای اقامت در مرز، مجوز ورود موقت پلی اتیلن از طریق گمرک، استرداد مالیات بر ارزش افزوده تجار و بازرگانان، رفع مشکل تامین سوخت، تمدید صدور کارت بازرگانی، رعایت پروتکلهای بهداشتی، خدمات بانکی و انتقال پول، ارایه خدمات بانکی و اینترنتی، رفع مسئولیت اعمال در نقل و انتقال وجه، تامین سوخت در مرز، رفع بلوکه کردن حسابها به منظور تعدیل مشکلات تجار و بازرگانان افغانستانی را از مصوبات این نشست و ابلاغ آن به دستگاه های اجرایی برشمرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور عنوان کرد: از 40 بازارچه مرزی مشترک در 9 استان که با هفت کشور همسایه وجود دارد، بازارچه های سه استان تعطیل است، بازارچه های مشترک 6 استان فعال است، از این 40 بازارچه 20 بازارچه فعال است، همچنین از 20 بازارچه ای که غیرفعال است، 14 مورد به خاطر عدم همکاری کشور مقابل است.

دین پرست در پایان گفت: رییس جمهوری در سفرهای اخیر خود به استانها بر فعال سازی بازارچه های مشترک مرزی تاکید کرده اند که باید بررسی آخرین وضعیت آنها در دستور کار قرار گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی