شکست امریکا در منطقه ما را در میدان مرکزی یک جبهه وسیع قرار داد
کد خبر: 1063159
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SZj
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
فرمانده کل سپاه:
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بی واهمه از هیچ ارعاب و تهدید راهمان را پیش می‌بریم، گفت: دفاع مقدس این ظرفیت و استعداد را برای جوانان ایرانی فراهم کرد که بدانند دشمنان بزرگ شکست‌پذیرند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بی واهمه از هیچ ارعاب و تهدید راهمان را پیش می‌بریم، گفت: دفاع مقدس این ظرفیت و استعداد را برای جوانان ایرانی فراهم کرد که بدانند دشمنان بزرگ شکست‌پذیرند.

به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه صبح دیروز در مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» طی سخنانی اظهار داشت: در بدو تولد انقلاب اسلامی تمام قدرت‌های مسلط آن زمان برای خاموش کردن آن در برابرش صف آرایی کردند، اما نصرت الهی به برکت جاری شدن حقیقت ولایت در متن جامعه ایران عزیز و اسلامی یک نقطه درخشان و پر نور و بی غروب برای ایران اسلامی و اسلام عزیز ساخت.
هیچ فضیلتی بدون عاشورا درک نمی‌شود
فرمانده سپاه تصریح کرد: امروز از فرماندهانی تجلیل شد که وقتی دشمن صدای آن‌ها را می‌شنید لرزه بر اندامش می‌افتاد و هزاران مجاهد راه خدا برای نابود کردن دشمن آماده می‌شدند؛ این فرماندهان ادامه دهندگان عاشورا هستند؛ عاشورا معنابخش فضیلت‌ها است و هیچ فضیلتی بدون عاشورا درک نمی‌شود و کربلا تجسم بخش این فضیلت‌ها است. فرماندهانی که امروز از آن‌ها تجلیل شد مانند شیر بر دشمن حمله می‌بردند و سنگر فرماندهی آن‌ها خط مقدم بود. این فرماندهان دنبال نام نبودند و اهل آسمان آن‌ها را بهتر از اهل زمین می‌شناسند.
فرمانده کل سپاه اظهار داشت: اگر عاشورا نبود ما تکیه گاهی برای جنگیدن نداشتیم. منطق و فلسفه‌ای به قوت عاشورا نداشتیم و این حقیقت هر روز زلال‌تر انسان‌ها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
سردار سلامی گفت: دفاع مقدس هم یک عاشورا بود که در حد بضاعت روحی یک ملت جاری شد. جنگ تنها پدیده‌ای است که همه ظرفیت‌های واقعی یک ملت در آن شناخته می‌شود. در جنگ ریا و تظاهر جایی ندارد و آتش و گلوله مردان واقعی می‌خواهد. وی با بیان اینکه ما به برکت ایمان در مقابل قدرت‌های جهانی ایستاده‌ایم، گفت: این ایمان از امام سرچشمه می‌گرفت و موجب می‌شد جبهه‌ها قوام پیدا کنند.
در دفاع مقدس شکوه امپراتور‌ها شکست
سردار سلامی ادامه داد: در هر نقطه‌ای از این عالم در یک میدان کوچک هر جنگی صورت می‌گیرد یک طرف آن همه باطل‌های عالم هستند و در دفاع مقدس هم همینطور بود. اما در جریان جنگ شکوه امپراتوری‌ها شکست و در مقابل مقاومت این ملت قطره قطره آب شدند. بعد از جنگ فرسایش قدرت‌ها ادامه پیدا کرد. امریکا از پناهگاه راهبردی خود خارج شد و جهاد از سرزمین ایران بیرون رفت و خاکریز‌ها دور شدند و تمرکز از این سرزمین برداشته شد و جبهه مقاومتی شکل گرفت. ما نیازمند نبرد‌های مقدماتی برای شکست قدرت‌ها بودیم تا دشمن در ذهن و‌قلب ما بشکند. دشمنان در مقابل ملت ما کوچک شدند و امریکای امروز دیگر امریکای گذشته نیست. صهیونیست‌ها دیگر قادر به اشغال سرزمین‌های جدید نیستند، اما این این انقلاب است که با نشاط در حال پیشروی است.
سردار سلامی با بیان اینکه ما باید اولین گام‌ها را مستحکم برمی داشتیم، گفت: دفاع مقدس این ظرفیت و استعداد را برای جوانان ایرانی فراهم کرد که بدانند دشمنان بزرگ شکست پذیرند. پس عاشورا دفاع مقدس را آفرید و دفاع مقدس یک مقاومت جاری را آفریده است. این تازه اول ماجرا است جوانان ما در مقابل دشمن کرنش نکردند و متوجه شدند، دشمن در عالم مجاز زندگی می‌کند دشمنان ما فقط ظاهر دنیا را می‌بینند، امروز دشمن ابهام راهبردی دارد و دچار زوال عقل سیاسی شده است.
فرمانده کل سپاه گفت: دشمن بین دو شر مخیر مانده است؛ انقلاب اینگونه دشمن را مدیریت کرده است که دشمن اگر بماند هزینه می‌دهد و اگر برود فرار کرده است. دشمن اگر در یمن بماند می‌شکند و اگر برود فرار کرده است. فرمانده کل سپاه تصریح کرد: ولایت ستاره‌ای است که می‌توان با کمک آن راه مستقیم را یافت. امروز ایران دشمن را در حصر اقتصادی ناکام گذاشته است، در جهاد سیاسی می‌درخشد و در عملیات روانی بر دشمن غلبه کرده است هرچه دشمن تلاش می‌کند دامنه‌های این قدرت را محدود کند نمی‌تواند.
سردار سلامی تأکید کرد: امریکایی‌ها حتی در تاکتیک هم شکست خورده‌اند. ارتشی که مدرن‌ترین ارتش جهان است چقدر سرافکنده از افغانستان عقب نشینی کرد که اکثر سلاح هایش باقی ماند. حالا ما در میدان مرکزی یک جبهه وسیع هستیم و بی واهمه از هیچ ارعاب و تهدید راهمان را پیش می‌بریم و به اراده الهی بر مشکلات غلبه می‌کنیم.
تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه به سرانجام رسید
سردار سرتیپ دوم پاسدار علی‌محمد نائینی، مشاور فرماندهی کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نیز طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه درسی که اربعین به ما می‌دهد این است که حقیقت دفاع مقدس را در مقابل جنگ شناختی و تبلیغی دشمن باید زنده نگه داشت، افزود: مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» در هفته دفاع مقدس، فرصت و بهانه‌ای برای مرور یاد‌ها و تکریم نام‌ها است؛ یاد‌هایی که سند شرافت و بزرگی ملت عزیز ایران هستند و نام‌هایی که یاد‌ها را برایمان ساخته‌اند.
وی در ادامه به گزارش عملکرد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: این مرکز توانسته، تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه را با ۲۶۱۷ جلسه و ۴ هزار ساعت گفتگو‌های حرفه‌ای و ضبط تصویری به سرانجام برساند.
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ابراز داشت: همچنین در یک سال اخیر، تاریخ شفاهی ۲۶۳ فرمانده از فرماندهان تیپ‌های منتسب، گردان‌ها و افراد شاخص لشکر‌های ۴۱ ثارالله، ۸ نجف، ۵ نصر و ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس با ۳۸۵ جلسه ضبط و ثبت شده است. وی با بیان اینکه رونمایی از ۲۲۰ اثر جدید پژوهشی و اسنادی و کتاب گویا، پدیده دیگر مراسم «یاد‌ها و نام ها» هفته دفاع مقدس امسال است، ادامه داد: در بخش تاریخ‌نگاری و پژوهش امروز (دیروز) ۵۰ اثر جدید رونمایی خواهد شد. همچنین در بخش اسنادی، ۱۵۰ اثر از اسناد گویا شده دوران دفاع مقدس از عملیات‌های بدر، خیبر، بیت‌المقدس، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵، محرم، فتح‌المبین و مسلم رونمایی خواهد شد.
افزایش روزشمار‌ها به حدود ۲۷۰ مجلد
سردار نائینی با اشاره به اینکه اولین اثر پژوهشی منحصر به فرد در مرکز، در قالب روزشمار‌های جنگ ایران و عراق، با عنوان هجوم سراسری در سال ۱۳۷۲ منتشر شده است، تصریح کرد: در ۲۵ سال، تعداد روزشمار‌های مرکز به ۲۷ جلد می‌رسد. از سال ۱۳۹۷ و در چهار سال اخیر تعداد روزشمار‌های تألیف شده دو برابر شده است. علاوه بر این ۴۴ پروژه روزشمار در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه در این مراسم از ۱۰ جلد روزشمار جدید که در یک سال اخیر تألیف شده، رونمایی خواهد شد، افزود: علاوه بر چهار روزشمار جدید دفاع مقدس، شش جلد روزشمار پس از دفاع مقدس از پژوهش‌های جدید مرکز است. با احتساب ۱۴ جلد روزشمار قبل از جنگ (از پیروزی انقلاب اسلامی تا ۳۱ شهریور ۱۳۵۹) و ۷۰ جلد روزشمار دفاع مقدس و ۱۳۳ جلد روزشمار پس از جنگ تا سال ۱۴۰۰ و روزشمار‌های موضوعی مانند استان‌های مرزی در جنگ. پیش‌بینی ما در نقشه جامع پژوهشی مرکز این است که مجموع روزشمار‌ها به حدود ۲۷۰ مجلد خواهد رسید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار