وحشت تل‌آویو از انفجار «جنین»
کد خبر: 1062579
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SQN
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری، جایی که دو دهه قبل صحنه جنایات رژیم صهیونیستی بود، مجدداً بر سر زبان‌هاست؛ این بار جنین را فرار شش زندانی فلسطینی از زندان جلبوع در کانون توجهات قرار داده که البته تل‌آویو چهار نفر آن‌ها را مجدداً دستگیر کرد و حالا خانه به خانه، دنبال دستگیری آن دو نفر دیگر است.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری، جایی که دو دهه قبل صحنه جنایات رژیم صهیونیستی بود، مجدداً بر سر زبان‌هاست؛ این بار جنین را فرار شش زندانی فلسطینی از زندان جلبوع در کانون توجهات قرار داده که البته تل‌آویو چهار نفر آن‌ها را مجدداً دستگیر کرد و حالا خانه به خانه، دنبال دستگیری آن دو نفر دیگر است. جمعه شب، جنین صحنه تظاهرات فلسطینیان در حمایت از اسرا و خانواده‌های دو اسیر بود. گزارش‌هایی درباره تصمیم اسرائیلی‌ها برای حمله به این اردوگاه منتشر شده، ولی حماس و جهاد اسلامی درباره هرگونه حماقت علیه این اردوگاه هشدار دادند.

به گزارش «جوان»، جنین در بین فلسطینیان به حملات شهادت‌طلبانه‌اش معروف است؛ اسرائیلی‌ها هم، آن را به همین دلیل می‌شناسند، ولی شناخت اولی به دلیل غرور و دومی از روی ترس است؛ شهری با مساحتی بالغ بر ۱۸۸۰ هکتار که شناخته شدنش به دلیل اردوگاه آوارگان و البته گروه‌های مقاومتی است که در آن فعالند. بر اساس یک آمار قدیمی اسرائیلی، یک چهارم تمامی عملیات شهادت‌طلبانه فلسطینی‌ها در خلال انتفاضه دوم، از جنین سرمنشأ گرفته است. حالا به فاصله دو دهه، این اردوگاه مجدد کانون توجه‌ها است، آن‌هم به دلیل اینکه هر شش فلسطینی که حدود دو هفته قبل با حفر تونلی چند ده متری از زندان حفاظت شده جلبوع فرار کردند اهل جنین هستند. رژیم صهیونیستی چهار زندانی را هفته قبل دستگیر کرد، ولی «محمود العارضه» و «یعقوب قادری» دو نفر دیگر همچنان فراری‌اند. گزارش‌هایی غیر رسمی و البته تأیید نشده، درباره فرار این دو نفر به جنین منتشر شده، به همین خاطر، اسرائیلی‌ها از همان دو هفته قبل که شش فلسطینی فرار کردند، در فکر حمله به اردوگاه بودند. جمعه شب نیز، نیرو‌های رژیم اشغالگر به عملیات تفتیش و بازرسی روستا‌ها و شهرک‌ها از جمله یعبد، عانین، الطیبه، الهاشمیه، رمانه و فقوعه واقع در جنین ادامه دادند. همین باعث افزایش سطح تنش‌ها است. روز جمعه گروه‌های مقاومت فلسطین در جنین، اتاق عملیات مشترکی ایجاد و تأکید کردند که آماده هرگونه حمله احتمالی رژیم صهیونیستی هستند. این اتاق عملیات برای اولین بار هم شامل شاخه‌های نظامی جنبش فتح می‌شود و هم حماس و جهاد اسلامی. گفته شده که اعضای مسلح این گروه‌ها در خیابان‌ها و کوچه‌های اردوگاه جنین دیده شده‌اند. علاوه بر گروه‌های مقاومت، اهالی جنین نیز جمعه شب در حمایت از اسرا و خانواده‌های «محمود العارضه» و «یعقوب قادری» از قهرمانان «تونل آزادی» تظاهرات کردند. علاوه بر جنین، سایر مناطق کرانه باختری هم جمعه شب شاهد درگیری بین نظامیان اسرائیلی با فلسطینیان بود. در مرکز ایست و بازرسی «الجمله» واقع در شمال کرانه باختری، جوانان فلسطینی و نیرو‌های ارتش رژیم صهیونیستی با یکدیگر درگیر شدند.
جنبش حماس دیروز به رژیم صهیونیستی درباره ارتکاب هر گونه حماقتی علیه جنین هشدار داد و بر حمایت از ساکنان این اردوگاه تأکید کرد. حماس تأکید کرد که چهار اسیر از شش اسیری که تل‌آویو آن‌ها را مجدداً دستگیر کرده، در هرگونه تبادل اسرا، در اولویت قرار دارند. همچنین «خضر عدنان» از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین درباره اقدامات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی علیه اردوگاه جنین با هدف یورش به این اردوگاه و استفاده از زرادخانه نظامی خود جهت ارتکاب جنایت‌های بیشتر، هشدار داد. خود اسرائیلی‌ها هم درباره خطرات ماجراجویی در جنین واقفند. یائیرخلای فرمانده معروف تیپ گولانی اسرائیل گفته که هیچ شهر دیگری در کرانه باختری مانند جنین نیست؛ هسته‌های مقاومت در جنین اعضایی دارند که تحرکات نظامیان صهیونیست را لحظه به لحظه رصد می‌کنند. هسته‌هایی هستند که به سمت خودرو‌های نظامی یا اماکن مشخص شده دیگر شلیک می‌کنند و همه آن‌ها با تلفن همراه با هم در تماسند. برخی از این فلسطینی‌ها وابسته به حماس و برخی وابسته به جهاد اسلامی هستند. تعدادی نیز به گروه‌های مقاومت دیگر وابسته هستند. او می‌گوید: گفتگو با دستگاه‌های امنیتی تشکیلات خودگردان در این خصوص ادامه دارد، اما ضعیف است. ارتش رژیم اسرائیل دقیقاً نمی‌داند چند قبضه سلاح در جنین وجود دارد، اما برآورد‌ها حاکی از وجود صد‌ها قبضه سلاح در این منطقه است. این فرمانده صهیونیست در پایان تصریح کرد، نمی‌توان وجود راکت‌های ضدتانک را در جنین تکذیب کرد در حالی که آن‌ها اسلحه و تجهیزات پیشرفته و نیز بمب‌های دست‌ساز دارند.
تل‌آویو نگران است هرگونه ماجراجویی در جنین، با واکنش مقاومت در غزه روبه‌رو شود. «الی شارویت» فرمانده پیشین نیروی دریایی رژیم صهیونیستی دیروز گفت که از زمان جنگ «شمشیر قدس»، بار دیگر قدرت حماس به صورت بسیار زیادی، افزایش یافته است. وی اذعان کرد، از زمان جنگ سال ۲۰۱۴، نیروی دریایی رژیم صهیونیستی فکر می‌کرد که سربازانش قادر به مقابله با نیرو‌های مقاومت فلسطین هستند، ولی این جنگ، این نظریه را تغییر داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار