بسیج ۵۴۲ پایگاه واکسیناسیون را با طرح شهید سلیمانی اداره کرد
کد خبر: 1059695
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Rfr
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
سرپرست سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در گفتگو با «جوان»:
از همان روز‌های نخست که کرونا مهمان ناخوانده کشور ما شد، نیرو‌های مردمی و بسیج پای کار آمدند و از ضدعفونی معابر گرفته تا تهیه بسته‌های کمک مؤمنانه برای افرادی که معیشت‌شان از کرونا آسیب‌دیده بود، را در دستور کار خود قرار دادند، اما با اجرای طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این کمک‌ها به شکلی هدفمندتر سازماندهی شد و با اجرای دقیق آن طی همان ۴۰ روز نخست بنا به تأکید سعید نمکی وزیر بهداشت، کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ و میر بیماران و همچنین کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی بستری بیماران اتفاق افتاد.
زهرا چیذری

 سرویس جامعه جوان آنلاین: از همان روز‌های نخست که کرونا مهمان ناخوانده کشور ما شد، نیرو‌های مردمی و بسیج پای کار آمدند و از ضدعفونی معابر گرفته تا تهیه بسته‌های کمک مؤمنانه برای افرادی که معیشت‌شان از کرونا آسیب‌دیده بود، را در دستور کار خود قرار دادند، اما با اجرای طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این کمک‌ها به شکلی هدفمندتر سازماندهی شد و با اجرای دقیق آن طی همان ۴۰ روز نخست بنا به تأکید سعید نمکی وزیر بهداشت، کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ و میر بیماران و همچنین کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی بستری بیماران اتفاق افتاد. طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در مقطعی دچار سکون شد و مدتی بود که از این طرح خبری رسانه‌ای نشده‌بود. به خصوص اینکه با غالب‌شدن سوش دلتای کرونا در کشور نیاز به همکاری‌های همگانی برای مقابله با کرونا جدی‌تر از قبل مطرح است. حالا دوباره بسیجیان با طرح حاج قاسم به میدان آمده‌اند و قرار است گام پنجم این طرح با تمرکز بر کمک در امر واکسیناسیون اجرایی شود. به همین منظور هم ۱۴۲ مرکز واکسیناسیون با محوریت بسیج اداره می‌شود و همچنین بسیجیان در اداره ۴۰۰ مرکز دیگر با وزارت بهداشت همکاری دارند و در مجموع ۳ هزارو ۵۰۰ نیروی واکسیناتور تخصصی بسیجی در واکسیناسیون ملی علیه کرونا همکاری دارند. به سراغ مسلم چشمی، سرپرست سازمان بسیج جامعه پزشکی رفته‌ایم و در گفتگو با وی جزئیات بیشتر گام پنجم طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را جویا شده‌ایم.

‌آقای دکتر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در مقطعی توانست به مهار اپیدمی کرونا کمک قابل‌توجهی بکند. چندی بود که خبری از این طرح به گوش نمی‌رسید. حالا ظاهراً بناست تا گام پنجم این طرح اجرایی شود. درباره ویژگی‌های گام پنجم توضیح می‌دهید؟
یک سال و نیم از مدت شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد که بسیج جامعه پزشکی دوشادوش دوستان در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بوده و در راستای مهار این ویروس کمک کرده‌است. در واقع بسیج جامعه پزشکی از ابتدای شیوع کرونا به وزارت بهداشت کمک کرده‌است و حالا هم طرح شهید سلیمانی را به روز کرده و برنامه منظم و ضابطه‌مندی را برای مهار کرونا داریم.
‌درباره این به روز‌رسانی بگویید. بسیج در گام پنجم طرح شهید سلیمانی بناست چه خدماتی را ارائه دهد؟
طرح شهید سلیمانی سه محور مراقبتی، حمایتی و نظارتی دارد. محور حمایتی و نظارتی همیشه فعال بوده‌است، اما محور مراقبتی را به سمت واکسیناسیون وارد کرده‌ایم. به طور کلی در موضوع کرونا حدود ۴۵۰ هزار بسیجی برای فعالیت در طرح شهید سلیمانی فعالیت می‌کنند و در حوزه‌های نظارت، مراقبت و حمایت فعال هستند.
در حوزه واکسیناسیون چه اقداماتی از سوی بسیج انجام شده‌است؟
در حال حاضر ۱۴۲ مرکز واکسیناسیون را خودمان اداره می‌کنیم و در بیش از ۴۰۰ مرکز نیز با وزارت بهداشت مشارکت داریم. حدود ۳هزارو۵۰۰ نیروی تخصصی واکسیناتور به مجموعه‌هایی که مشغول انجام واکسیناسیون هستند، فرستاده‌ایم و امیدواریم مردم نیز با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در راستای مهار موج پنجم کرونا کمک کنند. علاوه بر این تلاش می‌کنیم بخش بیماریابی را تقویت کنیم و مراکز مراقبتی و درمان سرپایی را افزایش دهیم.
در مجموع از ابتدای اجرای طرح شهید سلیمانی تاکنون چه اقداماتی انجام شده‌است؟ در گام پنجم بر چه مواردی تأکید دارید و در کنار واکسیناسیون بناست چه کار‌هایی را ادامه دهید؟
رهبرمعظم انقلاب در اوایل شروع ویروس کرونا فرمودند که در حال انجام یک رزمایش هستیم و اکنون متوجه شدیم که بیان رهبری این بوده که عملیات‌های سخت‌تری در آینده در برابر این ویروس در پیش رو داریم. در ابتدا در زمینه ضدعفونی محیط و توزیع ماسک و موضوعاتی از این قبیل ورود کردیم و به تدریج وارد غربالگری شدیم. توانستیم کمک شایانی به غربالگری آحاد مردم کنیم و ۸۵ تا ۹۰ درصد مردم طرح هدف، غربالگری شدند و به تدریج وارد طرح هدفمند شهید سلیمانی شدیم. در طرح شهید سلیمانی سه تیم برای نظارت بر پروتکل‌ها، مراقبت از کسانی که گرفتار کرونا بوده و همچنین حمایت از کسانی که در حوزه کرونا دچار مشکلات مالی و معیشتی شده‌اند، طراحی کردیم. در عرصه حمایت، افرادی که مشکل حمایتی دارند، شناسایی شده‌اند و بسته‌های معیشتی و بهداشتی به آن‌ها اهدا شده‌است. در بحث نظارت، با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بر میزان رعایت پروتکل‌ها در مراکز اجتماعی، بازار‌ها و اتوبوسرانی موارد بهداشتی نظارت می‌کنیم. در عرصه مراقبتی، بیماریابی فعال است و بیماران شناسایی می‌شوند، مورد معالجه قرار می‌گیرند و از اطرافیانشان نیز تست گرفته می‌شود.
با عنایت به تغییر دولت آیا طرح شهید سلیمانی همچنان ادامه خواهد داشت؟
هم اکنون ما در گام پنجم طرح شهید سلیمانی هستیم و امیدواریم در کابینه جدید و مردمی طرح شهید سلیمانی ادامه یابد تا بتوانیم بر ویروس منحوس کرونا غلبه کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار