۳۰ هکتار از طبیعت خراسان رضوی از ابتدای امسال آتش گرفته است
کد خبر: 1059604
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ReO
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:طی ۶ رخداد جداگانه، دامنه آتش‌سوزی در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت این استان از ابتدای امسال به ۳۰ هکتار رسیده است.

سرهنگ ابوالفضل شعبانی افزود: حضور و اقدام به‌هنگام نیروها برای مهار موارد آتش‌سوزی در این استان موجب شده امسال حتی با وجود تداوم پدیده خشکسالی موارد حریق در طبیعت خراسان رضوی و خسارات ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد. 

وی ادامه داد:میزان آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت امسال در مقایسه بامدت مشابه پارسال بیش از ۸۰ درصد کاهش دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت وجود دارد.

وی ادامه داد: همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمکهایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند. 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: علاوه بر گرمای هوا و وقوع آتش سوزی در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند "ه‌" ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آنها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

شعبانی از شهروندان و گردشگران طبیعت خواست در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

وی ادامه داد: مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق سامانه تلفنی ۱۵۰۴ مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی یا سامانه تلفنی۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره همراه ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ اطلاع رسانی کنند. 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی