دریافت هزینه نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها غیرقانونی است
کد خبر: 1057870
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RCQ
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان هزینه نسخه الکترونیک داروخانه‌ها را پرداخت می‌کند، دریافت هرگونه هزینه از بیمار برای نسخه‌پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها را غیرقانونی برشمرد.
مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی بیمه، هزینه تبدیل نسخه دست‌نویس به نسخه الکترونیکی توسط سازمان تأمین اجتماعی به داروخانه‌ها پرداخت شده و هزینه‌ای از بیمه‌شدگان دریافت نخواهد شد.
وی تأکید کرد: مصوبه شورای عالی بیمه از طریق مجاری قانونی به داروخانه‌ها ابلاغ شده و از ۹ مرداد‌ماه بابت هر نسخه الکترونیک مبلغ ۴ هزار تومان به داروخانه‌ها پرداخت می‌شود.
سالاری افزود: برخی داروخانه‌ها قبل از تصویب و ابلاغ این قانون به صورت خودسرانه مبالغی را از مردم دریافت کرده‌اند که این اقدام به‌طور قطع غیرقانونی بوده و داروخانه‌ها مکلف به بازگرداندن این مبالغ هستند. گفتنی است، طی روز‌های اخیر مطلبی در فضای مجازی منتشر شده بود که با حذف دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی و نوشتن دارو در سربرگ پزشکان، با مراجعه به داروخانه، اعتبار بیمه بیمار در سامانه تأمین اجتماعی چک و مبلغ ۵ هزار و۱۵۰ تومان برای او فاکتور می‌شود.
جلیل سعیدلو، دبیر انجمن داروسازان نیز ششم مردادماه در گفتگو با ایرنا در همین رابطه گفته بود: دریافت هزینه بابت نسخه‌نویسی در خدمات الکترونیک با حذف دفترچه‌های بیمه قانونی بوده و انجمن داروسازان منتظر مصوبه هیئت وزیران در این زمینه است.
چاپ و عرضه دفترچه جدید تأمین اجتماعی از اول اسفند‌ماه ۹۹ در همه شعب و کارگزاری‌های سراسر کشور متوقف شد.
بنابراین، سامانه نسخه الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی در دسترس همه مراکز درمانی طرف قرارداد است و پزشکان اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه نسخه الکترونیک سازمان به نشانی ep. tamin. ir و دریافت نام کاربری، نسبت به نسخه‌نویسی الکترونیک اقدام کنند.
به گفته مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی هم از اول اسفند‌ماه، بیمه‌شدگان و بازنشستگان این سازمان با اتمام صفحات دفترچه، نیازی به دریافت دفترچه جدید ندارند و با ارائه کارت ملی می‌توانند به پزشکان و مراکز درمانی اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد تأمین اجتماعی سراسر کشور مراجعه کنند.
بنا بر اظهارات وی، در صورت عدم امکان یا تمایل به استفاده از سامانه نسخه الکترونیک، پزشکان می‌توانند نسخه بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی را در سرنسخه نوشته و سرنسخه پزشکان اعتباری مشابه با صفحات دفترچه‌های کاغذی خواهد داشت.
‌همچنین هر بیمه‌شده یا بازنشسته پیش از مراجعه به مراکز پزشکی می‌تواند استحقاق درمان خود را از طریق سامانه
eservices. tamin. ir یا کد دستوری #۱۶۶۶* دریافت و در صورت عدم دسترسی به اینترنت، پزشکان و بیمه‌شدگان می‌توانند با مراجعه به کد دستوری #۱۴۲۰*۴* از استحقاق درمان مطلع شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار