بازار تخم‌مرغ را برنامه‌های اشتباه به هم ریخت
کد خبر: 1057324
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R3c
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه برنامه‌های اشتباه وزارت جهاد، بازار تخم‌مرغ را به هم ریخته است، گفت: دولت باید به جای دخالت در امر تولید، همانند دیگر کشور‌ها نظارت کند.
به گزارش فارس، محمد نبی‌پور گفت: برنامه‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است. مثلاً در آذر ۹۹ هر کیلو تخم‌مرغ را برای فروش در مرغداری ۱۴ هزار تومان تصویب کردند. به رغم اینکه این قیمت مورد قبول تولیدکنندگان نبود، اما آن‌ها مازاد تولیدکنندگان را از بازار جمع‌آوری نکردند و در نهایت قیمت تخم‌مرغ در اسفند ماه به کیلویی ۹ هزار تومان رسید. نتیجه این شد که مرغداران مرغ‌ها را به کشتارگاه فرستادند تا از شر ضرر و زیانی که هر روز اضافه می‌شد، نجات پیدا کنند.
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران افزود: در همان زمان که قیمت به کیلویی ۹ هزارتومان رسیده بود، تولیدکننده‌ای که روزانه یک‌تن تولید داشت، ۵ میلیون تومان ضرر می‌کرد.
به گفته این مسئول، سالن‌های پرورش تخم‌مرغ خالی شد، به طوری که اخیراً اتحادیه‌های استان خراسان اعلام کردند که ۶۰ درصد مرغداری‌ها خالی است.
نبی‌پور به برنامه اشتباه دوم وزارت جهاد کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: در حالی که مرغداری‌های تخم‌گذار کشور ماهانه ۴ تا ۵/۴ میلیون جوجه نیاز دارند، اما به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی برای واردات به موقع یا تولید داخل مرغ اجداد، تعداد جوجه‌ها به ۳ میلیون رسیده بود و مرغداران در هر ماه یک تا یک‌و نیم میلیون قطعه جوجه‌ریزی کمتری داشتند؛ یعنی مرغداران از دی گذشته تا تیر که هشت ماه است، ماهانه یک میلیون قطعه جوجه‌ریزی کمتری داشتند که اثرات آن اکنون ظاهر شده و با کاهش عرضه، قیمت‌ها تا حدودی بالاتر رفته است، اما باید این واقعیت را قبول کرد که قیمت تخم‌مرغ نسبت به همه کالا‌های دیگر ارزان‌تر است. نبی‌پور با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی به توصیه‌های تشکل‌های تولید اهمیت نداد، گفت: همان زمانی که قیمت تخم‌مرغ به شدت کاهش یافته بود، به وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد دادم که خود تولیدکنندگان ۱۲ میلیون تن مرغ تخم‌مرغ بازار را جمع‌آوری کنند تا قیمت در بازار متعادل شود، وگرنه اثرات این کاهش قیمت در ماه‌های آینده ظاهر خواهد شد، اما ایشان توجهی نکردند.
نبی‌پور در پاسخ به اینکه وضعیت آینده تخم‌مرغ در کشور چگونه خواهد شد، گفت: خوشبختانه اخیراً بخش‌های خصوصی واردات گسترده مرغ اجداد از کشور‌های آلمان، هلند و امریکا انجام دادند و این‌ها به زودی به سالن‌های پرورش مرغ می‌آیند و تولید تخم‌مرغ در بازار افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی ما این است که از دی‌ماه تولید فراوان تخم‌مرغ را شاهد خواهیم بود.
وی ادامه داد: متأسفانه در سایه نداشتن نظارت دولت، اشکالی هم در واردات وجود دارد که فاصله‌ای بین محموله‌های وارداتی مرغ اجداد نبوده، در حالی باید حداقل دو دوره بین آن‌ها فاصله می‌افتاد و نتیجه این خواهد شد که به یکباره شاهد عرضه فراوان در بازار خواهیم شد و این نگرانی وجود دارد باز هم با افزایش شدید عرضه، قیمت در بازار افت شدید کند و تولیدکنندگان متضرر شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار