نشست هم‌اندیشی توسعه چوگان در نیرو‌های مسلح برگزار شد
کد خبر: 1057036
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qyy
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان، نشست هم‌اندیشی توسعه چوگان در نیروی‌های مسلح با حضور مسئولان فدراسیون چوگان و مسئولان ورزش قهرمانی و حرفه‌ای تربیت بدنی سپاه پاسداران ظهر امروز (سه شنبه ۵ مردادماه) برگزار شد.
ابتدا حجت اله دهخدایی، با اشاره به تاریخچه ورزش چوگان، گفت: چوگان، فرهنگ، ورزش و آیین سه هزار ساله است.
مشاور ارشد فدراسیون چوگان با بیان اینکه این ورزش توسط ایرانیان ابداع شده و مشق رزم بوده است، تصریح کرد: اسب‌های چوگانی نیز آموزش‌های ویژه می‌بینند تا بتوانند سوار خود را همراهی کنند.
وی ادامه داد: بررسی تاریخ نشان می‌دهد این ورزش قدمت زیادی دارد و افتخاری برای کشورمان بحساب می‌آید، زیرا حداقل ششصد سال قبل از میلاد حضرت مسیح این ورزش انجام شده است.
دهخدایی با یادآوری سخنان رهبر انقلاب در خصوص اهمیت احیای چوگان، اظهار کرد: ایشان فرمودند'دنبال ورزش‌هایی بگردید که بومی ماست و مردم از آن‌ها خبر ندارند، مثلاً ورزش چوگان که یک ورزش ایرانی است، الآن هم در دنیا معمول است و چوگان‌بازی می‌کنند، ولی ما اصلاً بازی چوگان را بلد نیستیم، اصلاً نمی‌دانیم چوگان چیست بیایید این‌ها را احیا وزنده کنید، چون جزء فرهنگ شما و اصلاً جزء ملیت شماست'.
وی گفت: متاسفانه نتیجه گرایی برخی از مسئولان موجب شده ورزش‌های دیگر به خوبی دیده نشود که این امر آسیب بزرگی برای کشور بشمار می‌رود.
مشاور ارشد فدراسیون چوگان خاطر نشان کرد: تاکنون از سوی فدراسیون نامه نگاری‌ها و پیگیری‌های متعددی در خصوص راه اندازی چوگان و توسعه این ورزش در نیروی‌های مسلح انجام شده است که امیدوارم این امر محقق شود.

مقدس: سپاه آماده راه اندازی هیات چوگان است

در ادامه مصطفی مقدس، با اشاره به اینکه متاسفانه چوگان در میان مردم و حتی نیرو‌های مسلح مهجور مانده است، گفت: برای رفع این مهم، باید هیات چوگان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راه اندازی شود و در این راستا آمادگی لازم وجود دارد.
مدیر ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ای تربیت بندی سپاه پاسداران اظهار کرد: برخی از استان‌ها دارای زیرساخت‌های خوبی برای راه اندازی ورزش چوگان است لذا باید در این زمینه برنامه ریزی مناسبی شود.
وی با اشاره به اینکه باید نسبت به جذابیت‌های چوگان در رسانه ملی آگاهی بخشی شود، تصریح کرد: بدون شک باید در سیاست گذاری‌های کلان کشور در حوزه ورزش و حتی نیروی‌های مسلح نسبت به توسعه چوگان تاکید شود.

موذن زاده: سپاه می‌تواند به آگاهی‌بخشی بیشتر نسبت به فرهنگ چوگان کمک کند
همچنین عبداله موذن زاده در این جلسه تاکید کرد همکاری سپاه پاسداران در راستای توسعه چوگان، منجر به فرهنگ سازی و شناخت بیشتر مردم نسبت به این ورزش ملی خواهد شد.

دبیر فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه تغییر ذهنیت در میان مسئولان نیرو‌های مسلح نسبت به چوگان با گام‌های مستمر حل می‌شود، تصریح کرد: در واقع برای احیاء و توسعه چوگان در نیرو‌های مسلح باید به ماهیت و جنبه فرهنگی این ورزش توجه شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار