نقل ونبات فوتبالی‌ها با تم مثبت ۱۸ در فضای مجازی
کد خبر: 1056186
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QlG
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
برخی از ورزشکاران در اقدامی غیر اخلاقی نسبت به اشتراک پست‌هایی با مضامین غیر اخلاقی در صفحات شخصی خود اقدام می‌کنند در حالی که برخی هواداران از آن‌ها الگو می‌گیرند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: متاسفانه بار‌ها مشاهده شده است که کاربران فضای مجازی بدون توجه به قید و بند‌های اخلاقی و اجتماعی ضمن مزاحمت برای دیگران، به نشر اکاذیب، هتک حرمت و حیثیت آن‌ها اقدام کرده و برای دیگر کاربران نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

بدتر اینکه این موضوع اخیرا بین ورزشکاران به خصوص فوتبالی‌ها رواج پیدا کرده، برخی‌ها که بهتر است لقب قهرمان را به آن‌ها نسبت ندهیم برای نشان دادن قدرت و برتری خود به نشر محتوای ناشایست و زننده در فضای مجازی، اقدام می‌کنند و متاسفانه این کار روز به روز در حال گسترش است.

این کار در ایام نزدیک شدن به پایان رقابت‌های لیگ برتر و همچنین قبل و پس از انجام دیدار‌های بزرگ فوتبال صورت می‌گیرد و باعث آزرده خاطر شدن طرف مقابل به خصوص هوادران که همگی اعضای جامعه ما هستند، می‌شود.

تازه‌ترین بی حرمتی‌های مجازی که توسط ورزشکاران صورت گرفته مربوط به دربی ۹۶ تهران است که قبل و بعد از برگزاری این مسابقه فوتبال تعدادی از بازیکنان هر دو تیم اقدام به اهانت به طرف مقابل کرده و لذت شیرین این بازی هیجان انگیز را به زهر تبدیل کردند.

متاسفانه بدتر از این موضوع شاهد به اشتراک گذاشتن پست‌ها و استوری‌هایی از سوی بزرگتر‌ها و به قول معروف ریش سفید‌های ورزش هستیم، آن‌هایی که در اصل باید از انجام چنین اقدامات ناشایستی جلوگیری کنند، خود دست به انجام آن می‌زنند و باعث شعله ور شدن آتش کری‌های ناسالم در فضای می‌شوند.

آیا نشر توهین در فضای مجازی جرم است؟

نشر اظهار نظر‌های توهین‌آمیز در صفحات کاربران از نظر قانون جرم محسوب می‌شود و این موضوع در قانون جرایم رایانه‌ا‌ی نیز در نظر گرفته شده و پلیس فتا به عنوان ضابط قضایی موظف به رسیدگی و دنبال کردن اقدامات لازم برای رسیدگی به شکایت کاربران است.

از آنجایی که محیط سایبر، محیطی مخفی، آزاد و نامحدود است، احتیاج به نظم دارد و در غیر این صورت، هر صفحه از این محیط می‌تواند به صحنه جرم و آشفتگی تبدیل شود.

از دیدگاه جرم شناختی، توهین در فضای مجازی با توهین سنتی در فضای حقیقی قابل مقایسه نیست؛ زیرا در توهین سنتی ممکن است فرد در مقابل عده‌ای محدود مورد اهانت قرار گیرد؛ اما آسیب ناشی از توهین رایانه‌ای به مراتب بیشتر از توهین سنتی است.

طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی توهین به افراد، از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکومیت دارد.

اگرچه قانون جرایم رایانه‌ای به جرم توهین در فضای مجازی نپرداخته، اما توهین از مصادیق بارز هتک حرمت است، زیرا با توهین حرمت یک فرد از بین می‌رود.

با توجه به ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه‌ای، می‌توان جرم توهین در فضای مجازی را مجازات کرد؛ در این ماده قانونی آمده است که هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

واکنش پلیس به هتک حرمت ورزشکاران در فضای مجازی

سرهنگ داود معظمی گودرزی رییس پلیس فتا تهران بزرگ در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: برای قانون فوتبالیست، پیشکسوت و مردم عادی تفاوتی ندارند.

وی افزود: در سال‌های اخیر فضای مجازی و به ویژه شبکه اجتماعی اینستاگرام به بستری برای بیان صحبت‌ها، دیدگاه‌ها و مواضع شخصی فوتبالیست‌ها، مربیان، پیشکسوتان و دیگر عوامل ورزشی از جمله مدیران، هواداران و خبرنگاران در موضوعات مختلف تبدیل شده است؛ متن‌ها، تصاویر و جملاتی که بعضا انتشار و منعکس کردن آن‌ها در فضای رسانه‌ای و رسمی مغایر با اخلاق، رفتار و قانون است.

سرهنگ گودرزی عنوان کرد: برخی از اشخاص مطرح در فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی فارغ از این محدودیت‌ها و معذوریت‌های اخلاقی، عرفی و قانونی از صفحاتی که در فضای مجازی به ویژه اینستاگرام دارند، این موارد را نادیده گرفته و محتوایی را منتشر می‌کنند که حاوی توهین، تهمت و تخریب دیگران است و باعث تحریک جامعه و هواداران فوتبال می‌شود.

وی افزود: برخی هم از این فضا برای دعوا و درگیری و شاخه شانه کشیدن برای یکدیگر و تهدید استفاده می‌کنند تا جایی که اکنون خبر می‌رسد که پلیس فتا به این فضای آشفته ورود کرده و طبق قانون با برخی از این افراد برخورد کرده است؛ برخوردی منطبق با قانون که همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با توصیه به تمام چهره‌های ورزشی و هواداران آن‌ها، بیان کرد: افراد فعالیت خود را در چارچوب قانون انجام داده و با انتشار مطالب توهین‌آمیز و اتهام زنی موجب زیر پا گذاشتن قانون و تشویش اذهان عمومی نشوند، زیرا در این صورت با آن‌ها مطابق قانون برخورد می‌شود.

وی تاکید کرد: پلیس از هر نوع رقابت سالم ورزشی حمایت می‌کند، اما اگر افرادی بخواهند از فضای مجازی برای توهین، تخریب دیگران و تشویش اذهان عمومی استفاده کنند، قطعا طبق قانون اقدام کرده و با افراد متخلف برخورد قانونی انجام می‌دهد.

با این تفاسیر پیگیری اینگونه موارد از دو جنبه صورت می‌گیرد، در ابتدا وجود شاکی خصوصی که مطابق با قانون برخورد می‌شود و در وهله دوم جنبه عمومی جرم که نماینده مدعی العموم طبق قانون مراحل رسیدگی به جرم را تا نتیجه گیری پرونده دنبال می‌کند.

متاسفانه طرفداران به دنبال این هستند که فارغ از تمام مشکلات موجود در جامعه برای ساعاتی هم که شده پای تماشای دیدار تیم مورد علاقه خود بنشینند و از دیدن چهره‌های محبوب ورزش واسطوره‌های خود لذت ببرند، اما دریغ از این که به خاطر کری‌های بچگانه این لذت تبدیل به جدل و جنگ لفظی در فضای مجازی می‌شود، جدلی که آهسته آهسته و ناخواسته به فضای حقیقی کشانده می‌شود.

حال با توجه به صحبت‌های رئیس پلیس فتا و اولتیماتوم وی به ورزشکارانی که موجب تشویش فضای مجازی شدند، باید دید آیا این فضای آشفته سرانجام آرام می‌گیرد و شاهد پایان یافتن توهین‌ها و کری خوانی‌های نامتعارف و تهدید و تحریک کردن هواداران توسط فوتبالیست‌ها، مربیان، مدیران و پیشکسوتان خواهیم بود یا خیر؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار