ثبت‌نام آزمون وکالت در هفته اول مردادماه
کد خبر: 1055352
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QXo
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
رئیس مرکز وکلا مطرح کرد
رئیس مرکز وکلا با اشاره به اینکه ثبت‌نام آزمون وکالت از هفته اول مردادماه آغاز می‌شود به تشریح عملکرد این سازمان پرداخت.
سرویس جامعه جوان آنلاین: علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در نشست «برگزاری آزمون‌های مرکز» اظهار کرد:

در سال ۱۴۰۰ آزمون وکالت و کارشناسی را برگزار می‌کنیم مجری آزمون سازمان سنجش است و تاریخ برگزاری اواخر شهریور است که اصل برآن است که در این تاریخ برگزار شود.

وی گفت: امسال هم در تاریخ ۱۹ شهریورماه آزمون سراسری وکالت را خواهیم داشت و کارشناسی را هم ۱۸ شهریور ماه در مرکز استان سراسر کشور برگزار خواهد شد
بهادری جهرمی بیان کرد: در ۴۲ شهر پیش از این آزمون را برگزار کرده ایم و امسال در آزمون ۱۴۰۰ برای کارشناسی دادگستری در ۲۵ رشته آزمون را برگزار خواهیم کرد تفصیل رشته‌ها در آگهی آزمون منتشر خواهد شد.

رئیس مرکز وکلا با اشاره به اینکه سال گذشته در ۶۰ رشته آزمون داشته ایم عنوان کرد: داشتن سابقه ۵ سال در برخی رشته‌ها ضروری است و تمامی فارغ التحصیلان رشته‌های دانشگاهی توانایی شرکت در آزمون کارشناسی را دارند مگر اینکه سابقه تجربی را نداشته باشند.

بهادری جهرمی در خصوص ظرفیت تصریح کرد: تا قبل از این ظرفیت جذب وکیل و کارشناسان مشخص شده بودند در مرکز، اما علاوه بر ظرفیت؛ نمره مشخصی هم مد نظر بوده است برای مثال در کانون کارشناسان نمره ۱۲ از ۲۰ است در حال حاضر مرکز چه برای آزمون وکالت و کارشناسی حد نصاب نمره ۱۰ از ۲۰ را دارد و بدین ترتیب کیفیت سطح کیفی داوطلبان محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه سقف ظرفیت رعایت می‌شود یعنی به فرض اینکه حد نصاب نمرات خوب باشد باز هم از توانایی نظارت و کارآموزی چند نفر را برخوردار خواهیم بود.

بهادری جرمی گفت: آزمون ما آزمون کارآموزی وکالت و آموزش است و مرکز باید بتواند دوره کارآموزی افراد را مدیریت کند یعنی دادگاه‌ها توانایی پذیرش داشته باشند و یا پرونده‌ای وجود داشته باشد بنابراین حداکثر ممکن را در نظر می‌گیریم.

وی اظهار داشت: برای آزمون ۱۴۰۰ سقف ظرفیت فعلاً تصویب نشده است، اما پیشنهاد مراکز وکلای استان‌ها برای کارشناسی در کشور کمتر از ۱۵ هزار نفر است که تصویب نخواهد شد چرا که چیزی کمتر از هفت هزار نفر از سوی شورای عالی مدیریت تصویب شده است.

رئیس مرکز کانون وکلا تصریح کرد: پیش بینی می‌کنم ظرفیت به کمتر از ۷ هزار نفر برسد؛ برای آزمون وکالت هم حدود شش هزار نفر است چراکه در سال ۹۸ و ۹۹ کارآموز زیادی گرفته ایم و به دلیل تکمیل ظرفیت در استان‌ها توانایی جذب نداریم.

وی در خصوص افرادی که مشمول سهمیه ایثارگری می‌شوند بیان کرد: این افراد از امروز با مراجعه به سازمان محل اعزام کد دوازده رقمی ایثارگران را دریافت کنند که هنگام ثبت نام ورود این کد ضروری است.

وی گفت: ثبت نام آزمون نیمه اول مردادماه است و مجری آزمون سازمان سنجش است؛ آزمون دو مرحله است یکی کتبی و دوم شفاهی که با هدایت شورای عالی مرکز و توسط شورای عالی استانی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۴ هزار نفر از داوطلبان قبل مصاحبه کردند افزود: در آزمون امسال سازمان سنجش و کانون کارشناسان به صورت مشترک آزمون کارشناسی را مشترکا برگزار خواهند کرد.

وی گفت: نکته مهم در خصوص آزمون امسال این است که درس حقوق اساسی به منابع آزمون وکالت در کشور اضافه شده است و جزء منابع آزمون در حوزه وکالت بوده است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار