رئیس‌جمهور: کالا‌های اساسی تأمین است
کد خبر: 1054399
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QIR
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۸
در حالی که شایعاتی در فضای مجازی در مورد کمبود و کسری کالای مرتبط با معیشت مردم موجب نگرانی افکار عمومی شده‌است، رئیس‌جمهور گفت: به رغم همه محدودیت‌های ارزی، کالا‌های اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است.

در حالی که شایعاتی در فضای مجازی در مورد کمبود و کسری کالای مرتبط با معیشت مردم موجب نگرانی افکار عمومی شده‌است، رئیس‌جمهور گفت: به رغم همه محدودیت‌های ارزی، کالا‌های اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است.
دولت پیشین امریکا خیلی تلاش کرد تا بازار‌های ایران را فلج کند، اما در سخت‌ترین شرایط تحریم و شیوع کرونا نیز شاهد روان بودن نسبی حوزه تجارت خارجی ایران و تولید داخلی بودیم، البته در مقاطعی نوسان در بازار‌ها از منظر قیمت یا تأمین و ترخیص و توزیع کالا رخ داد، اما اینکه کالایی نایاب شود و مردم در بعد تأمین کالا‌های مرتبط با حوزه معیشت دچار مشکل شوند تاکنون رخ نداده‌است، زیرا اقتصاد ایران آنقدر وسعت و فرصت دارد که بازار با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شود.
طی روز‌های اخیر در فضای مجازی شایعاتی حول محور کمبود و کسری کالا‌های مرتبط با حوزه معیشت مردم منتشر شد که شواهد بازار خود به مثابه تکذیب این شایعات بود، در عین حال آمار‌های بخش تولید، واردات کالا‌های مصرفی و ذخایر استراتژیک و عمده فروشی و خرده‌فروشی بیانگر آن است که بازار کالا‌ها تأمین است، در همین راستا نیز رئیس‌جمهور در حوزه تولید، واردات و تأمین کالا‌های اساسی و ضروری اطمینان خاطر داد.
دویست و سی و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یک‌شنبه به‌ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد، در ابتدای این جلسه گزارشی از وضعیت تأمین و تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات کشور ارائه و پس از بررسی در این خصوص تصمیمات لازم اتخاذ شد.
براساس تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد با توجه به اقدامات فوری منطبق بر قوانین و مقررات کشور طبق مصوبه پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، کمیته‌ای با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی و جهاد کشاورزی و بانک مرکزی با قید فوریت و رعایت قوانین و مقررات مرتبط نسبت به تأمین، خرید و تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی اقدام کنند.
رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت ادامه اقدامات مؤثر و فوری در تأمین کالا‌های اساسی گفت: دولت در دوران اوج جنگ اقتصادی با تلاش و پیگیری‌های مؤثر اجازه نداده‌است، تحریم‌های ظالمانه مانع از تأمین کالا‌های اساسی شود و به همین جهت، به رغم همه محدودیت‌های ارزی، کالا‌های اساسی و ضروری، تولید و به‌میزان کافی تأمین و وارد شده است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به وظایف کمیته تسریع ترخیص و تخلیه گفت: دستگاه‌های مرتبط، با جدیت و سرعت برای برطرف کردن مشکلات تأمین و ترخیص کالا‌های اساسی تصمیمات و اقدامات مؤثری انجام دهند و نباید اجازه دهند موضوعات فرعی موجب کندی و ناهماهنگی میان دستگاه‌ها شود بنابراین باید کالا‌های ضروری با سرعت در دسترس مصرف‌کنندگان و مردم قرار گیرد.
در ادامه این جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی گزارشی از وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان ارائه کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ بسته سیاستی چگونگی ایفای تعهدات ارزی از ابتدای سال گفت: این بسته می‌تواند پاسخی مناسب به دغدغه‌های صادرکنندگان و واردکنندگان با هدف تسریع و تسهیل در ایفای تعهدات ارزی باشد و تلاش شده است در تدوین این بسته سیاستی ضمن رفع موانع پیشِ‌روی صادرکنندگان، حمایت‌های لازم از صادرات صورت گیرد.
روحانی با بیان اینکه تجار و بازرگانان کشور چه در شرایط جنگ اقتصادی و چه در شرایط عادی به‌هیچ وجه نباید در مسیر فعالیت‌های اقتصادی خود درگیر موانع اداری شوند، تصریح کرد: کنار رفع موانع و ایجاد سهولت و سرعت برای فعالیت صادرکنندگان و بازرگانان، دولت وظیفه خود می‌داند برای صادرکنندگان و واردکنندگان متعهد کشور مشوق‌هایی در نظر بگیرد.
وی با بیان اینکه در دوران جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران همه تلاش امریکا بر این بوده است که کشور در زمینه تأمین ارز مورد نیاز با مشکل مواجه شود، گفت: دولت با حمایت از صادرکنندگان محصولات غیرنفتی که بار تأمین ارز مورد نیاز کشور را در این شرایط به‌دوش کشیدند، مانع از تحقق اهداف دشمن شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار