۹۰۰ پاکبان دفع پسماند‌های خانگی در انتظار دریافت واکسن کرونا
کد خبر: 1053291
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q0Z
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
علی پور خبر داد؛
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران گفت: ۹۰۰ پاکبان و پرسنل دفع پسماند‌های خانگی در انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: از همان ابتدا کرونا بیماری ناشناخته‌ای بود، برای مقابله با آن محدودیت‌ها اعمال شد و بسیاری از کارمندان و کارکنان دورکاری را شروع کردند، اما کار پرسنل خدمات شهری از دور امکان پذیر نبود و آن‌ها را بیشتر از دیگر شهروندان در معرض خطر قرار داد. یکی از حوزه‌هایی که در دوره اپیدمی جهانی کرونا نه تنها دورکاری امکان پذیر نبود بلکه کارشان افزایش یافت، سازمان مدیریت پسماند بود.

پاکبان‌ها بیش از گذشته فعال شدند، زباله‌های تهران بیشتر شد و تعداد جمع آوری آن‌ها نیز افزایش یافت. از سوی دیگر پرسنل آرادکوه نیز برای بی خطرسازی و دفن زباله‌ها با خطر بیشتری روبرو بودند. از این رو شهرداری برای قرار گرفتن پرسنل سازمان مدیریت پسماند در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرد.

اما این واکسیناسیون آنقدر که حاشیه داشت برای سازمان مدیریت پسماند کارایی نداشت چرا که به گفته مدیران این سازمان کمتر از ۲۳ درصد پرسنل سازمان مدیریت پسماند واکسینه شدند.

صدرالدین علی پور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند در تشریح عملکرد این سازمان با اشاره به اینکه روزانه نزدیک به ۴۰ تن زباله بیمارستانی جمع آوری شده است، افزود: طبق قانون، شهرداری باید تنها پسماند بی خطر شده را تحویل بگیرد و همه پسماند‌ها بی خطر شده باشد، اما، چون مراکز درمانی در این خصوص درست عمل نمی‌کنند تمام پسماند‌ها جمع آوری شده توسط سازمان مدیریت پسماند به روش بهداشتی دفن می‌شود.

علی پور درباره امحای این زباله‌ها نیز گفت: قاعدتا از مواد ضدعفونی زباله‌ها نظیر آهک برای دفن بهداشتی زباله‌های بیمارستانی بیشتر بهره گیری می‌شود و نظارت بر کار پیمانکاران زباله‌های درمانگاه و کلینیک‌های درمانی نیز از طریق سامانه مدیریت هوشمند لحظه‌ای پایش و عملکرد آن‌ها با استفاده از تجهیزات ردیابی هوشمند رصد می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه‌های ناشی از تعطیلی خطوط، تامین امکانات برای نیروی انسانی، عدم تفکیک پسماند‌های خشک در مبدا، تهیه مواد ضدعفونی کننده به طور گسترده و ... از هزینه‌هایی بود که در دوره شیوع کرونا به سازمان تحمیل شد. سازمان مدیریت پسماند ضدعفونی روزانه و مستمر ایستگاه، مخازن، توزیع ماسک، دستکش، گان، مواد ضدعفونی کننده و... را در دستور کار خود قرار داده و انجام داده است. با اجرایی شدن این اقدامات ۳۰ درصد از هزینه‌های سازمان مدیریت پسماند افزایش یافته است. نمی‌توان برای افزایش هزینه در دوره کرونا به طور دقیق برآورد ریالی ارائه داد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره اینکه در ابتدای شیوع بیماری کرونا به دلیل ناشناخته بودن مقرر شد زباله‌ها بدون تفکیک دفن شوند و هزینه‌های این اقدام گفت: کلیه درآمد‌های حاصل از پردازش در خطوط پردازش به نصف رسیده است. چندین میلیارد تومان از درآمد‌های حاصل از تفکیک پسماند خشک به طور کامل قطع شد. از سوی دیگر با توجه به افزایش تناژ زباله‌های شهر تهران در بخش جمع آوری و حمل و دفن، هزینه جمع آوری مخلوط که توسط شهرداری پرداخت می‌شود، میلیارد‌ها تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه ۲۱۰ نفر از پرسنل به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه دو نفر از آن‌ها جان باختند، اظهارکرد: تاکنون ۲۰۰ نفر از پاکبانان و پرسنل دفع پسماند‌های بیمارستانی واکسینه شدند و دو مرحله واکسن کرونا را دریافت کردند. سایر پاکبان‌ها و عوامل دفع و دفن پسماند‌های خانگی که بیش از ۹۰۰ نفر هستند در انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند. سازمان مدیریت پسماند هزینه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا جهت انجام تست PCR و آزمایش‌های آنتی بادی پرسنل خود را تقبل کرد. از سوی دیگر اختصاص کمک هزینه به خانواده جان باختگان در دست اقدام است البته واریز کمک هزینه به حساب کلیه پرسنل در راستای سیاست‌های شهرداری تهران، توزیع رایگان وسایل حفاظتی و بهداشتی بین پرسنل انجام شده و هنوز هم در حال انجام است.

علیپور درباره افزایش شیفت‌های کاری پرسنل سازمان مدیریت پسماند نیز گفت: با توجه به افزایش میزان تناژ و لزوم جمع آوری سریع پسماند جهت حفظ سلامت جامعه، پرسنل سازمان مدیریت پسماند به صورت ۲۴ ساعت مشغول فعالیت بودند. با توجه به اینکه ماههاست با افزایش تناژ پسماند ناشی از تغییر سبک زندگی مردم و افزایش پسماند ویژه خانگی رو به رو هستیم، کمک رسانه‌ها جهت ترویج فرهنگ مدیریت صحیح پسماند‌ها بسیار ضروری به نظر می‌رسد، اما مهم‌تر از آن انعکاس میزان خطر در کمین نیرو‌های این سازمان است. با توجه به نوع فعالیت پرسنل سازمان مدیریت پسماند و دغدغه‌های مدیران این سازمان، کارگران باید در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.

وی تاکید کرد: عدم بی خطرسازی پسماند توسط مراکز، عدم همکاری شهروندان در تفکیک اینگونه پسماندها، شیوع شدید بیماری و در معرض بودن کارگران خدمات شهری و از همه مهم‌تر بالا رفتن تناژ پسماند و تعطیلی مراکز میانی و خطوط پردازش مشکلاتی است که در دوره شیوع کرونا با آن دست به گریبان هستیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار