نرخ‌های «نمادین» دولتی و جوجه یک‌روزه‌ای که راه خود را می‌رود
کد خبر: 1052955
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pv9
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه گفت: نرخ دولتی جوجه یک روزه ۴ هزارو ۲۰۰‌تومان است، اما با افزایش تقاضای جوجه یک روزه قیمت‌ها در بازار بالا رفت.
بازار مرغ یکسالی است که از شرایط ثبات خارج شده و به‌رغم نرخ مصوب دولتی ۲۴ هزارو ۹۰۰‌تومانی، قیمت‌های بازار بالاتر است. تولید‌کنندگان مرغ دلیل عمده را به گرانی جوجه یک روزه مرتبط می‌دانند. آن‌ها می‌گویند به‌رغم اینکه نرخ جوجه یک روزه ۴ هزارو ۲۰۰‌تومان است، اما تا ۹‌هزار تومان هم به فروش می‌رود، اما دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه، قیمت ۵ هزارو ۷۰۰‌تومان را تأیید می‌کند و در پاسخ به اینکه تولید‌کنندگان مرغ از قیمت بالای جوجه یک روزه به شدت انتقاد دارند، دلیل این افزایش قیمت چیست؟ گفت: البته انتقاد داشتند، اما اکنون قیمت بهتر شده است، دلیل افزایش قیمت جوجه یک‌روزه هم این بود که قیمت مرغ را افزایش دادند و تقاضا برای جوجه‌ریزی زیاد شد و همین عاملی برای افزایش قیمت شد.
محمدرضا صدیق‌پور، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه درگفت و گو با فارس افزود: دولت سال گذشته قیمت مرغ را به کیلویی ۲۴ هزارو ۹۰۰‌تومان افزایش داد بدون اینکه قیمت جوجه یک‌روزه را اصلاح کند و به دلیل سود‌آوری‌ای که تولید مرغ داشت، تقاضا برای جوجه‌ریزی بیشتر شد و، چون تولید جوجه هم ثابت بود باعث افزایش قیمت شد. صدیق پور با بیان اینکه قیمت جوجه یک‌روزه بین ۵ هزار تا ۵ هزارو ۷۰۰‌تومان ثابت شده‌است، افزود: از فروردین‌ماه امسال قیمت را مدیریت کردیم و اکنون اصلاح شده و مشکل خاصی در مورد قیمت جوجه ندارد. وی در پاسخ به اینکه قیمت مصوب ۴ هزارو ۲۰۰ تومان است، گفت: این نرخ آذر پارسال است و از آن موقع قیمت مرغ و نهاده‌های مربوط افزایش یافته، اما قیمت جوجه تغییری نکرده است.
تولید در چند ماه اخیر برای مرغداران سودآور شده است
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه در پاسخ به اینکه شما می‌گویید پس از افزایش قیمت مرغ به ۲۴ هزارو ۹۰۰‌تومان تقاضا برای جوجه‌ریزی بیشتر شده، منظور شما این است که تولید برای مرغداران سودآوری دارد؟ گفت: بله، همینطور است، اگر سود‌آوری نداشت که اکنون برای خرید جوجه صف نمی‌کشیدند. به گفته این مسئول ماهانه ۱۲۲‌میلیون جوجه یک‌روزه تولید می‌شود و این تولید ثابتی است و امکان افزایش ندارد، قیمت جوجه پاپ زیر ۵‌هزار تومان و سایر برند‌ها تا ۶‌هزار تومان است. بنابه اظهارات این مسئول در حالی که قیمت مصوب جوجه یک‌روزه ۴ هزارو ۲۰۰‌تومان است، اما در بازار ۵هزارو ۷۰۰ تا ۶‌هزار تومان هم به فروش می‌رود که سال گذشته مرغداران رسیدن قیمت‌ها تا ۹‌هزار تومان را هم گزارش دادند. صدیق‌پور در توجیه این عدم رعایت نرخ مصوب می‌گوید: سال گذشته چندین ماه تولید‌کنندگان جوجه یک‌روزه را به نرخ پایین‌تر از مصوب دولتی فروختند ضمن اینکه دولت دو مرحله نرخ خوراک دام را افزایش داده و حقوق پرسنل ۲۵‌درصد افزایش یافته و کرایه‌ها ۸۰‌درصد بیشتر شده است. دبیر انجمن صنفی تو لیدکنندگان جوجه یکروزه افزود: کشوری که صادر کننده بود اکنون به واردات مرغ منجمد و تخم‌مرغ نطفه‌دار روی آورده است، بنابراین نباید سیاست‌ها طوری باشد که تولید‌کننده ضرر کند. وی در پاسخ به اینکه چه سهمی از این جوجه‌ها نژاد آرین است، گفت: حدود ۸‌درصد این جوجه‌ها آرین است، دولت گفته است که تا پایان امسال ۵۰‌درصد آرین خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار