فوتبال در مسیر توسعه زیرساخت‌ها
کد خبر: 1050507
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PHf
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
سعید احمدیان

اختصاص بودجه ۲۵ میلیارد تومانی وزارت ورزش برای توسعه و تجهیز کمپ تیم ملی فوتبال در کیش از جمله تصمیم‌های قابل توجهی است که پیش از این جای خالی آن در بحث زیرساخت‌های ورزش احساس می‌شد. توجه وزارت ورزش به چنین ضرورتی در شرایطی است که زیرساخت‌های فوتبال و سایر رشته‌ها سال‌هاست که یکی از دغدغه‌هایی بوده که کمتر به آن توجه شده است و در فوتبال که سالانه بنا بر آمار‌های رسمی بیش از هزار میلیارد گردش مالی دارد، بخش کوچکی از این هزینه‌ها سهم توسعه زیرساخت‌ها و امکاناتی می‌شود که برای هر مجموعه‌ای از اولین اولویت‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
با وجود چنین اهمیتی، اما در فوتبال که بیشترین هزینه‌ها را در بین سایر رشته‌ها دارد، امکاناتی مانند کمپ‌های تمرینی کمتر جزو اولویت‌ها قرار گرفته و برای آن بودجه قابل توجهی کنار گذاشته شده است. این نوع نگاه سبب شده امکانات تمرینی مانند یک کمپ مجهز و یک زمین مناسب، همواره از مهم‌ترین دلمشغولی‌های مربیان و بازیکنان باشد. با وجود چنین دغدغه‌هایی که هر فصل تکرار می‌شود، اما مدیریت دولتی حاکم بر باشگاه‌ها، کمتر سعی کرده به سمت رفع این معضل حرکت کند و همواره اولویت‌های مدیران، قرارداد‌هایی بوده که بدون هیچ ضابطه و قانونی سالانه افزایش‌های نجومی پیدا می‌کند و بودجه باشگاه را به جای اینکه به سمت زیرساخت‌ها هدایت کند، می‌بلعد.
نداشتن کمپ‌های مجهز تمرینی همواره یکی از مصائبی بوده که مربیان مختلف تیم ملی با آن روبه‌رو بوده‌اند، هنوز خانه به‌دوشی تیم ملی در زمان کی‌روش که برای پیدا کردن یک زمین تمرینی کل تهران را می‌گشت، فراموش نشده است. کمبودی که باعث شد او روی بازسازی زمین شماره ۲ کمپ تیم‌های ملی اصرار و پافشاری کند تا امروز ملی‌پوشان حداقل یک زمین استاندارد برای تمرین در اختیار داشته باشند.
در ۱۰ روز اخیر، اما تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی مجموعه ورزشی آزادی تهران و ۲۵ میلیارد تومان برای توسعه و تجهیز کمپ تیم‌های ملی در کیش از جمله تصمیم‌هایی است که خروجی آن می‌تواند کمی از معضلی که ورزشکاران و قهرمانان کشورمان همواره با آن روبه‌رو بوده‌اند را کاهش دهد تا ملی‌پوشان در شرایط مناسب‌تری آماده رقابت با حریفان‌شان در رقابت‌های مختلف بین‌المللی شوند.
کمک وزارت ورزش برای ایجاد یک کمپ مجهز تمرینی در کیش از جمله تصمیم‌هایی است که اگرچه باید زودتر گرفته می‌شد، اما باید از آن استقبال کرد تا تیم ملی فوتبال که با وجود داشتن بازیکنان بین‌المللی هنوز یک کمپ استاندارد بین‌المللی ندارد، در آینده نزدیک صاحب یک کمپ استاندارد شود. توسعه چنین کمپ‌هایی علاوه بر اینکه فوتبال ملی را نجات می‌دهد، می‌تواند سهم زیادی در کاهش هزینه‌های ارزی برای تیم ملی جهت برپایی اردوی‌های خارجی داشته باشد، به خصوص که با توجه به نبود زیرساخت‌های تمرینی مناسب، چه تیم ملی و چه باشگاه‌ها هر سال یکی از گزینه‌های‌شان برای برگزاری اردو، کشور‌های خارجی بوده که باعث شده در شرایط سخت اقتصادی، صد‌ها هزار دلار ارز از کشور خارج شود و هزینه‌های هنگفتی روی دست فدراسیون و باشگاه‌های دولتی بگذارد.
وجود کمپ‌های مجهز در کشور، اما باعث می‌شود اردو‌های تیم ملی و باشگاه‌ها در داخل کشور برگزار شود و علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، به بابی برای درآمدزایی با حضور کشور‌های دیگر برای برگزاری اردوهای‌شان در ایران نیز تبدیل شود. البته توسعه زیرساخت‌های فوتبال نباید محدود به کمپ کیش شود و باید وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال با ادامه مسیری که آغاز کرده‌اند، با توجه به چهار فصل بودن کشورمان در سایر نقاط کشور هم به ساخت چنین کمپ‌هایی بپردازند تا تیم ملی فوتبال و باشگاه‌ها در کل سال با توجه به شرایط آب و هوایی به یک کمپ مجهز و استاندارد دسترسی داشته باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار