بازیگراسپانسری مهمترین چالش هنرکشورماست
کد خبر: 1049868
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P7M
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
گفت وگو با تهیه کننده جوان مشهدی
تهیه کننده مشهدی گفت:یکی از چالش هایی که امروزه درهنرتئاتر وسینما کشور ما به وجود آمده ،مسئله بازیگراسپانسری است.وعده ای برای مشهور شدن بدون داشتن سواد کافی پول می دهند تا بازیگر شوند. که این معضل آسیب های زیادی به جامعه هنری ما زده است.

علیرضا طحان زاده تهیه کننده جوان مشهدی ونویسنده فیلم کوتاه است که سه سال پیش با تهیه کنندگی تئاترکمدی "پرواز737 " قدم دراین عرصه گذاشت وبعد از آن درسال 99 ودراوج ویروس همه گیر کرونا فیلم کوتاهی به نام "مسافر" را برای شهدای راه سلامت ساخت.قصد اوازتولید فیلم کوتاه مسافروصف زحمات پرستاران کادربهداشت ودرمان کشور بود واین فیلم را به نرجس خانعلی زاده اولین شهید سلامت کشورتقدیم کرد.طحان زاده دو فیلم کوتاه دیگر بانام "درخانه بمانیم" با لهجه یزدی و"هرم" را که درخصوص شرکت های هرمی بوده درکارنامه هنری خود به ثبت رسانده واکنون درحال تهیه کنندگی فیلم کوتاهی بانام "هنرمند وگرسنگی" است که درمرحله صداگذاری به سر می برد.او اعتقاد دارد که درتهیه کنندگی به دنبال پول درآوردن نیست وآنچه برایش اهمییت دارد چرخش تولید فیلم سازی است وقصد دارد به جوانانی که ایده های خوبی برای تولید آثارهنری دارند اما توان هزینه های ساخت را ندارند کمک کند.آنچه می خوانید گفت وگوما با این تهیه کننده جوان است.

 

کمی از پروژه هنرمند وگرسنگی بگویید؟

 

"هنرمند وگرسنگی" فیلم کوتاه 20 دقیقه ای است که به وضعیت زندگی یک زوج تئاتری می پردازد که به دلیل فراگیر شدن ویروس کرونا،فعالیت هنری آنها تعطیل شده و فقیرمی شوند.فقرآنها به جایی می رسد که صاحبخانه قصد دارد آنها را از منزل بیرون کند واین زوج جوان برای نجات خود مجبور می شوند ارزشمند ترین دارایی خود یعنی کتابهایشان را بفروشند.دراین فیلم بازیگرانی ازجمله رضا توکلی،زکیه صیف،مسعود بهارلو ورضا نعمتیان بازی می کنند.واین اثر قراراست به صدا وسیما استان ها اهدا شود.

 

درخصوص پروژه هایی که قرار است درآینده کار کنید برایمان بگویید؟

به زودی قرار است تله فیلمی بسازم که بخشی از کار درشهر یزد وتهران است وبخشی دیگر از فیلم درمشهد می گذرد.

 

چرا درتهیه کنندگی به دنبال پول درآوردن نیستید؟

علاقه ام به هنر سبب می شود تا دراین حرفه فعالیت کنم ،و به دنبال پول درآوردن نیستم.متاسفانه فضای هنری جامعه ما به گونه ای است که تا اسم تهیه کننده می آید همه فکر می کنند تهیه کننده ها همه پول را برای خودشان برمی دارند.وبرخی از سلبریتی ها نیز درفضای مجازی به این دیدگاه دامن می زنند درحالیکه اصلا چنین نیست.درفضای هنری کشورما اکنون مسئله ای باب شده است به اسم "بازیگراسپانسر" یعنی عده ای برای شهرت به تهیه کننده پول می دهند که به شدت با این مسئله مخالف هستم.حتی اگر جوانانی پیدا شوند که ایده های خوبی درحوزه فیلم کوتاه داشته باشند،ازآنها حمایت می کنم.

 

 یعنی اگر کسی به شما بگوید که می خواهد بازیگر شود وبابتش پول پرداخت کند

هرگز قبول نمی کنید؟

خیربه دلیل اینکه عرصه هنر جایگاه هنرمندانی است که درس خواندند وسال ها طعم خاک صحنه راچشیده اند،به عقیده من این بزرگترین معضل تئاتر کشورماست،چراکه فرصت را ازهنرمندان با استعداد می گیرد وتهیه کننده ها نباید چنین پیشنهادهایی را قبول کنند.

 

 آیا قصد دارید درفیلم هایتان ازهنرمندان مشهدی استفاده کنید؟

قصد دارم برای پروژه هایی که درآینده می سازم از ظرفیت هنرمندان مشهدی نیزاستفاده کنم واعتقاد دارم مشهد بهترین هنرمندان تئاتری کشور را دارد وبه نظرم اینکه ازهنرمندان چهره درتئاترویا تولید فیلم درشهرهای دیگر استفاده می کنند کار اشتباهی است.زیرا فرصت دیده شدن را از هنرمندان بومی همان شهر می گیرد.

 

ایده فیلم هایتان را چگونه پیدا می کنید؟

از مشکلات اجتماعی جامعه و مسائل روز ایده فیلم هایم را می نویسم.

 

چرا به سراغ ساخت فیلم درخصوص شهدای راه سلامت رفتید؟

به دلیل اینکه ساخت این فیلم را یک دغدغه برای خودم می دانستم وبه نظرم هنرمندان باید شرایط سخت این روزهای کادر درمان را برای مردم به تصویر بکشند.به همین دلیل نیز درشرایط سخت کرونا به همراه سایر عوامل به بیمارستان رفتیم. به عقیده من به تصویر کشیدن سختی های کادر درمان دراین روزها از سوی هنرمندان جامعه دست کمی ازجهاد ندارد.

 

گزارشگر:نگارطاهونچی

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی