هشدار تند چین به امریکا و «جدایی‌طلبان» تایوان
کد خبر: 1049445
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P0X
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸

سخنگوی «دفتر امور تایوان‌» در دولت چین، ضمن تأکید بر مخالفت جدی این کشور درباره مراودات امریکا با تایوان، درباره تحرکات نظامی حزب حاکم تایوان به شدت هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، سخنگوی «دفتر امور تایوان‌» در دولت چین به حزب حاکم تایوان و همچنین امریکا درباره مداخله در امور داخلی چین هشدار داد. ژو فنگ لیان‌ روز چهار‌‌‌‌‌شنبه گفت: «چین قاطعانه با هرگونه مراودات رسمی بین ایالات متحده و منطقه تایوان چین مخالف است». سخنگوی «دفتر امور تایوان‌» در دولت چین تصریح کرد: «سرزمین اصلی چین (دولت مرکزی چین) از حزب دموکراتیک مترقی (حزب حاکم تایوان) می‌خواهد به تلاش‌های خود برای تقابل نظامی پایان دهد». ژو فنگ لیان خطاب به واشنگتن هم گفت: «چین از ایالات متحده می‌خواهد صادقانه به اصل سیاست چین واحد و سه اعلامیه رسمی مشترک ایالات متحده- چین پایبند باشد و مسائل مرتبط با تایوان را به درستی و با احتیاط مدیریت کند». تایوان روز سه‌‌‌‌‌‌شنبه برای انجام مأموریت آموزشی، جنگنده‌های اف-16 خود را به امریکا اعزام کرد و این جنگنده‌‌‌‌‌‌ها در یکی از فرودگاه‌های ایالت هاوایی مستقر شدند. پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند اما تایوانی‌‌‌‌‌‌ها بر این موضوع تأکید دارند که آنها از سال ۱۹۴۹ یک کشور مستقل شده‌اند.
امریکا در سال ۱۹۷۹ رسماً تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد. از سوی دیگر، روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ‌پست»به نقل از منابع نظامی این کشور نوشت، تلاش «لوید آستین» وزیر دفاع امریکا برای تماس با مقامات ارتش چین به‌دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های دیپلماتیک بی‌نتیجه مانده است. روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست» به نقل از منابع نظامی چین توضیح داد، آستین در اقدامی غیر‌حرفه‌ای قصد داشت با معاون رئیس کمیسیون ارتش مرکزی چین مکالمه داشته باشد که مقام هم‌سطح وی محسوب نمی‌شود. به گفته این منابع مطلع، این مقام چینی و «وی فنگ‌» وزیر دفاع چین، هر دو مستقیماً به «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور این کشور گزارش می‌دهند. با این حال از نظر سلسله مراتب نظامی، وی فنگ همتای رئیس پنتاگون، محسوب می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار