هجمه به شورای نگهبان ریشه در منافع حزبی و جناحی دارد
کد خبر: 1049275
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Oxn
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
آیت‌الله مجتهدشبستری:

نماینده خبرگان با اشاره به هجمه برخی جریان‌‌ها علیه شورای نگهبان گفت: هیچ زمانی این نهاد اغراض شخصی و جناحی را در رد و تأیید صلاحیت‌‌‌ها مد نظر نداشته است.
آیت‌الله محسن مجتهدشبستری، نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، به تبیین عملکرد شورای نگهبان از منظر قانون اساسی پرداخت و گفت: در تمام کشور‌‌ها نهادی قانونی وجود دارد که صلاحیت نامزد‌‌ها و صحت و سقم انتخابات را تأیید و اعلام می‌کند، زیرا بدون کنترل و نظارت هرج و مرج در جامعه روی خواهد داد. وی با اشاره به هجمه‌‌ها و تخریب‌های اخیر علیه شورای نگهبان، ابراز کرد: علت این هجمه‌‌ها از سوی برخی جریان‌‌ها این بوده که منافع جناحی و حزبی خود را در خطر می‌بینند، در پرونده برخی از کاندیدا‌‌ها که ضعف و ابهاماتی وجود دارد، شورای نگهبان صلاحیت آنها را احراز نمی‌کند، از این رو آنها به هجمه و تخریب شورای نگهبان می‌پردازند.
نماینده مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان از شش نفر فقیه عادل و شش نفر حقوقدان منتخب مجلس تشکیل شده است و این نهاد عمل به مر قانون و دقت و نظر عادلانه و رأی دادن بر این مبانی را دستور کار قرار داده و هیچ زمانی اغراض شخصی و جناحی را در رد و تأیید صلاحیت‌‌ها مد نظر نداشته است. وی با بیان اینکه یکی از هجمه‌‌ها به شورای نگهبان به جهت نظارت استصوابی این نهاد است، گفت: طبق اصل 73 قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان قرار داده شده، که از آن تعبیر به نظارت استصوابی می‌شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در مقابل نظارت استصوابی، نظارت استطلاعی قرار دارد که این نظارت به معنای آن بوده که تنها تماشاچی و هیچ کاره بودن در قانون است، در حالی که نویسندگان و گردآوران قانون اساسی علما و بزرگانی بودند که منظور از نظارت بر قانون همان نظارت استصوابی بوده است.
نماینده مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: علت هجمه به شورای نگهبان این دو مسئله بوده که هر دو هجمه از پایه و اساس بی دلیل و غیر منطقی می‌باشد. وی بر لزوم قانونمداری تمام نامزدهای انتخاباتی تأکید و تصریح کرد: نامزد‌‌ها و آقایانی که در انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت نمی‌شوند، باید قانونمدار بوده و مصالح و منافع ملی و کشور را در نظر داشته باشند. آیت‌الله مجتهدشبستری با اشاره به اینکه قانون اساسی کشور برگرفته از دستورات شرعی دین بوده، افزود: باید قانون اساسی فصل‌الخطاب تمام نامزد‌‌ها قرار گیرد و هیچ فردی از قوانین آن تخلف نکند. وی با بیان اینکه آن افرادی که صلاحیت آنها تأیید نشده، نباید سوژه به دشمنان و شبکه‌های بیگانه دهند، افزود: برپایی تجمعات و آشوب‌های خیابانی از سوی برخی نامزد‌‌ها و هواداران آنها، خلاف شرع و قانون بوده و این مسئله خلاف مصالح و امنیت ملی است و سبب استفاده تبلیغاتی دشمنان و شبکه‌های بیگانه از آنها خواهد شد، از این رو باید همه تسلیم قانون باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار