زنده باد غزه
کد خبر: 1048559
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OmF
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
موشک‌های غزه تل‌آویو را تسلیم کرد
پس از 11 روز جنگ و شلیک بیش از 4هزار موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی، رژیم صهیونیستی در نهایت تحت فشار حملات گسترده مقاومت تسلیم شد و از بامداد جمعه به آتش‌بس یکجانبه تن داد؛

سرویس بین الملل جوان آنلاین: پس از 11 روز جنگ و شلیک بیش از 4هزار موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی، رژیم صهیونیستی در نهایت تحت فشار حملات گسترده مقاومت تسلیم شد و از بامداد جمعه به آتش‌بس یکجانبه تن داد؛ آتش‌بسی که فلسطینی‌‌‌‌‌ها آن را پیروزی بزرگ قلمداد کرده و به جشن و پایکوبی پرداختند اما ماجرا در اسرائیل به گونه‌ای دیگر رقم خورد و به‌رغم ادعای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به پیروزی در برابر مقاومت، مقامات این رژیم آتش‌بس بدون قید و شرط با غزه را شکست بزرگی برای نتانیاهو و لکه ننگی بر چهره اسرائیل دانستند و آن را محکوم کردند.
در شرایطی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات این رژیم مدعی بودند که حملات به غزه را برای رسیدن به دستاوردهای نظامی ادامه خواهند داد اما ضربات موشکی گروه‌های مقاومت چنان سهمگین بود که این رژیم ناچار به آتش‌بس تن داد. پایگاه النشره، پنج‌‌شنبه شب از موافقت رژیم صهیونیستی با آتش‌بس در غزه خبر داد. در بیانیه کابینه اسرائیل آمده است: «کابینه امنیت سیاسی به اتفاق آرا و توصیه همه مقامات امنیتی - رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس شین‌بت [آژانس امنیت داخلی]، رئیس موساد [اطلاعات خارجی] و رئیس شورای امنیت ملی - ابتکار مصر برای آتش‌بس بی‌قید و شرط دو‌جانبه را پذیرفت - [آتش‌بسی] که در موعد بعدی اعمال خواهد شد.» این آتش‌بس از ساعت ۲ بامداد جمعه به مورد اجرا گذاشته شد. جزئیات توافق آتش‌بس رسماً اعلام نشده است و یک مقام گروه حماس گفت که این آتش‌بس یک پیروزی برای مردم فلسطین و شکست برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است. سامی ابوزهری، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) هرگونه اعلام آتش‌بس یکجانبه از سوی رژیم صهیونیستی را به منزله اعلام شکست دانست.
اسامه حمدان یکی از رهبران حماس به شبکه المیادین گفت: «مقاومت فلسطینی تضمین‌هایی را از میانجیگران دریافت کرده است مبنی بر اینکه تجاوز به غزه متوقف خواهد شد. » وی تأکید کرد:«تضمین‌های دیگری نیز درباره خلع ید رژیم اشغالگر از محله شیخ جراح در قدس و مسجد الاقصی دریافت شده است.»
به گزارش روزنامه القدس العربی، پس از اعلام آتش‌بس بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی با نظارت دولت مصر‌، مردم فلسطینی در غزه و کرانه باختری به خیابان‌‌‌‌‌ها ریختند و به جشن و شادی پرداختند. جلوه‌های خیابان‌های غزه از آتش بازی و شادی کف خیابان‌‌‌‌‌ها و بوق ممتد خودرو‌‌‌‌‌ها گرفته تا تکبیرگویی مردم روی پشت بام‌ها، بیش از آنکه ناشی از یک آتش‌بس و توقف جنگ باشد، حاکی از پیروزی گروه‌های مقاومت و تغییر معادلات میدانی و موازنه قوا به سود این گروه‌‌‌‌‌ها است. نظامیان اشغالگر صهیونیست از روز یک‌‌‌‌‌شنبه (9می) حملات و تجاوزهای وحشیانه علیه باریکه غزه و فلسطینی‌‌‌‌‌‌ها را آغاز کردند که بر اثر آن، 243 شهید و بیش از 5 هزار نفر زخمی شده‌اند. به‌رغم موافقت رژیم صهیونیستی با برقرای آتش‌بس، اما دیروز درگیری‌‌‌‌‌ها بین فلسطینی‌‌‌‌‌ها و نظامیان اسرائیلی در مسجدالاقصی ادامه داشت. به گزارش خبرگزاری فلسطینی معا، نظامیان صهیونیست بعد از پایان نماز جمعه و در جریان تجمع نمازگزاران در پله‌های «قبه الصخره‌» و شعار سر دادن برای مقاومت و فلسطین به صحن قبه الصخره حمله و به شلیک بمب‌های صوتی و گاز اشک آور اقدام کردند.

انتقاد صهیونیست‌‌‌‌‌ها از شکست در غزه
بنیامین نتانیاهو برای فرار از زیر بار انتقادات در توجیه موافقت با آتش‌بس در درگیری با مقاومت فلسطین، مدعی شد که توانسته معادله (قدرت) با حماس را تغییر دهد. به نوشته روزنامه رأی‌الیوم، نتانیاهو با تکرار تهدیدات پوشالی علیه گروه‌های مقاومت فلسطینی، مدعی شد: «من هدف اولیه‌ای را در نظر داشتم که آن حمله به سازمان‌های تروریستی و وارد آوردن ضربه سنگین به آنها بود». نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی افزود: «ما قسمت بزرگی از شبکه تونل‌های حماس را نابود کردیم و حماس نمی‌تواند دوباره از آن بهره‌برداری کند. ما بیش از ۲۰۰ تروریست از جمله ۲۵ مقام و فرمانده میدانی را به قتل رساندیم و هر کسی که زنده مانده باشد می‌داند که دست ما بلند است.»
به گزارش میدل ایست نیوز، ارتش اسرائیل هم دیروز با انتشار بیانیه‌ای رسمی برآورد خود از عملیات 11 روزه در نوار غزه را اعلام کرد. در این بیانیه آمده که در این عملیات نیروهای اسرائیلی حدود 100 کیلومتر از شبکه کانال‌های زیرزمینی نیروهای حماس در غزه را منهدم کرده‌اند. بر اساس این بیانیه در این عملیات 1700 موضع روی زمینی و زیر زمینی هدف قرار گرفته و پروژه مترو حماس آسیب اساسی دیده است. این بیانیه همچنین افزوده که خط تولید سلاح و راکت در حماس نیز آسیب‌های شدیدی دیده است و حدود 200 تن از فعالان حماس از جمله 25 تن از مقامات بلندپایه حماس و جهاد اسلامی هدف قرار گرفته‌اند. در این بیانیه همچنین گفته شده که 340 سکوی شلیک راکت و 35 دستگاه شلیک خمپاره منهدم شده‌ و 10 دفتر حکومتی وابسته به حماس و 11 ساختمان نیروهای امنیت داخلی حماس و پنج بانک که حماس از آنها استفاده می‌کند و دهها مرکز نظامی آموزش نیروهای حماس و 9 ساختمان منهدم شده است.


پايان نتانياهو
با وجود ادعاهای نتانیاهو و ارتش اسرائیل درباره پیروزی گسترده در برابر مقاومت، موج انتقادات از نتانیاهو در داخل اراضی اشغالی افزایش یافته است. به گزارش شبکه المیادین، یائیر لاپید، مأمور تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی با اعتراف به شکست این رژیم در جنگ‌افروزی جدید علیه فلسطینیان گفت :«همه سؤال می‌کنند که پس از 11 روز عملیات، اسرائیل چه دستاوردی کسب کرده است؟» لاپید تأکید کرد:« نمی‌توان درخواست بایدن، رئیس‌جمهور امریکا برای پایان عملیات در غزه را نادیده گرفت. » وی خاطرنشان کرد:«سازمان‌‌‌‌‌ها در غزه در نبرد رسانه‌های غربی بر دولت اسرائیل پیروز شدند. » وی همچنین گفت که زمان رفتن نتانیاهو فرا رسیده است. به گزارش خبرگزاری فلسطینی «‌معا‌» اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی هم آتش‌بس بدون قید و شرط با غزه و بدون عملی شدن اهداف اسرائیل را محکوم کردند. ایلیت شاکید، عضو کنست رژیم صهیونیستی گفت: «توقف بدون قید و شرط جنگ با غزه، شرم‌آور است. » وی با اشاره به ناکامی نتانیاهو در بازگرداندن اسیران اسرائیلی از غزه افزود: «پیروزی فقط با بازگشت فرزندان ما محقق می‌شود. » جدعون ساعر از حزب «‌امید جدید‌» نیز گفت: این آتش‌بس، توافقی ننگین است. ایتمار بن غفیر دیگر عضو کنست گفت: «آتش‌بس ننگین و ذلیلانه، تسلیم شدن خطرناک در مقابل حماس است. این آتش‌بس به منزله انداختن آب دهان به صورت ساکنان جنوب اسرائیل است. امشب شب سختی برای اسرائیل و بازدارندگی اسرائیل است. »

تغییر قاعده بازی
به‌رغم برتری نسبی اسرائیل در عرصه هوایی، اما این گروه‌های مقاومت بودند که با شلیک موشک‌های پی در پی به سرزمین‌های اشغالی، معادلات جدیدی را در عرصه نظامی به صهیونیست‌‌‌‌‌ها تحمیل کردند. ابوعبیده، سخنگوی «گردان‌های القسام‌» پس از برقراری آتش‌بس، گفت که مقاومت فلسطین موفق شد رژیم صهیونیستی را شکست دهد. شبکه المنار به نقل از ابوعبیده گزارش داد، مقاومت فلسطین موفق شد رژیم صهیونیستی و ارتش سست آن را خوار کند. این فرمانده مقاومت خبر داد، گردان‌های القسام حمله‌ای را تدارک دیده بود که سراسر فلسطین اشغالی از حیفا تا رامون را در بر می‌گرفت. وی همچنین تأکید کرد: «این حمله موشکی بزرگ را که برای دشمن تدارک دیده بودیم، به حالت تعلیق درآورده‌ایم.» ابوعبیده با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از تاریخ سیاه خود، عبرت نمی‌گیرد، تأکید کرد: «اگر صهیونیست‌‌‌‌‌‌ها جرئت تعدی به مقدسات ما را داشته باشند، مقاومت فلسطین برای مقابله با آنان، چیزهای بیشتری در اختیار دارد.» نکته قابل توجه در این دور از درگیری‌‌‌‌‌ها میزان توانمندی گروه‌های مقاموت غزه بود که با دستیابی به موشک‌های پیشرفته، نوعی بازدارندگی در مقاتبل رژیم صهیونیستی ایجاد کرده بود و همین معادلات نظامی آتش‌بس بدون قید و شرط را به صهیونیست‌‌‌‌‌ها تحمیل کرد. شلیک بیش از ۴هزار موشک و راکت و اصابت بیش از 50درصد این موشک‌‌‌‌‌ها به هدف، گویای واقعیت جدید میدانی است که به رژیم صهیونیستی تحمیل شده است. در جنگ 2014 که 51 روز طول کشید، حدود 4هزار موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده بود اما این بار در مدت 11 روز این تعداد موشک به سرزمین‌های اشغالی شلیک شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار