5 واقعيتي كه موشك‌هاي مقاومت نمايان كرد
کد خبر: 1048469
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Okn
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

مقاومت، دوستان و دشمنان خود را با توانمندي‌هاي چشمگير نظامي و موشكي‌اش غافلگير كرد و جريان‌هاي آن توانستند موشك‌هاي خود را به شهرهاي دور و نزديك پرتاب كنند. فراتر از آن استفاده از پهپادها براي نخستين بار و هدف قرار دادن تأسيسات گازي و نفتي است. مجموع اين حوادث و تحولات سريع پنج واقعيت و نيز احتمالات و ديدگاه‌هايي را درباره آينده بيان مي‌كند:
واقعيت نخست اين است كه با انتفاضه قدس، مسجدالاقصي و مقاومت موشكي و وحدت ملت فلسطين دوره اسكان دادن جمعيت در جهان عرب تمام شد، دوره‌اي كه آغاز آن اجرايي كردن طرح سايكس- پيكو بود. تظاهرات‌ها در حمايت از مقاومت فلسطين اراده مردمي براي عبور از فشارهاي حكومت‌ها را نشان داد و تمام اين تحولات نشانه تغيير در توازن قدرت در داخل كشورهاي پيرامون فلسطين است و كمترين تأثير آن زوال معامله قرن و مهار عادي‌سازي است. واقعيت دوم اين است كه قضيه فلسطين و مقاومت موضوعي است كه ملت‌ها و كشورهاي امت عربي را گردهم مي‌آورد و عامل بيداري مقاومت است. اين واقعيت بر توازن قدرت در منطقه تأثير مي‌گذارد و احتمالاً به تقويت جريان ملي‌گرايان خواستار تشكيل دولت فدراليسم عربي به ويژه در ميان ملت‌هاي شرق جهان عرب منجر خواهد شد.
واقعيت سوم اين است كه رژيم صهيونيستي پس از اين ضربه سخت به سمت به كارگيري رويكرد تخريبي حركت مي‌كند و با افزايش هزينه مقاومت درصدد خواهد بود گروه‌هاي مردمي را به مخالفت با متحمل شدن اين هزينه و نيز تنفر از مقاومت وادارد، اما موفقيت جريان‌هاي مقاومت و محقق ساختن پيروزي‌هاي ميداني اراده مردمي را براي صبر و پايداري تقويت خواهد كرد و به نوبه خود باعث تقويت توانمندي مقاومت خواهد شد.
واقعيت چهارم پاسخ فلسطين و جهان عرب به اين رويكرد تخريبي اسرائيل پيشرفته‌تر و شديدتر و محدود به اجراي راهبرد يكي كردن جبهه‌ها نخواهد بود. ديگر نوار غزه در مقابله با اسرائيل تنها نخواهد بود بلكه موشك‌ها از ساير جبهه‌ها در لبنان و سوريه و چه بسا عراق به سمت اسرائيل پرتاب خواهد شد. و واقعيت پنجم اينكه تمام اين تحولات و نيز تغييرات احتمالي آتي جريان ناسيوناليسم عربي را تقويت مي‌كند كه براي آزادسازي امت عربي و برپايي دولت فدراليسم عربي به تدريج و با ثبات از طريق طرح‌هاي برپايي بازار عربي مشترك، نظام دفاع عربي مشترك و نيز توافقنامه‌هاي توسعه صنعتي و هماهنگي در ميدان‌هاي تكنولوژي و سايبري، تقويت فرهنگ آزادي و حقوق بشر و... مبارزه مي‌كند. مشخص شده است كه مقاومت و متحدانش اهل رويارويي و كسب پيروزي هستند اما شرط اصلي بيرون آمدن از عقب ماندگي و ضعف در به كارگيري مقاومت نه به عنوان تنها يك انتخاب بلكه به عنوان يك رويكرد، فرهنگ و روشي براي بيداري و سازندگي است.
القدس العربي(انگلستان) ترجمه: اداره كل رسانه‌هاي خارجي

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار