آخرین جزییات از زلزله در خراسان جنوبی
کد خبر: 1047941
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OcH
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۵ ریشتر خراسان شمالی - حوالی سنخواست را لرزاند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۵ ریشتر ساعت ۰۳:۳۴:۵۵ خراسان شمالی - حوالی سنخواست را لرزاند.

زمین لرزه سنخواست در طول جغرافیایی: ۵۶.۷۳، عرض جغرافیایی: ۳۷.۱۹ و در عمق ۱۶ کیلومتری زمین رخ داده است.

خراسان شمالی باز هم لرزید

دو زمین‌لرزه به بزرگی ۵.۴ و ۳.۶ حوالی سنخواست در استان خراسان شمالی را لرزاند.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)، ساعت ۵.۲۴ بامداد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه، استان خراسان شمالی، حوالی سنخواست را لرزاند.
 
این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین واقع شده است.

همچنین دقایقی بعد زمین لرزه‌ای به بزرگی ۳.۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)، ساعت ۵.۳۳ این منطقه را لرزاند.

همچنین ساعت ۳.۳۴ امروز زمین لرزه دیگری به بزرگی ۵.۵ ریشتر سنخواست در خراسان شمالی را لرزانده بود.

زلزله سنخواست خسارت جانی نداشته است

جواد نظری، مدیر کل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است گفت: ترک خوردگی منازل گزارش شده است.

مدیر کل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی درخصوص زلزله پنج و نیم ریشتری سنخواست تا پنج صبح امروز گفت: تیم‌های ارزیاب به منطقه ارسال و جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است گفت: ترک خوردگی منازل در روستا‌های عمارت، قلی، سنخواست، کلاته ترک‌ها در جاجرم و روستای حاور در شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است.

۱۳ تیم ارزیاب هلال احمر به مناطق زلزله زده خراسان شمالی اعزام شدند

ابوالفضل محبان، روز دوشنبه، اظهار داشت: تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر به ۲۵ روستای شهرستان جاجرم برای بررسی میزان خسارت‌های احتمالی اعزام شدند.

وی اضافه کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت‌های جدی به منازل مسکونی وشا مل تخریب واحد‌های مسکونی و یا مصدومیت شهروندان مناطق زلزله زده به ستاد مدیریت بحران استان گزارش نشده است.

به گزارش مشرق، زمین لرزه‌ای به بزگی ۵.۵ ریشتری ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز دوشنبه شهر سنخواست در شهرستان جاجرم در جنوب غربی استان خراسان شمالی را لرزاند و تاکنون چهار چس لرزه نیز در این مناطق رخ داد.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری تهران علاوه بر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در ساعت و ۳.۴۳ دقیقه در سنخواست جاجرم، تاکنون زمین‌های لرزه‌های ۲.۶ ریشتری در جاجرم، ۲.۹ ریشتری در شوقان و دو زمین لرزه ۳.۱ ریشتری در سنخواست نیز بار دیگر داشته ایم.

زلزله ۵.۵ ریشتری در سنخواست خراسان شمالی۳ مصدوم برجای گذاشت

مهدی، ولی پور روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام آخرین اطلاعات و جزئیات امدادرسانی به زلزله زدگان زلزله ۵.۵ ریشتری در سنخواست خراسان شمالی افزود: ساعت ۳:۳۴ امروز صبح زمین لرزه ۵.۵ ریشتری منطقه سنخواست در خراسان شمالی را لرزاند که تا ساعت ۷ صبح این زلزله ۱۰ پس لرزه داشته و بزرگترین آن با قدرت ۵.۴ ریشتر بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام اورژانس، در این زلزله تاکنون ۳ نفر بر اثر ترس دچار مصدومیت شده‌اند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در این زلزله ۳۱ شهر و روستا در سه شهرستان جاجرم، بجنورد و گرمه ارزیابی شدند؛ هفت روستا از توابع گرمه شامل روستا‌های قزل الحصار بالا و پایین، برزنه، شورک، کرکی، چهارچوب و مشما خسارت‌های جزیی داشته‌اند.

ولی پور توضیح داد: بیشترین خسارت و آسیب دیدگی در ۱۴ واحد مسکونی در روستای شورک بوده است.

وی گفت: همچنین ۱۱ تیم عملیاتی و یک فروند بالگرد امدادی برای ارزیابی به مناطق متاثر از زمین لرزه اعزام شده‌اند و علاوه بر آن اقلام امدادی هم به محل حادثه ارسال شده است.

خسارت زلزله در برخی از روستا‌های جاجرم

مصطفی حاج زاده، فرماندار جاجرم، اظهار کرد: در پی وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری که بامداد امروز به وقوع پیوست، خسارت در برخی روستا‌های بخش شوقان شهرستان جاجرم به وقوع پیوسته است.

فرماندار جاجرم گفت: طبق اطلاعات ارسال شده توسط تیم‌های ارزیابی روستا‌های بخش شوقان از جمله جوشقان، چشمه طبری، عمارت دچار خسارت شده اند.

وی افزود: خسارت در شهر سنخواست طبق گزارشات در حد ترک خوردگی بوده و هم اکنون ستاد بحران تشکیل شده و تیم‌های ارزیاب نیز در حال جمع آوری اطلاعات تکمیلی هستند.

گفتنی است پس از زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد امروز، تاکنون ۴ پس لرزه این منطقه را لرزانده است که بزرگترین آن ۳.۱ ریشتر بوده است.

زمین‌لرزه سنخواست در گلستان هم احساس شد

زمین‌لرزه‌های ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری بامداد امروز در شهر سنخواست خراسان شمالی، در بخش‌هایی از استان گلستان نیز احساس شد.

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بامداد امروز زمین‌لرزه‌ای ۵.۵ ریشتری ساعت ۳:۳۴ دقیقه در شهر سنخواست به وقوع پیوست و در ادامه ساعت ۵:۲۴ دقیقه نیز زمین‌لرزه‌ای دیگر با قدرت ۵.۴ ریشتر به مرکزیت همین شهر رخ داد.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: زمین‌لرزه‌های بامداد امروز در برخی از شهرستان‌های گلستان خصوصاً در مناطق شرقی احساس شد.

سیدرضا قادری بیان کرد: تاکنون خسارتی از این زمین‌لرزه در استان گزارش نشده است.

تاکنون ۱۲ پس‌لرزه در سنخواست در غرب استان خراسان شمالی به ثبت رسیده است.

زمین لرزه‌ای به بزگی ۵.۵ ریشتری ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز دوشنبه شهر سنخواست در شهرستان جاجرم در جنوب غربی استان خراسان شمالی را لرزاند و تاکنون چهار چس لرزه نیز در این مناطق رخ داد.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری تهران علاوه بر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در ساعت و ۳.۴۳ دقیقه در سنخواست جاجرم، تاکنون زمین‌های لرزه‌های ۲.۶ ریشتری در جاجرم، ۲.۹ ریشتری در شوقان و دو زمین لرزه ۳.۱ ریشتری در سنخواست نیز بار دیگر داشته ایم.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین لرزه‌های مخرب می‌شوند.

مهم‌ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمار‌های موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه‌ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار