مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست و چگونه انجام می شود؟
کد خبر: 1045816
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O40
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸

سازمان ایزو یک سازمان غیردولتی است که 162 کشور عضو آن هستد و در سوئیس قرار دارد. این سازمان دستورالعمل هایی را در خصوص دریافت یک استاندارد معین ارائه می کند و بر اساس انطباق با آنها به شرکت ها و سازمان ها گواهی ایزو مربوطه را می دهد. البته خود سازمان ایزو چیزی را تائید نمی کند و تنها استانداردها را تعیین و معرفی می کند، نهادهای ثالثی که مورد تائید این مجموعه و دولت هر کشور هستند گواهینامه های ایزو را صادر می کنند. مراحل اخذ گواهینامه ایزو به طور کلی برای همه استانداردها یک روند خاص را دنبال می کند و دریافت آن زمان زیادی را نیاز ندارد، به شرطی که سازمان یا شرکت مراحل آماده سازی را به درستی انجام دهد.

حتما تا کنون اسم گواهینامه ایزو 9001 را شنیده یا آن را برروی محصولاتی دیده اید، اما گواهینامه ایزو چیست و چه معنایی دارد؟ درواقع گواهینامه ایزو تاییدی از یک سازمان ثالث است که به موجب آن شرکت دارنده با یکی از سیستم های مدیریت ایزو در سطح بین المللی مطابقت دارد. هر استاندارد از مزایای خاص خود در هر صنعت پشتیبانی می کند، اما مزایای مشترک در همه گواهینامه های ایزو عبارتند از: افزایش پتانسیل بازار، انطباق با مناقصات خرید، بهبود کارایی و صرفه جویی در هزینه، سطح بالاتر خدمات به مشتری و در نتیجه رضایت و افزایش روحیه و انگیزه کارکنان.

 

چرا گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

سازمان بین المللی استاندارد ISO برای ترویج توسعه استانداردهای جهانی برای تسهیل تجارت بین الملل تاسیس شد؛ اولین مجموعه استانداردها در سال 1987 منتشر شد و این سازمان موظف بود که این استانداردها را هر 5 سال یک بار در صورت لزوم مورد بازنگری قرار دهد. در حالی که دریافت گواهینامه ایزو نیاز به سرمایه گذاری در وقت، هزینه و تلاش دارد، به شما این امکان را می دهد تا ضمن ایجاد اعتبار بیشتر برای مشتریان، از روندها و کنترل های بهبود یافته بهره مند شوید. قبل از اقدام به دریافت گواهینامه ایزو، ابتدا باید فرایندهای تولید خود را توسعه داده و مستند کنید و روشهای صحیح را برای اطمینان از حفظ استانداردهای کیفیت خود انجام دهید.

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست و چگونه انجام می شود؟

کدام گواهینامه ایزو را دریافت کنیم؟

پیش نیاز اخذ گواهینامه ایزو این است که شما باید بدانید کدام یک از استانداردهای ایزو برای شما مناسب تر است و به شما کمک می کند اهداف خود را برآورده کنید. امکان اخذ بیش از یک گواهینامه ایزو برای هر مجموعه وجود دارد که به پیشرفت تجارتش کمک می کند. تا کنون بیش از 21584 استاندارد توسط سازمان ایزو منتشر شده است که گواهینامه ایزو 9001 شناخته شده ترین و محبوب ترین گواهینامه برای استاندارد مدیریت کیفیت در جهان است، شرایط دریافت این گواهینامه با حداقل سرمایه گذاری به سرعت قابل اجراست و از چند طریق مهم تجارت شما را بهبود می بخشد. ایزو 9001 بر تأمین نیازهای مشتری، افزایش رضایتمندی آنها و ثبت کیفیت فرآیندهای سازمان متمرکز است و دریافت آن مزایای زیادی دارد. ایزو 27001 بر امنیت سایبری تمرکز دارد و به دست آوردن گواهینامه آن نشان می دهد که شما امنیت سایبری را جدی می گیرید و گامی در جهت انطباق با GDPR برداشته اید.

گواهینامه ایزو 14001 نشان دهنده استانداردی است که برای سیستم مدیریت محیط زیست چارچوب و معیارهایی را تعیین می کند و اخذ آن می تواند به سازمان شما کمک کند تا روشهای زیست محیطی را بهبود بخشد. ایزو 45001 استاندارد بهداشت و ایمنی است، این استاندارد برای کمک به ارتقا و محافظت از سلامت (جسمی و روحی) کارمندان سازمان وجود دارد. این گواهینامه ها مهمترین گواهینامه های ایزو هستند که شباهت هایی در سیستم خود دارند. شما می توانید برای اخذ دو یا بیشتر از گواهینامه های ایزو به طور هم زمان اقدام کنید؛ مزایای تکمیل همزمان دو ایزو این است که با یک سیستم مدیریت روبرو خواهید بود و از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست و چگونه انجام می شود؟

مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

مرحله اول برای دریافت هر گواهینامه ایزو آماده سازیست، این یک مرحله مهم است که پایه و اساس پروژه شما را تنظیم می کند و در موفقیت طولانی مدت سیستم ایزو شما تأثیر می گذارد. در این مرحله شما باید استانداردهای کیفیت مجموعه خود را ارتقا دهید که شامل توسعه سیستم مدیریت، شناسایی، مستند سازی، کارکنان آموزش دیده، نظارت و بازرسی، شناسایی نقاط ضعف و قدرت و حسابرسی می شود. پس از آمادگی باید یک نهاد صدور گواهینامه مناسب و معتبر را انتخاب کنید، انتخاب خود را محدود به یک گزینه نکنید و حتما مراجع مختلف را با هم مقایسه کنید. در این مرحله بهتر است با یک مشاور ایزو جلسه تشکیل دهید و در صورت نیاز قرارداد ببندید تا برای طراحی الزامات، تعیین مسئولیت افراد و به طور کلی آموزش ایزو سیستم به پرسنل آمادگی داشته باشید. انتخاب درست مشاور ایزو کمک می کند تا مراحل اخذ گواهینامه ایزو کارآمد و سریع تر انجام شود؛ در واقع وظیفه مشاور ایزو تطابق مجموعه شما با استانداردهای مربوط به هر گواهینامه می باشد.

پس از مشخص کردن تاریخ ممیزی، در ممیزی مرحله یک گزارشی کامل از شرح روشهای فعلی و اقدامات سازمان خود را ارائه خواهید داد. پس از این مرحله، باید یک سیستم مدیریت بر اساس توصیه های حسابرس خود ایجاد کنید، این سیستم مجموعه ای از اسناد است که روند کارهای تجاری شما را به طور خلاصه بیان می کند و نشان می دهد که چگونه شرایط استاندارد مورد نیاز برای صدور گواهینامه را برآورده می کنید. پس از ارسال این اسناد یک حسابرس بازدید دیگری در ممیزی مرحله دو انجام می دهد تا ببینید آیا به اهداف تعیین شده در مرحله 1 رسیده اید یا خیر. اگر همه چیز سر جای خود باشد گواهینامه ایزو مورد نظرتان برای شما صادر می شود؛ در غیر این صورت حسابرس شما را در مراحل لازم راهنمایی می کند و ممیزی دیگری در تاریخ بعدی برنامه ریزی خواهد شد. پس از دریافت گواهینامه ایزو به صورت سالانه حسابرسی خواهید شد تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت مستمر انجام شده و استانداردهای ایزو نیز حفظ می شوند.

 

دریافت گواهینامه ایزو و استانداردهای بین المللی به شما در ارتقاء کسب و کار، بهبود کارایی، افزایش اعتبار سازمان و ایجاد تمایز نسبت به سایر شرکت های مشابه کمک می کند. شرکت QAL با تسلط بر مراحل اخذ گواهینامه ایزو شما را در رسیدن به استاندارهای بین المللی همراهی می کند، خدمات این مجموعه بر اساس تغییرات روز سازمان ایزو با هدف پیشرفت کسب و کارتان ارائه می شوند. این مجموعه دوره های آموزشی با هدف افزایش دانش پرسنل برگزار می کند و با سازمان ها در زمینه روند اخذ و شرایط گواهینامه ایزو تبادل آزاد اطلاعات دارد. خدمات شرکتQAL  تنها به صدور گواهینامه های ایزو محدود نبوده و خدمات دیگری همچون گواهینامه حلال، مشاور ایزو، خدمات ممیزی و گواهینامه های تحت اعتبار را ارائه می کند.

 

برای ارتباط با شرکت QAL می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

شماره تماس: 02122227858 – 02100008386 – 09212409100

پست الکترونیک:  info [at] Qal-iran.ir و  QAL_IRAN [at] Yahoo.com

آدرس وب سایت: www.qal-iran.ir

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار