لزوم استفاده از ظرفیت الکترونیک در حوزه سلامت
کد خبر: 1044016
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nay
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
نماینده مجلس گفت: می‌توان دارو‌های بدون نسخه و کالا‌های غیردارویی را آنلاین عرضه کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران درباره ظرفیت تجارت الکترونیک برای دسترسی مردم به کالا‌های سلامت محور، گفت: خیلی ما در این زمینه ضعف داریم، ولی قاعدتاً بهترین روش آن است که ما از ابزار‌های فناوری اطلاعات استفاده کنیم تا دسترسی مردم را تسهیل کنیم که البته این موضوع شاید لزوما مربوط به دارو نباشد و مربوط به کل خدمات پزشکی و بهداشتی و کالا‌های غیردارویی باشد.

مجتبی رضاخواه رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دارویی‌هایی که در فروشگاه‌های آنلاین کشور‌های خارجی به فروش می‌رود، دارو‌هایی هستند که نیاز به تجویز نسخه پزشک نداشته و در حقیقت دارو‌های عمومی محسوب می‌شود، مثل قرص سرماخوردگی که البته خرید این دست از دارو‌ها از فروشگاه‌های آنلاین هم مجاز است که ماهم میتوانیم از این شیوه و ظرفیت فروشگاه‌های اینترنتی در کشورمان استفاده کنیم. وی افزود: ممکن است در فروشگاه‌های آنلاین عرضه کننده دارو این موضوع مطرح شود که آن فروشگاه بایستی مسئولیت کیفیت و تاریخ ساخت آن دارو را بپذیرد که البته این کار سازوکار خودش را دارد.

رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی درباره میزان حمایت دولت از فروشگاه‌های آنلاین به منظور عرضه دارو‌های بدون نسخه و فروش تجهیزات پزشکی تصریح کرد: موضوع عرضه دارو در فروشگاه‌های آنلاین با فروش تجهیزات پزشکی متفاوت است و هدف از عرضه دارو‌های بدون نسخه و یا فروش تجهیزات پزشکی در فروشگاه‌های آنلاین آن است که بتوانیم خدمات بهتری را به صورت عمومی ارائه کنیم.

رضاخواه اظهار داشت: در خیلی از کشور‌ها از ابزار‌های فناوری و اطلاعات برای ارائه خدمات بهتر در حوزه سلامت به مردم استفاده می‌کنند. این در حالی است که تمامی نسخه‌ها در آن کشور‌ها الکترونیک است و پزشکی که این کار را انجام می‌دهد نسخه را به بیمارش نمی‌دهد و این کار را به صورت آنلاین و الکترونیک برای یک داروخانه‌ای که بیمار آدرس آن را اعلام می‌کند ارسال می‌کند و وقتی به آن داروخانه مراجعه کنیم متصدی آن دارو را آماده کرده و تحویل می‌دهد، اما نکته مهم که آن است که در این فرایند همه چیز قابلیت ثبت و رصد دارد و می‌توانیم از ابتدا تا انتهای عمر دارو‌هایی که نیازمند تجویز پزشک بوده است را رصد کرده باشیم.

وی افزود: اگر بتوانیم از ظرفیت فروشگاه‌های آنلاین عرضه دارو‌های بدون نسخه، کالا‌های غیردارویی و فروش تجهیزات پزشکی در قالب و بستر نسخه الکترونیک استفاده کنیم، امکان رصد خیلی از امورات پزشکی افراد امکانپذیر است.

رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس با اشاره به ورود مجلس به نسخه الکترونیک پزشکان، تاکید کرد: استفاده از بستر فناوری اطلاعات و ابزار‌های الکترونیکی برای توسعه خدمات بهداشت سلامت الکترونیکی جامعه حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم تا در نهایت موجب افزایش طول عمر افراد جامعه شویم.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار