چگونه اختلال پارانوئید سبب اختلاف بین زوجین می‌شود؟
کد خبر: 1043981
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NaP
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
یک روانشناس توضیحاتی درباره اختلال شخصیت پارانوئید و تاثیر آن در اختلاف بین زوجین ارائه داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مریم داودوندی متخصص مشاوره و روانشناس درباره اختلال پارانوئید اظهار داشت: برخی افرادی که به شکل افراطی دچار تردید و نگرانی نسبت به علاقمندی همسرشان هستند و یا از ارتباط نزدیک با بستگان همسر خود امتناع می‌کنند با مشکل ضعف عزت نفس و عدم خودباوری درگیر هستند که البته این مساله متفاوت از اختلال شخصیت پارانوئید و یا دیگر عوامل است.

وی افزود: در اختلال شخصیت پارانوئید فرد با ظن و شک، رفتار و اعمال دیگران را تفسیر می‌کند، او رفتار اطرافیان را تهدیدآمیز، تحقیرآمیز و آسیب‌زننده برداشت می‌کند. اما افرادی که خودباوری ندارند به ارزیابی خویش و شرایط خود می‌پردازند.

این روانشناس با بیان اینکه گاه در برخی افرادی که از ضعف عزت نفس رنج می‌برند، خود را ناتوان در برقراری روابط عمیق و صمیمانه با اعضای خانواده و دوستان می‌بینند، افزود: آن‌ها مانند سایرین از زندگی لذت نمی‌برند و برخی از آنان باور ندارند که ابراز محبت دیگران با آن‌ها واقعی است، گرچه نگران از دست دادن یا مورد توجه قرار نگرفتن نیز می‌باشند. در عین حال بار‌ها مشاهده می‌شود که این افراد حتی خواسته‌ها و احساسات خود را به سختی شناخته و یا ابراز می‌کنند.

داودوندی تاثیر اضطراب ناشی از ضعف عزت نفس را موضوعی اساسی در روابط همسران برشمرد و افزود: اضطراب ناشی از ضعف عزت نفس موجب پدیدار شدن نوسانات خلقی، فشار روانی و هیجانات منفی می‌شود و رفتار‌های همسر به شکل‌های مختلف مورد تعبیر و تفسیر قرار می‌گیرد که گاه منجر به پیامد‌هایی همچون جدایی و طلاق می‌گردد.
این روانشناس ابراز کرد: وقتی یکی از طرفین رابطه عزت نفس پایینی داشته باشد به راحتی از آنچه که هست و می‌خواهد دست می‌کشد. نادیده گرفتن خود یعنی کنار کشیدن از ارزش‌ها و علائق شخصی و تن دادن به آنچه که متناسب با شخصیت و روحیات او نیست.

وی گفت: ممکن است در شروع زندگی زناشویی فرد برای ارتقای رابطه با همسر خواسته‌های خود را نادیده بگیرد لیکن به مرور زمان درخواهد یافت که صرفا مطابق با نیاز‌ها و تمایلات شریک زندگی پیش رفته است. او بتدریج درمی یابد اولویت همیشه خواسته‌های دیگران است و نیاز‌ها و خواسته هایش نادیده گرفته شده و یا ارضای آن‌ها همیشه به تعویق افتاده است. درواقع این افراد پس از مدتی متوجه می‌شوند که دیگر اهمیت و اولویت چندانی ندارند.

داودوندی خاطرنشان کرد: افرادی که عزت نفس پایین دارند به جای ترس و نگرانی در ابراز خواسته‌ها و نیاز‌ها باید به یاد داشته باشند که بیان خواسته‌ها نشانه ضعف آن‌ها نیست و بدون شک راه حل‌هایی همچون سرکوب احساسات، ترس و از دست دادن خودباوری نمی‌تواند موثر باشد. این افراد بهتر است شایستگی‌های خود را مشخص کرده و تحت تاثیر باور‌های آسیب زا و منتقد درونی خود قرار نگیرند و به خواسته‌ها و تمایلات خود اهمیت دهند و در یک کلام خود را ارزشمند ببینند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار