تیم اقتصادی دولت در حال تولید فقر و حذف طبقه متوسط است
کد خبر: 1043930
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZa
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
یک اقتصاددان ضمن هشدار نسبت به حذف طبقه متوسط از کشور در شرایط تورم فزاینده گفت: جامعه‌ای که طبقه متوسط آن زیر ۵۰ درصد باشد و حذف شود، تعادل خود را از دست می‌دهد و این مسئله عامل دور شدن جامعه از سطح عقلانیت است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: میثم موسایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با فارس، درباره کاهش مصرف گوشت قرمز در کشور گفت: زمانی که تورم افزایش و قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند، ابتدا کالا‌های غیرضروری، لوکس و غیرخوراکی از سبد مصرفی خانوار حذف می‌شود و پس از آن نوبت به کالا‌های خوراکی می‌رسد.

وی ادامه داد: در مراحل بعدی نوبت به حذف اجباری خوراکی‌های گران می‌رسد که در حال حاضر گوشت قرمز نمونه آن است.

این اقتصاددان کاهش مصرف گوشت قرمز را زنگ خطری برای سلامتی جامعه عنوان کرد و گفت: نمی‌توان با جایگزین کردن خوراکی دیگر حذف گوشت قرمز از سفره خانوار را توجیه کرد؛ چراکه پروتئین‌های خاصی در گوشت وجود دارد که در سایر اقلام خوراکی همانند آن نیست. این استاد دانشگاه با اشاره به گرانی‌ها گفت: در این شرایط مرغ جایگزین گوشت می‌شود و با گرانی مرغ، ماهی جای آن را می‌گیرد و سپس حبوبات و سویا.

موسایی ضمن هشدار نسبت به کاهش مصرف گوشت قرمز گفت: این مسئله بر سلامتی جامعه و به ویژه نوجوانان و زنان اثرات مخربی خواهد داشت و منجر به ضعیف و مساعد شدن بدن برای ورود باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شود که در نهایت بر کارایی و میزان بهره‌وری جامعه اثرگذار است.

تیر تورم و سیبل عقلانیت

این اقتصاددان ضمن هشدار نسبت به حذف طبقه متوسط از کشور در شرایط تورم فزاینده گفت: جامعه‌ای که طبقه متوسط آن زیر ۵۰ درصد باشد و حذف شود، تعادل خود را از دست می‌دهد و این مسئله عامل دور شدن جامعه از سطح عقلانیت است. موسایی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم گفت: این مسئله در پی افزایش بیکاری، رکود و حوادث به وجود آمده است. وی کاهش کیفیت تولید را از اثرات مخرب کاهش قدرت خرید عنوان کرد و گفت: در جامعه‌ای که مردم توان خرید ندارند به کالا‌های بی‌کیفیت و ارزان روی می‌آورند. این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید نگران افزایش فقرا در کشور بود، تصریح کرد: گسترش فقر به تنش و جرائم مالی و غیرمالی منجر می‌شود. به گفته موسایی ورود سالانه ۱۵ میلیون پرونده به قوه قضائیه گواه همین مسئله است. این استاد دانشگاه با بیان اینکه متأسفانه تیم اقتصادی دولت پذیرفته که باید به تولید فقر بپردازد، گفت: در این شرایط کارخانه قدرتمندی تأسیس می‌شود که به تولید فحشا، چک بی‌محل و ارتشا می‌پردازد. وی با بیان اینکه رقم خط فقر در تهران ۹ میلیون تومان اعلام شده است، گفت: حقوق کارگران کفاف هزینه‌های آن‌ها را نمی‌دهد. موسایی با بیان اینکه کشور ما فقیر نیست و از کشور‌های ثروتمند است، گفت: اگر توزیع درآمد عادلانه بود، دچار این لشکر بیکاران و افزایش حاشیه‌نشینی نبودیم.

به گفته این استاد دانشگاه در صورت اصلاح نشدن سیاست‌ها و ادامه چرخه معیوب، فقر به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود و همواره جامعه‌ای فقیر خواهیم داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار