صهیونیست‌ها علیه نخست‌وزیری مجدد نتانیاهو
کد خبر: 1043665
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NVJ
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۶
مأمور کردن مجدد بنیامین نتانیاهو برای تشکیل کابینه صهیونیستی از سوی رئیس این رژیم، خشم صهیونیست‌ها را برانگیخته و شماری از ساکنان سرزمین‌های اشغالی تظاهراتی را برگزار کردند و خواهان برکناری او از قدرت شدند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: ساکنان اراضی اشغالی که در یک سال گذشته تظاهرات گسترده را علیه سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برگزار کرده‌اند این بار نیز به مکلف شدن دوباره او برای نخست‌وزیری اعتراض کردند. به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، همزمان با تظاهرات چند هزار نفری مقابل اقامتگاه نتانیاهو، تعدادی از معترضان نیز مقابل خانه ریولین تجمع کرده و به انتخاب‌شدن نتانیاهو به عنوان مأمور تشکیل کابینه اعتراض کردند. پلیس اسرائیل نیز با تظاهرات‌کنندگان که قصد داشتند بنری را با نوشته «دروغگو» به دیوار اقامتگاه ریولین آویزان کنند، به‌شدت درگیر شد. معترضان صهیونیست در بیانیه‌ای اعلام کردند که رئیس این رژیم، بر خلاف «رأی اکثریت اسرائیلی‌ها به ائتلاف حامی تغییر» در کابینه، نتانیاهو را برای تشکیل کابینه مکلف کرد. تظاهرات‌کنندگان مقابل اقامتگاه ریولین، خواستار زندانی شدن نتانیاهو و همچنین تشکیل «کابینه تغییر» شدند. به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، پلیس قدس نیز بعد از درگیری خشن با معترضان، تعدادی از آن‌ها را بازداشت کرده و مابقی را متفرق نمود. سه شنبه هفته قبل بود که ریولین با بیان اینکه هیچ‌کدام از گزینه‌های پیشنهادی برای نخست‌وزیری از اکثریت لازم برخوردار نبودند، گفت نتانیاهو را به دلیل داشتن رأی بیشتر مأمور تشکیل کابینه کرده است. باتوجه به پرونده‌های فسادی که نتانیاهو درگیر آن‌ها است صهیونیست‌ها مخالف نخست‌وزیری مجدد او هستند، ولی دیگر احزاب اسرائیلی نتوانسته‌اند اکثریت لازم را برای تشکیل کابینه کسب کنند به همین منظور ریولین چاره‌ای جز انتخاب مجدد نتانیاهو نداشته است. نتانیاهو اگر تا ۹ روز دیگر نتواند با دیگر احزاب کابینه ائتلافی تشکیل دهد راه برای برگزاری انتخابات پنجم پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی فراهم خواهد شد. سناریویی که به هیچ وجه خواسته مقامات تل‌آویو نیست.

تداوم بن‌بست سیاسی

هرچند ساکنان اراضی اشغالی با نخست‌وزیری مجدد نتانیاهو مخالف هستند، اما برخی منابع اعلام کرده‌اند که او از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد. به گزارش سایت سما، نزدیکان بنیامین نتانیاهو کناره‌گیری وی از سمت خود را بعید دانستند تا حزب لیکود بتواند بدون او دولت تشکیل دهد. آن‌ها همچنین تأکید کردند، نتانیاهو ائتلاف دولتی مبتنی بر چرخشی بودن سمت نخست‌وزیری را رد می‌کند. این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که نتانیاهو کادری را برای مذاکرات پیرامون تشکیل دولت تعیین کرده است. نتانیاهو شنبه شب با دیوید بتان و میکی زوهار، دو عضو کنست درباره توزیع پست‌ها و مناصب دیدار کرده و آن دو را در تیم مذاکره‌کننده لیکود برای تشکیل دولت جدید منصوب کرد. علاوه بر آن بتان به عنوان رئیس دفتر لیکود تعیین شد تا جانشین زئیو الکین شود که قبل از انتخابات پارلمانی اخیر از این حزب جدا شد و به گدعون ساعر، رئیس حزب «امید نو» پیوست که با همین حزب در انتخابات شرکت کرد. زوهار هم به نظر می‌رسد به عنوان رئیس کمیته لیکود تعیین شود. یک منبع نزدیک به رهبری حزب لیکود پیش‌تر گفته بود، بنیامین نتانیاهو با کنار گذاشتن نخست‌وزیری به مدت یک سال به نفع رئیس حزب «یمینا» موافقت کرده است، اما با این شرط که دولت ائتلافی میان راست‌گرا‌ها و چپگرا‌ها تشکیل نشود و حزب وی قدرت را از دست ندهد. رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه ائتلافی درحالی است که دنی کوشمارو نویسنده اسرائیلی هم دیروز در یادداشتی در روزنامه یدیعوت آحارونوت، نوشت که همچنان نظام سیاسی اسرائیل در بن‌بست قرار دارد و در حالی که نتانیاهو به دنبال تشکیل یک دولت راست‌گرا است، اما وی با دشواری‌هایی در کسب موافقت بیسلئیل سموتریچ، رئیس فهرست صهیونیسم دینی برای حمایت از فهرست یکپارچه عربی مواجه است. به نوشته وی، مأموریتی که نتانیاهو با آن مواجه است یا هر نامزد دیگری که فرصت به وی برای تشکیل ائتلاف دست دهد با آن مواجه می‌شود به هیچ وجه آسان نخواهد بود، چراکه پیچیدگی‌هایی در ائتلاف‌ها که ممکن است طی هفته‌های آتی شکل گیرد، وجود دارد که این امر تأکیدی بر این است که دولت دارای ثبات در اسرائیل احتمالاً شکل نخواهد گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار