بهداشت روانی کودکان در بحران‌های رسانه‌ای قرار گرفته است
کد خبر: 1042614
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NEM
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
دانش آموز برتر رشته علوم انسانی دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) استان اصفهان :
سید محمدعلی سیدحنایی؛ گفت: پررنگ شدن نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پر کردن اوقات فراغت کودکان با بی‌توجهی خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان را در مسیر پر فراز و نشیبی قرار می‌دهد و باید در این مدت علاوه بر مدیریت صحیح فعالیت‌های آن‌ها در فضای مجازی، تلاش کنیم که سواد بهره‌گیری درست از رسانه‌ها را به آن‌ها بیاموزیم.

 

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان، دانش آموز برتر رشته علوم انسانی دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) استان اصفهان در سال تحصیلی ۹۷_۹۸ اظهار داشت: ویروس رسانه‌ای با بررسی شیوه عملکرد و تکنیک‌ها و همچنین راه استفاده صحیح از آن‌ که مهارت استفاده هوشمند و نقادانه از رسانه‌ها را ایجاد کرده و در خودمان پرورش دهیم.

سیدحنایی؛ افزود:در عصر تکنولوژی و ارتباطات که اصلی‌ترین راه، ارتباط میان افراد محصور در بازیگری رسانه‌هاست، آنچه اهمیت می‌یابد، داشتن مهارت مواجه صحیح و استفاده درست و به جا از انواع رسانه‌هاست. با نگاهی گذرا بر فعالیت‌های روزانه‌مان در زمینه‌ها مختلف، اهمیت کاربرد رسانه‌ها را بیشتر درک می‌کنیم. می‌توان گفت زندگی ما نیازمند و وابسته به وجود رسانه‌هاست.

وی بیان نمود: حال سؤالاتی مطرح می‌شود؛ برای مثال: رسانه به عنوان یک عنصر مهم و پرکاربرد در زندگی انسان امروزی، تا چه میزان می‌تواند بر کنش‌های وی اثر گذارد؟ آیا شبکه‌های اجتماعی با این میزان استفاده در خانواده‌ها، تنها، حکم سرگرمی را دارد؟

سیدحنایی اذعان داشت: تحقیقات متعددی در مراکز علمی معتبر نشان می‌دهد که هنجار و رفتارهای ما بسیار به میزان و نوع استفاده از رسانه‌ها بستگی دارد، استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی علاوه بر آسیب‌های جسمانی، انواع تأثیرات روانی را بر افکار و پیرو آن بر کردار ما می‌گذارد.

دانش آموز برتر رشته علوم انسانی دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) استان اصفهان با بیان اینکه درمیان اقشار آسیب‌پذیر بحران‌های رسانه‌ای  بیشتر وجود دارند ابراز کرد: کودکان و نوجوانان در تقسیم‌بندی سنی و زنان و دختران در گروه‌بندی جنسی بیشتر در معرض آسیب‌های روانی استفاده نادرست از فضای مجازی قرار دارند.

وی تصریح کرد:در این دوران که بیماری کووید ۱۹ شکل عجیبی از خانه‌نشینی را برای جهانیان به ارمغان آورده، نقش رسانه‌ها نیز به عنوان ابزار اطلاع‌رسانی و سرگرمی پر رنگ‌تر از پیش شده است. خانه‌نشینی کودکان، دوری از مدرسه و دوستان، عدم وجود امکان بازی‌های گروهی و مهم‌تر از همه استرس و نگرانی‌ای که خانواده به دنبال شرایط ویژه کرونایی و آسیب‌های احتمالی اقتصادی و مالی به فرزندان منتقل می‌کنند؛ این قشر مهم و آسیب‌پذیر را بیش از پیش در معرض آسیب‌های روانی قرار داده است.

سیدحنایی نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پر کردن اوقات فراغت کودکان در این ایام همراه با بی‌توجهی خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان دانست وگفت: شبکه‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان رادر مسیر پر فراز و نشیبی قرار می‌دهد و این نکته را واجب می‌سازد که در این مدت علاوه بر مدیریت صحیح فعالیت‌های آن‌ها در فضای مجازی، تلاش کنیم که سواد بهره‌گیری درست از رسانه‌ها را به آن‌ها بیاموزیم.

وی خاطر نشان ساخت: برای حرکت در این مسیر باید چند نکته را به خاطر داشته باشیم واینکه کودکان متوجه اضطراب  بزرگ‌سالان به ویژه مادر و پدر خود خواهند شد و از آنجا که قدرت تفکر تحلیلی ضعیف‌تری از بزرگ‌سالان دارند و از تمامی ابعاد ماجرا اطلاع کافی ندارند، ممکن است با تصویرسازی ذهنی، شرایط به وجود آمده را برای خود بسیار ترسناک‌تر از واقعیت ترسیم کنند و امید و شور و نشاط و از همه مهم‌تر احساس امنیت خود را از دست بدهند. بنابراین تلاش کنید که اضطراب ناشی از اخبار و شرایط را کمتر در پیش روی کودکان نمایان کنید.

وی بیان داشت: عدم نمایش اضطراب به معنای پنهان کردن واقعیت نیست، شما می‌توانید با زبان کودکانه و با القا حس امنیت و آرامش، کودک خود را از شرایط کنونی آگاه سازید. اما به یاد داشته باشید که امید به بهبودی اوضاع را در او زنده و پایدار نگه دارید. برای این کار بهتر است فرزندانمان را از خبرهای منتشر شده در کانال‌های اطلاع‌رسانی دور نگه داریم. چرا که ممکن است بازنمایی موجود را به کل واقعیت تعمیم دهند.

سیدحنایی افزود:برای حفظ شور و نشاط کودکان و دوری از فضای مجازی بهتر است استفاده از این نوع رسانه‌ها را محدود کنیم. اما این محدودیت همراه با پیشنهادات جدیدتری برای سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت باشد.فعالیت‌های خلاقانه و یا روی آوردن به انجام کارهای دستی و مهارتی می‌تواند علاوه بر سرگرمی آرامش و نشاط را به آن‌ها بر گرداند.

دانش آموز برتر رشته علوم انسانی دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) استان اصفهان در سال تحصیلی ۹۷_۹۸ ابراز داشت :درهنگام استفاده فرزندانمان از فضای مجازی آن‌ها را به هیچ عنوان تنها نگذاریم. کودکان و نوجوانان به علت عدم فراگیری مهارت و سواد رسانه‌ای در مدرسه یا خانواده، قدرت تفکر انتقادی و عمل فعالانه در برابر رسانه‌ها را کسب نکرده‌اند؛ بنابراین با پیشنهاد چندین سایت و یا بازی مناسب با رده سنی آن‌ها، امکان استفاده صحیح از رسانه‌ها را برایشان فراهم کنیم.

وی بااشاره به اینکه بسیاری از ما عادت به خواندن تمامی اخبار خوب و بد منتشر شده در کانال‌های اطلاع‌رسانی را داریم گفت:دنبال نمودن ماگاهی به عنوان بلندگوی آن‌ها عمل کرده و خبرهای بد را فریاد می‌زنیم. بهتر است در این مدت برای حفظ آرامش روانی کودکانمان از خواندن بلند اخبار ناگوار بپرهیزیم. هیچ نیازی نیست که فرزند خردسال ما از ابتلا میلیونی مردم جهان به این ویروس و یا گورهای دسته‌جمعی اطلاع یابد.

سیدحنایی تاکید نمود :به فرزندمان اجازه صحبت بدهیم؛ کودکان هنگامی که با شرایط بحرانی مواجه می‌شوند؛ اغلب ممکن است خودمحور شده و به گوشه‌گیری روی‌آورند. در این شرایط از آن‌ها بخواهیم که روزانه چند دقیقه با هم گفت‌وگو کنیم و احساساتمان را در میان بگذاریم.

وی اعلام کرد:این کار هم باعث تقویت روابط عاطفی میان کودکان و والدین و هم سبب ایجاد حس امنیت برای آن‌ها می‌شود. وجود این حس می‌تواند هنگامی که آن‌ها در فضای مجازی با مشکل یا آسیبی رو به رو شوند، شما را به عنوان یک پشتوانه و حامی جلوه دهد.

سیدحنایی تاکید داشت: یادآوری این نکته حائز اهمیت است که رسانه‌ها مخاطب خود را انتخاب نمی‌کنند، بلکه این مخاطب است که رسانه و محتوا را برمی‌گیرند. آنچه اهمیت دارد فراگیری مهارت انتخاب صحیح محتواهای رسانه‌ای و مواجهه هوشمندانه با آن‌هاست.

وی اذعان داشت:در این شرایط ویژه، که کودکان از زندگی عادی خود دور هستند، برای سرگرمی به آغوش نا امن رسانه‌ها پناه می‌برند و پس از مدتی در این آغوش زندانی می‌شوند. آغوش نا امن رسانه‌ها جایی برای روح لطیف کودکان نیست. باید تلاش کنیم علاوه بر کنترل عملکرد و رفتار آن‌ها در استفاده از رسانه‌ها، مهارت سواد رسانه‌ای را به آن‌ها آموزش دهیم.

دانش آموز برتر رشته علوم انسانی دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) استان اصفهان در سال تحصیلی ۹۷_۹۸  درپایان گفت:به یاد داشته باشیم که آغوشی امن‌تر از خانواده برای فرزندانمان در شرایط جنگ کرونایی وجود ندارد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار