بایدن هم «اضطرار ملی» در مورد ایران را تمدید کرد
کد خبر: 1040981
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mo1
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
جو بایدن هم مانند سه رئیس‌جمهور پیش از خود، وضعیت اضطرای ملی امریکا علیه ایران را تمدید کرد تا مشخص شود که قرار نیست هیچ تغییری در قبال ایران رخ دهد. وضعیت اضطرار ملی تمدید شده مربوط به ۱۵ مارس ۱۹۹۵ است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «جو بایدن» رئیس‌جمهور امریکا به فاصله یک ماه و نیم بعد از ورود به کاخ سفید، دیروز در نامه‌ای به رؤسای مجلس نمایندگان و مجلس سنای امریکا وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد. وضعیت اضطرار ملی که بایدن دیروز تمدید کرد، با وضعیت اضطراری که امریکا در سال ۱۹۷۹، بعد از تسخیر لانه جاسوسی اعمال کرده، تفاوت دارد. اولین فرمان اجرایی برای برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ اعلام شد، که به رئیس‌جمهور امریکا این اختیار را می‌دهد اموال و دارایی‌های ایران را توقیف کند و اساس بسیاری از تحریم‌های امریکا را تشکیل می‌دهد. این فرمان همچنان ادامه دارد، ولی وضعیت اضطراری ملی که دیروز آن را تمدید کرد، مربوط به مارس ۱۹۹۵ است که بر اساس فرمان اجرایی ۱۲۹۷۵ اعمال شده است. این فرمان باید هر ساله در بازه زمانی ۹۰ روزه پیش از ۱۵ مارس تمدید شود، در غیر این صورت به صورت خودکار لغو خواهد شد. بایدن در بیانیه‌ای که کاخ سفید آن را منتشر کرده، گفته که وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران بعد از ۱۵ مارس ۲۰۲۱ نیز لازم‌الاجرا است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران، همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌آیند.» او خاطرنشان کرده است: «بنا به این دلایل تشخیص من این است که لازم است وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۷۵ در قبال ایران ادامه یافته و تحریم‌های جامع وضع‌شده علیه ایران برای رسیدگی به این تهدید حفظ شوند.» در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور امریکا روز ۱۵ مارس ۱۹۹۵ به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۷۵ و به منظور رسیدگی به تهدید‌های غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده ایجاد می‌کنند، در ارتباط با این کشور وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد.»‌در این بیانیه آمده است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران شامل اشاعه و توسعه موشک و سایر توانمندی‌های متعارف و نامتقارن تسلیحاتی، شبکه ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای، حمایت از گروه‌های تروریستی و فعالیت‌های مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نائبانش همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌کنند.»

سناتور‌های جمهوریخواه دنبال تحریم تسلیحاتی

دو سناتور جمهوریخواه امریکا برای تداوم سیاست‌های دولت «دونالد ترامپ»، با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه امریکا، خواستار وضع تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی شدند. به گزارش فارس، وبگاه انگلیسی «میدل ایست آی» در این خصوص گزارش کرد، سناتور «جونی ارنست» و «بیل هیگیرتی» چهار شنبه هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به بلینکن، از او درخواست کردند تحریم‌های تسلیحاتی را علیه جمهوری اسلامی به‌رغم منقضی شدن محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه تهران در اکتبر ۲۰۲۰ تحمیل کنند. این دو سناتور جمهوریخواه در نامه خود با تأکید بر لزوم جلوگیری از ورود ایران به بازار خرید و فروش تسلیحات اینطور نوشتند: «ما باید تحریم‌های تسلیحاتی جدی و مؤثری وضع کنیم که همراه با تحریم‌های ثانویه است تا کشور‌ها و شرکت‌ها را از فروش تسلیحات و مهمات به ایران منع کند و همچنین از فروش تسلیحات ایران به کشور‌های دیگر جلوگیری کند». این سناتور‌های جمهوریخواه با تکرار اتهامات خود، جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای ایالات متحده و هم‌پیمانان و شرکای این کشور دانستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار