آغاز عملیات اجرایی واکسیناسیون پرندگان باغ پرندگان شهر اصفهان
کد خبر: 1039216
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MLY
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی استان اصفهان :
دکتر عباس بدیعی گفت: واکسیناسیون در قطع زنجیره انتقال ویروس نقش موثری دارد لیکن رعایت شرایط امنیت زیستی و اقدامات به موقع از سوی مدیریت های مراکز پرورشی صنعتی و یا باغ پرندگان نباید فراموش گردد.

به گزارش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛ دکتر عباس بدیعی معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اظهار داشت :در برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، یکی از محور اساسی پیشگیری، رعایت اصول امنیت زیستی و تاکید بر رعایت حداکثری این اصول از سوی بهره برداران است.

وی افزود: در این برنامه ملی از ابزار واکسیناسیون هدفمند علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بهره می گیریم و در راستای تحقق اهداف و افزایش سطح کارایی برنامه مذکور، واکسیناسیون در طیور حساس نظیر مرغ تخمگذار و بوقلمون پس از بحران سال 95 ، 96 و  97 به مرحله اجرایی در آمده است و تاکنون بیش از 25 میلیون  دز واکسن در مزارع پرورشی طیور استان تزریق گردیده است.

دکتر بدیعی به ساماندهی بسیار خوب واحدهای پرورش صنعتی طیور در سال های اخیر اشاره و تصریح نمود: خوشبختانه با تلاش بی وقفه کارشناسان دامپزشکی و همراهی پرورش دهندگان محترم، بیش از دو سال است که هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان پهناور اصفهان که قطب های پرورش مرغ و تولید تخم مرغ می باشد، مشاهده نشده است.

وی اذعان داشت: با توجه به جهش و تغییرات ژنتیکی  ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی مناطق جهان و کشور، که احتمال درگیری مزارع پرورشی و یا مراکز نگهداری پرندگان زینتی و وحوش استان نیز وجود دارد بنابراین  با  بررسی های کارشناسانه و تخصصی، ایمن سازی پرندگان زینتی موجود در باغ پرندگان شهر اصفهان و موارد مشابه  در دستور کار قرار گرفت و با همکاری مشترک با مدیریت طرح ساماندهی ناژوان، واکسیناسیون عملیاتی گردید .

دکتر بدیعی اظهار نمود: واکسیناسیون در قطع  زنجیره انتقال ویروس نقش موثری دارد لیکن رعایت شرایط امنیت زیستی و اقدامات به موقع از سوی مدیریت های مراکز پرورشی صنعتی و یا باغ پرندگان نباید فراموش گردد تا از خسارات اقتصادی و همچنین پیشگیری لازم از حضور بیماری در جامعه انسانی را داشته باشیم  .

معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری طیور دامپزشکی استان اصفهان صیانت از سلامت عمومی جامعه را از اصلی ترین رسالت های دامپزشکی عنوان و خاطر نشان کرد: مجموعه تفریحی باغ پرندگان شهر اصفهان و قمصر کاشان به جهت پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حادد پرندگان تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود .

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار