شکر باز هم گران شد
کد خبر: 1037381
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lrx
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
بعد از افزایش ۱۵‌درصدی قیمت شکر در دی ماه، خبر‌های رسیده از بازار حاکی از آن است که قیمت شکر از کیلویی ۱۱‌هزار تومان، طی روز‌های گذشته به ۱۳تا ۱۴ هزار تومان افزایش یافته‌است. فعالان بازار معتقدند که فروش شکر وارداتی و ذخایر دولتی به دو برابر قیمت تولید داخل موجب افزایش قیمت‌ها درروز‌های اخیر شده است.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: از ابتدای امسال قیمت شکر تحت تأثیر عوامل مختلف چندبار دچار تغییر قیمت شد که عمده‌ترین این اتفاق مربوط به رکود کارخانه‌های تولید شکر از جمله نیشکر هفت تپه می‌شود. علاوه بر این عوامل مختلف همچون کمبود تولید شکر خارجی، تغییرات کرایه حمل و افزایش قیمت شکر در بازار‌های جهانی و کاهش تولید محصول داخلی طی سال جاری همگی برنوسان قیمت شکر در ۱۱‌ماه گذشته تأثیر‌گذار بوده است. بهمن دانایی، دبیر انجمن کارخانجات صنفی قند و شکر در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش قیمت شکر در بازار طی روز‌های اخیر گفت: اقدامات و تصمیمات غیرکارشناسی دستگاه‌های دولتی، بازار شکر را متلاطم کرده است. دانایی با اشاره به اینکه تا سه هفته گذشته بازار شکر بسیار آرام و متعادل بود، افزود: تصمیم دولت مبنی بر فروش شکر‌های وارداتی و ذخایر دولتی با نرخ بالاتر از شکر تولید داخل این نوسانات را به وجود آورده‌است. به طوری که قیمت بازار آزاد به ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان افزایش یافته است.

وی توضیح داد: وزارت صمت به کارخانجات اعلام کرده که باید شکر تولیدی خود را به قیمت ۶‌هزار و ۶۵۰‌تومان در هر کیلوگرم تحویل شرکت بازرگانی دولتی ایران بدهند تا شرکت نیز آن را برای مصارف خانوار عرضه کند. در همین حال شکر‌های وارداتی و ذخایر دولت با قیمت ۱۰ تا ۱۱‌هزار تومان به صنف و صنعت عرضه خواهد شد. دانایی با تأکید بر اینکه ما زیر بار چنین تصمیمی نرفتیم، خاطرنشان کرد: شکر‌های وارداتی که حدود ۴ تا ۵ ماه قبل وارد و برای وارد کننده کمتر از ۹‌هزار تومان تمام شده است و اگر الان ثبت سفارش شده و بعد از عید واردات انجام بگیرد قیمت شکر بالای ۱۲‌هزار تومان خواهد بود. وی تصریح کرد: کارخانه‌های قند سال‌ها سرمایه‌گذاری کرده و هر یک برای خود مشتریانی تعریف کرده‌اند و در برابر آن‌ها تعهد دارند، این اقدام دولت به معنای مشتری ربایی از کارخانجات و حذف تولیدکنندگان از بازار است ضمن اینکه مغایر با سیاست‌های اصل‌۴۴ قانون اساسی و قوانین ضد رقابتی است و در صورتی که بیش از این به ما فشار بیاورند ما به شورای رقابت شکایت می‌کنیم.

دولت با چند نرخی کردن، فساد ایجاد می‌کند

دانایی تأکید کرد: از طرف دیگر وقتی که محصولی دو یا سه نرخی شود رانت و فساد در بازار آن ایجاد خواهد شد و مشخص نیست شکری که از کارخانجات به قیمت ۶‌هزار و ۶۵۰‌تومان تحویل گرفته می‌شود به دست خانوار برسد. این احتمال وجود دارد که افرادی حواله این شکر‌ها را دریافت کنند و آن‌ها را با قیمت‌های بالاتر در بازار سیاه بفروشند. بنابراین نظر ما این است که دولت باید یک نرخ میانگین برای شکر در نظر بگیرد و شکر‌های وارداتی و تولید داخل را به همان نرخ واحد عرضه کند تا مشکلی در بازار پیش نیاید.

تأخیر در اصلاح قیمت چغندر قند و فروش شکر وارداتی به دو برابر نرخ تولید داخل حمایت واضح و شفاف از واردات و بسترسازی کامل برای این امر است. این فعال بخش خصوصی با اشاره به حذف ارز ۴ هزارو ۲۰۰‌تومانی از واردات شکر تأکید کرد: وزیر صمت چندی قبل اعلام کرده که نرخ‌گذاری دستوری برای کالا‌های تولیدی که یارانه یا تسهیلات خاصی نمی‌گیرند، نباید انجام شود و با توجه به اینکه دولت تسهیلات خاص و یارانه‌ای برای تولید شکر پرداخت نمی‌کند و از سویی تمامی نهاده‌های مورد نیاز از کشت چغندر تا تولید شکر از قبیل کود، سموم، بذور، قطعات و لوازم خط تولید و مواد شیمیایی با استفاده از ارز آزاد و نیمایی تهیه می‌شود، بنابراین، این کالا نیز از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج است.

دولت خسارت ۶‌هزار میلیاردتومانی سیل خوزستان را جبران نکرد

دانایی با بیان اینکه سال گذشته سیل خوزستان بیش از ۶‌هزار میلیارد تومان به کارخانجات نیشکر خسارت وارد کرد و حجم گسترده‌ای از نیشکر تولیدی را از بین برد، گفت: دولت حتی یک ریال تسهیلات برای بازسازی این کارخانجات و جبران خسارت تولید‌کنندگان پرداخت نکرده است. بنابراین نمی‌تواند ادعایی در این زمینه داشته باشد.

وی تصریح کرد: تأخیر در اصلاح قیمت چغندر قند و فروش شکر وارداتی به دو برابر نرخ تولید داخل حمایت واضح و شفاف از واردات و بسترسازی کامل برای این امر است.

از تولید حمایت نمی‌شود!

دانایی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ تا ۱۲‌کارخانه تولید قند و شکر خصوصی و باقی عمدتاً وابسته به نهاد‌های عمومی و دولتی هستند، تصریح کرد: نمی‌شود چهارنفر پشت در‌های بسته برای ۳۷‌کارخانه تصمیم‌گیری کنند و انتظار داشته باشند کارخانه‌ها بدون، چون و چرا این دستورات را اجرا کنند.

وی با انتقاد شدید از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه گفت: وزارت جهاد کشاورزی در یک حالت انفعالی قرار گرفته و هم اکنون که باید از بخش تولید چغندرقند و شکر که زیرمجموعه این وزارتخانه است، دفاع کند جا زده و هیچ کاری انجام نمی‌دهد. ما طی این مدت ندیدیم که این وزارتخانه کوچک‌ترین حمایتی از زیرمجموعه‌های خود داشته باشد. دانایی با اشاره به اینکه در زمان آقای حجتی بسیار سفت و سخت از تولید حمایت می‌شد، گفت: متأسفانه در دوره فعلی شاهد هیچ‌گونه حمایتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی از بخش تولید نیستیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار