اماراتی‌ها نام رامسر را از «کنوانسیون رامسر» حذف کردند!
کد خبر: 1037372
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lro
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
در حالی که قدمت پیمان رامسر امروز به نیم قرن رسیده‌است، در سایه بی‌عملی مسئولان و با شیطنت‌های اماراتی‌ها نام رامسر از پوستر‌های جهانی قدیمی‌ترین کنوانسیون بین‌المللی زیست‌محیطی حذف شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  روز تالاب‌ها (۱۳ بهمن‌ماه) برای کشور ما از دو منظر با ارزش است؛ نخست از جهت وجود تالاب‌های ارزشمند و فراموش شده در کشور که باید هر سال ارزش‌های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی آن را فریاد بزنیم و دیگر اینکه این روز جهانی با نام رامسر (کنوانسیون رامسر) گره خورده است؛ پیمانی بین‌المللی که در کشور ما برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) در شهر رامسر به تصویب رسیده‌است و بعد از گذشت ۵۰ سال این پیمان ۲۴۱۲ مکان به وسعت بیش از ۲۵۴ هزار هکتار در ۱۷۱ کشور را پوشش می‌دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، کشور ما با این کنوانسیون یکی از پیشروترین کشور‌ها در حفاظت از محیط‌زیست رقم خورد، اما در میانه این سال‌ها به دلیل وقوع جنگ تحمیلی، فشار تحریم‌های بین‌المللی، وقوع خشکسالی و ضعف‌های مدیریتی از یکی از قدیمی‌ترین معاهده‌های بین‌المللی محیط‌زیستی نتوانست به خوبی حفاظت کند به نحوی که در آستانه این روز خبر‌های تلخی از وضعیت مدیریت این محیط‌های طبیعی با ارزش به گوش رسید. در جدیدترین این اخبار ناگوار، خبر واگذاری مدیریت تالاب انزلی به وزارت نیرو، کشته‌شدن ۱۷۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله و حذف نام ایران از پوستر‌های جهانی از دو زاویه نشانگر ضعف‌های سالیان گذشته در حفاظت از این میراث دارد. مسعود باقرزاده کریمی، مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط‌زیست در گفتگو با خبرگزاری مهر با تأکید بر اینکه در لوگوی انتخابی از سوی کنوانسیون برای پنجاهمین سالگرد از آرم این کنوانسیون استفاده نشده‌است، گفت: دلیل این اتفاق می‌تواند تفسیرپذیر باشد، ولی تا وقتی که مکاتبه رسمی از سوی وزارت خارجه در این زمینه صورت نگرفته‌است، هرگونه علت‌یابی این مسئله از سوی ما بی‌مورد است.

وی با اشاره به تحلیل‌های صورت گرفته در این زمینه و با توجه به اینکه کشور امارات در حال حاضر رئیس کمیته دائمی این کنوانسیون تا زمان برگزاری اجلاس بعدی است، گفت: هرچند وزارت خارجه باید به جدیت پیگیر این اتفاق باشد، اما بهتر است ما تمرکزمان را روی معضلات و فرصت‌های تالاب در کشورمان بگذاریم. باقرزاده کریمی اظهار داشت: به نظر می‌رسد امسال اهمیت تالاب از نگاه سازمان‌های مردم نهاد، دستگاه‌های اداری و حتی مردم چند برابر شده و این اهمیت را در برگزاری وبینارها، تولید محتوا‌ها و اطلاع‌رسانی‌های روز جهانی تالاب به خوبی می‌توانیم ببینم. سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط‌زیست نیز در صفحه توئیتری خود به حذف نام ایران از این پیمان اشاره کرده و گفته‌است: پس از ۵۰ سال و به یمن تلاش مقامات دستگاه دیپلماسی نام رامسر از عنوان کنوانسیون بین‌المللی رامسر حذف شده و هیچ صدای اعتراضی نیز بر نخاسته است. اگر موضوع تالاب و محیط‌زیست برای شما اولویت نیست به حرمت نام ایران اقدام کنید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار