طرح شهید سلیمانی بسیج چگونه کرونا را مهار کرد
کد خبر: 1035389
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LLp
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
در شرایطی که مرگ‌های کرونایی در جهان به طور متوسط تا ۱۶ درصد و در پنج کشور بزرگ اروپایی ایتالیا، انگلیس، آلمان، اسپانیا و فرانسه تا هزار و ۱۰۰ درصد افزایش یافته است در ایران با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تعداد آمار مرگ‌های روزانه بیماران کرونایی تا ۸۳ درصد کاهش یافت.
زهرا چیذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: در شرایطی که مرگ‌های کرونایی در جهان به طور متوسط تا ۱۶ درصد و در پنج کشور بزرگ اروپایی ایتالیا، انگلیس، آلمان، اسپانیا و فرانسه تا هزار و ۱۰۰ درصد افزایش یافته است در ایران با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تعداد آمار مرگ‌های روزانه بیماران کرونایی تا ۸۳ درصد کاهش یافت و بیش از ۱۲ میلیون خانواده غربالگری شدند. برای اجرای این طرح تاکنون ۲۴۶ میلیارد تومان هزینه شده و با اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی آمار فوتی‌های کرونایی که به مرز ۵۰۰ نفر رسیده بود، حالا به زیر ۱۰۰ نفر کاهش یافته و ویروس تاجدار با مشارکت ۱۳۰۰ تیم مراقبتی مهار شده است.

روز‌های آبان ماه و آمار روز افزون ابتلا، بستری و مرگ‌های کرونایی روز‌های تلخ و سیاهی بود که بر مردم کشورمان گذشت. فوتی‌های کرونایی در آبان سیاه به مرز روزانه ۵۰۰ بیمار هم رسید. همچنانکه در هفته منتهی به آذر ماه بیش از ۳ هزار بیمار کرونایی در مراجعه به بیمارستان‌ها آنقدر حالشان وخیم بود که بستری می‌شدند. آنار بیماران بدحال کرونایی هم به ۶ هزار نفر رسیده بود. ۱۶۰ شهر قرمز و ۲۰۸ شهر نارجی نشان می‌داد کرونا بر روی تمام نقشه کشورمان رنگ قرمز و نارنجی پاشیده و وضعیت بحرانی است به گونه‌ای در کل کشور تنها ۸۰ شهر زرد وجود داشت. در چنین شرایطی بود که سپاه و بسیج به میدان آمدند و با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به نبرد با ویروس تاجدار شتافتند. حالا به برکت اجرای طرح شهید سلیمانی فوتی‌های روزانه کرونا در کشور به زیر صد نفر رسیده و تا ۸۳ درصد کاهش داشته است. حالا در تمام کشورتعداد شهر‌های قرمز با ۹۶ درصد کاهش، تک رقمی شده است. در عوض با افزایش ۸۶ درصدی شهر‌های نارنجی و افزایش ۳۶۵ درصدی شهر‌های زرد مواجهیم به گونه‌ای که قبل از اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تنها ۸۰ شهر زرد داشتیم و حالا ۲۱۹ شهر کشورمان زرد است. شهر‌های آبی هم شهر‌هایی هستند که به تازگی به تقسیم بندی رنگ‌های کرونایی اضافه شده اند؛ شهر‌هایی که از وضعیت زرد خارج شده اند، اما هنوز سفید نیستند و حالا تعدادشان به ۱۹۲ شهر می‌رسد.

در این طرح ۱۳۰۰ تیم مراقبتی، ۲۶۸۰۱ تیم حمایتی و ۱۲۴۲۹ تیم نظارتی فعالیت دارند. حدود ۲ هزار بسته معیشتی و ۱۳۳۹۰۷۰ بسته بهداشتی بین نیازمندان توزیع شده و هزینه‌های اجرای این طرح تاکنون ۲۴۶ میلیارد تومان برآورد شده است. در این طرح بیش از ۱۲ میلیون خانواده غربالگری شدند و ۱۹۳ هزار و ۲۱۱ نفر قرنطینه خانگی و ۱۵۰۰ نفر در اقامتگاه سلامت قرنطینه شدند. همین غربالگری و شناسایی زودهنگام بیماران و قرنطینه آنان هم موجب مهار بیماری شد به گونه‌ای که در شروع طرح حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ بیمار شناسایی می‌شدند، اما حالا این تعداد به کمتر از ۶ هزار بیمار کاهش یافته است. همچنین تعداد بستری‌ها در شروع طرح بیش از ۴ هزار نفر بود و هم اکنون به کمتر از ۵۰۰ نفر رسیده است.

ایران در حالی توانسته با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی مهار ویروس کرونا را در دست بگیرد که کرونا در جهان به وضعیت بحرانی رسیده و طی هفته‌های اخیر آمار مرگ‌های روزانه کرونایی تا ۱۶ درصد افزایش داشته است. این آمار در پنج کشور بزرگ اروپایی ایتالیا، انگلیس، آلمان، اسپانیا و فرانسه تا هزار و ۱۰۰ درصد افزایش داشته به گونه‌ای که طی هفته گذشته بیش از ۱۲ هزار مرگ در این پنج کشور ثبت شده است. اروپا و امریکا با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

آمار‌ها نشان می‌دهد آمریکا بدترین عملکرد را در مواجهه با پاندمی کرونا داشته است. گذشته از پیامد‌های سیاسی، اجتماعی و انسانی این بیماری و فشار‌هایی که بر خانواده‌ها، کادر درمان و بخش خدمات اجتماعی آمریکا وارد شد، تاثیر اقتصادی این ویروس برای آمریکا بسیار مرگبار بوده است.

برخلاف کشور‌های اروپایی و آمریکای پر ادعا، کشور‌های شرق آسیا در مقابله با کرونا بسیار موفق عمل کرده‌اند و در این کشور‌ها موج دوم و یا سومی از شیوع کویید ۱۹ در کار نبوده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد شماری از کشور‌های آسیایی نظیر چین، ژاپن، ویتنام، تایوان و کره جنوبی موفق به مهار کرونا شده‌اند و تجربه کشور‌های نیوزلند و استرالیا نیز در مقایسه با کشور‌های اروپایی و آمریکا بسیار موفق بوده است. اما چگونه این کشور‌ها موفق شده اند ویروسی که حوزه بهداشت و سلامت غرب را سرافکنده کند و اقتصاد اروپا و آمریکا را به بحرانی عمیق فرو برد را مهار کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد موفقیت این کشور‌ها حاصل درایت دولت‌ها و همچنین همکاری مردم بوده است و اقداماتی همچون «اعمال محدودیت‌های فراگیر، انسداد مرز‌های کشور و حتی استان‌ها، رعایت بهداشت و پروتکل پزشکی و رصد کردن هوشمندانه تماس افراد با یکدیگر» منجر به کنترل ویروس کرونا شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار