جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی  از زبان عراقچی
کد خبر: 1028925
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JfZ
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در پیامی در فضای مجازی توضیحاتی در خصوص جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی منتشر کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی، گفت: روز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ در نتیجه یک کار فشرده دیپلماتیک با دو کشور تایلند و استرالیا که بیش از یک سال به طول انجامید، سه زندانی ایرانی در تایلند با یک زندانی استرالیایی در تهران تبادل شدند.

عراقچی افزود: این تبادل در نوع خود منحصر به فرد است چرا که سه کشور در این تبادل دخیل بودند و یک تعامل سه‌جانبه صورت گرفت. سه ایرانی در برابر تنها یک خارجی آزاد شدند. تبادل در فرودگاه تهران صورت گرفت یعنی اول سه ایرانی آزاد و به تهران وارد شدند، بعداً زندانی استرالیایی از کشور خارج شد و همچنین تبادل با یک هواپیمای اختصاصی استرالیایی انجام شد که ابتدا زندانیان ایرانی را به تهران منتقل کرد. وی ادامه داد: اینجانب در لحظه انجام تبادل برای آخرین هماهنگی‌ها و نیز ایجاد اطمینان از به ثمر رسیدن یک سال تلاش همکارانم و صد‌ها ساعت رایزنی سیاسی، در فرودگاه حضور پیدا کردم و افتخار داشتم که از سه هموطن عزیز خود استقبال کنم. پس از ورود این سه نفر و ابراز اطمینان از سلامتی آن‌ها دستور عزیمت زندانی استرالیایی داده شد. تبادل زندانی یک امر مرسوم و پذیرفته شده در عرف بین‌المللی است و به‌هیچ‌وجه ناقض استقلال قوه قضائیه نیست. در همه کشور‌ها بعدازآنکه مسیر قضایی به پایان رسید و فرد به زندان محکوم شد، امکان تبادل او بر اساس منافع ملی ایجاد می‌شود. در کشور ما این امر با تصویب شورای عالی امنیت ملی میسر می‌شود. کشور‌های دیگر هم روال خود را دارند.

عراقچی تأکید کرد: در طول تقریباً یک سال گذشته وزارت امور خارجه حداقل پنج مورد تبادل زندانیان را با کشور‌های امریکا (دو نوبت)، فرانسه، تایلند و استرالیا (دو نوبت) انجام داده و طی آن هشت نفر از هموطنان (شامل استادان دانشگاه و فعالان مقابله با تحریم‌ها) در مقابل شش زندانی خارجی در ایران آزاد شده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار