حفاظت از خاک، شالوده اصلی تأمین امنیت غذایی مردم است
کد خبر: 1028808
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jdg
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مشهد
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه خاک منبعی تجدید ناپذیر است، گفت: تأمین امنیت غذایی و آینده پایدار مردم در گرو حفظ خاک است.

امید طهماسبی زاده، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه خاک منبعی تجدید ناپذیر است، گفت: تأمین امنیت غذایی و آینده پایدار مردم در گرو حفظ خاک است.

وی بیان کرد: خاک به عنوان مهم‌ترین رکن و بستر تولید محصولات کشاورزی نیازمند توجه بیشتر در برابر عوامل تهدیدکننده زیست‌محیطی است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌های جهاد کشاورزی مشهد در حوزه حفظ کاربری اراضی و فعالیت‌های این حوزه متمرکز شده است.

وی افزود: در سال ۱۳۸۵ با اصلاحات انجام شده در قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، برخورد با تخلفات در این حوزه شدت گرفت و علاوه بر جزای نقدی قلع‌وقمع مستحدثات اضافه شد و در دومین مرتبه ارتکاب این تخلف مجازات زندان هم در نظر گرفته شد.

طهماسبی زاده ادامه داد: علاوه بر این در تبصره ۲ ماده ۱۰ این قانون پیش‌بینی شد که مأموران جهاد کشاورزی می‌توانند بدون حکم قضایی اقدام به قلع‌وقمع کنند.

وی با اشاره به امکانات و تجهیزات محدود این اداره برای مقابله با تخلفات در این حوزه، بیان کرد: راه‌اندازی و فعالیت شورای حفظ حقوق بیت‌المال و کمیته صیانت از حریم مشهد موجب تعامل و همکاری خوبی میان دستگاه‌های مختلف شد که مشکل کمبود نیروی جهاد کشاورزی مشهد را مرتفع کرد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد تصریح کرد: برخی تغییر کاربری‌ها جرم مرکب تلقی می‌شود به این معنا که در قالب آن تخلفات دیگری ازجمله حفر چاه غیرمجاز، عدم رعایت استحکام بنا، ساخت‌وساز در حاشیه رودخانه و مسیر سیلاب هم انجام می‌شود که توزیع عادلانه آب را هم دچار اختلال و مشکل می‌کند.

وی اظهار کرد: در حوزه جذب و استخدام نیرو دچار مشکلاتی هستیم اما این وضعیت به هیچ وجه مانع از شناسایی به موقع و برخورد با تخلفات تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در این شهرستان نشده است.

طهماسبی زاده با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در حوزه حفاظت از اراضی کشاورزی توانمندی و عملکرد بالایی از خود نشان داد، اظهار کرد: برخورد با تخلفات حوزه تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی تا قبل از سال ۱۳۹۵ خیلی چشمگیر نبود اما این روند از سال ۹۵ به بعد روند رو به رشدی را آغاز کرد.

وی عنوان کرد: در ۶ ماه دوم سال گذشته برابر با کل عملکرد سال‌های ۹۶، ۹۵ و ۹۷ در حوزه برخورد با این تخلف عمل شده و برخورد با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی معادل ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: طی نیمه دوم پارسال، هزار و ۱۶۱ مورد قطعه‌بندی، باغ ویلا و پی‌کنی برای احداث ساختمان به صورت غیرمجاز در اراضی کشاورزی مشهد قلع‌وقمع شده است که هنوز هم این میزان بخشی جزئی از تغییر کاربری‌های غیرمجاز موجود است.

طهماسبی زاده با اشاره به اینکه تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی همراه با آسیب‌های منفی بسیار فراوانی است، بیان کرد: در این حالت بستر تولید غذا که منجر به امنیت غذایی است از بین می‌رود و از ظرفیت اشتغال این اراضی و جلوگیری از مهاجرت کاسته می‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده نامناسب از منابع آبی و از بین رفتن زمین‌هایی که می‌توانستند در زمینه تولید استفاده شوند، حفر چاه‌های غیرمجاز، استفاده از پمپ برای برداشت آب رودخانه‌ها به باغات شخصی و عوارض زیست‌محیطی ناشی از آن از دیگر تبعات تغییر کاربری غیرمجاز است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار