ثبت بی‌اخلاقی پزشکی در اداره احوال!
کد خبر: 1028736
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JcW
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
در کمال تعجب ثبت احوال اعلام کرده‌است که برای متولدان دو هفته اول آذر، شناسنامه به تاریخ ۹ /۹ /۹۹ صادر خواهد کرد! این اقدام علاوه بر درک نادرست ثبت احوال، گویای فساد‌های دیگری هم هست که نادیده گرفتنشان موجب بازتولید فساد‌های بیشتری می‌شود.
صادق پارسا
سرویس جامعه جوان آنلاین: سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به تعداد ولادت‌های ثبت‌شده در تاریخ‌های رند در سال‌های قبل اظهار کرد: به عنوان مثال در تاریخ ۸ /۸ /۸۸ شاهد ثبت ۴ هزار و ۱۹۵ نوزاد بوده‌ایم که از این تعداد ۲ هزار ۱۷۷ نوزاد پسر و ۲ هزار و ۱۸ نوزاد دختر در تاریخ اشاره‌شده به ثبت رسیده‌است.

وی تصریح کرد: در مقایسه‌ای که در این تاریخ نسبت به یک روز جلوتر (۷ /۸ /۸۸) انجام شده‌است شاهد ثبت ۳ هزار و ۳۹۸ نوزاد در ۷ /۸ /۸۸ بوده‌ایم که یک هزار و ۷۴۳ نوزاد پسر و یک هزار و ۶۵۵ نوزاد دختر بوده‌ایم. همچنین در تاریخ ۹ /۸ /۸۸ هم شاهد ۳ هزار و ۶۴۰ نوزاد بوده‌ایم که از این تعداد یک هزار و ۸۷۶ نوزاد دختر و یک هزار و ۷۶۴ نوزاد پسر به ثبت رسیده‌است که این آمار خیلی تفاوتی بین روز قبل و بعد با تاریخ ۸ /۸ /۸۸ نداشته‌است و شاید حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ آمار باشد که در تاریخ ۸ /۸ /۸۸ بر اساس گواهی بیمارستان اقدام به ثبت تولد ۴ هزارو ۱۹۵ نوزاد در سازمان ثبت شده‌است.

ابوترابی در گفتگو با تسنیم ادامه داد: سازمان ثبت احوال کشور در امر ثبت روز تولد رُند دخیل نیست شاید برای تاریخ صدور شناسنامه بتوانیم این کار را انجام بدهیم که همین ایام که تاریخ ۹ /۹ /۹۹ در پیش‌رو داریم و عزیزانی که فرزندانشان متولد می‌شوند شاید بخواهند در روز ۹ /۹ /۹۹ تاریخ صدور شناسنامه‌شان باشد که این کار شدنی است، اما تاریخ تولد صرفاً بر اساس گواهی بیمارستان انجام می‌شود.

این اظهارنظر شاذ باعث می‌شود خانواده‌هایی که تا پیش از این فقط برای تاریخ ۹ /۹ /۹۹ تلاش می‌کردند تا فرزندانشان را به صورت نارس به دنیا بیاورند، حالا این یک روز را به دو هفته بسط دهند! یعنی فرزندان نارس بیشتر به دلیل یک اشتباه فاحش در تصمیم گیری و خبررسانی اشتباه‌تر این تصمیم اشتباه. علاوه بر این، اصل پرداختن به این موضوع، یعنی به رسمیت شناختن اقدام مجرمانه تولد‌های زودرس یا حتی دیررس. همچنین این خبر یک معضل بزرگ دیگر را هم نشان می‌دهد؛ فساد کادر درمان در به دنیا آوردن فرزندان نارس!

با اینکه از دو، سه هفته گذشته مسئولان بهداشتی اعلام کرده‌اند که با سزارین‌های خارج از تاریخ برخورد خواهند کرد و هر پزشک یا بیمارستانی که آمار سزارین‌هایش در ۹ /۹ /۹۹ بیشتر از حد معمول باشد، بازخواست خواهد شد، اما این همه برای جلوگیری از زایمان‌های نارس کافی نبوده‌است؛ چراکه خبر‌ها نشان می‌دهد تخت‌های بیمارستانی برای سزارین‌ها در ۹ /۹ /۹۹ از مدت‌ها قبل رزرو شده‌است و بیمارستان‌ها دیگر برای این موضوع جا ندارند!

آن طرف دیگر قضیه تولد‌های مزخرف لاکچری، پزشکان بی‌تدبیری هستند که به چنین والدین بی‌خردی اجازه به دنیا آوردن فرزند نارس می‌دهند و با وی همراهی هم می‌کنند و در نتیجه برای سال‌ها هزینه بر نظام سلامت تحمیل می‌کنند؛ حقوق شخصی یک کودک ناقص‌الخلقه هم که فدای هوس‌های والدینش شده‌است، بماند!
درست برعکس آنچه باید باشد، فساد در بین بخشی از پزشکان به حدی رسیده‌است که برخی هوس‌پرست و بی‌فکر با پول می‌توانند پزشک را به استخدام خود درآورند؛ این پزشک و ماما است که باید با رصد پرونده پزشکی و وضعیت موجود مادر، تاریخ وضع حمل را به وی بگوید و هیچ تاریخی غیر از آن را نپذیرد، اما کاملاً برعکس، این پدر و مادر بی‌خرد هستند که به پزشکشان می‌گویند فرزندمان را در فلان تاریخ به دنیا بیاور!

این حجم از فساد چیزی بیشتر از تذکر و اخطار قبلی می‌طلبد. حالا که نظام سلامت کشور درگیر کرونا است، قطعاً صرف بی‌جای توان پزشکی خطایی نابخشودنی است. تحمیل فرزندان ناقص به جامعه آن هم به خاطر ارضای امیال شخصی والدین بی‌فکر با استفاده از فساد موجود در بین برخی پزشکان، چیزی نیست که به سادگی و صرفاً با اخطار و تذکر و حتی حبس تعلیقی بتوان از کنار آن گذشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار