مجوز شهرک‌سازی پمپئو د‌رافق عادی‌سازی ریاض
کد خبر: 1027228
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JEC
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
خیانتکاری سران سازشکار عربی و پشت کردنشان به آرمان ر‌هایی فلسطین در قالب عادی‌سازی روابط با رژیم جعلی صهیونیستی مقامات دولت فعلی امریکا را تشجیع کرده است به خصوص که ریاض پشت در‌های بسته به امریکایی‌ها گفته که در فکر باز کردن در‌های خود به روی رژیم صهیونیستی است. بی‌خود نیست که در این فضا وزیر خارجه امریکا در سفرش به سرزمین‌های اشغالی اقدام به بازدید از شهرکی می‌کند که حتی طبق قوانین مورد حمایت غرب غیرقانونی است، چراکه مطمئن است از عموم کشور‌های غربی صدایی در نمی‌آید.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مایک پمپئو وزیر دولت شکست خورده ترامپ قصد دارد طی روز‌های آتی وارد اراضی اشغالی شده و از بلندی‌های جولان سوریه که رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ اشغال کرده و از برخی شهرک‌های صهیونیستی مشخصا شهرک «بساغوت» در رام‌الله در کرانه باختری دیدن کند خبری که انتشارش موجی از اظهارات محکوم‌کننده از سوی گروه‏های مختلف فلسطینی را به همراه داشت.

«محمد اشتیه» نخست‌وزیر فلسطین در دیدار با «اکاترینا زاخاریوا» وزیر خارجه بلغارستان ضمن محکوم کردن این تصمیم پمپئو آن را اقدامی خطرناک برای نقض حقوق بین‌الملل و مصوبات سازمان ملل برشمرد و گفت که تصمیم پمپئو مشروعیت‌بخشی به رژیم اشغالگر و نقض مشروعیت بین‌المللی است و همه جهانیان باید آن را محکوم کنند.

«حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس نیز در سخنانی تأکید کرد که تصمیم پمپئو برای بازدید از این شهرک صهیونیستی را محکوم می‌کنیم و این تصمیم وی بیانگر بی‌توجهی دولت امریکا به تمامی قوانین و عرف بین‌المللی است. قاسم افزود که بازدید پمپئو از این شهرک حجم جنایتی را که سازشکاران با رژیم صهیونیستی مرتکب شده و باعث تشویق امریکا به اجرای بقیه مفاد معامله قرن شد، نشان می‌دهد. همچنین «داود شهاب» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی تصمیم پمپئو را تجاوزکارانه و در جهت تثبیت اشغالگری در اراضی فلسطین و جولان دانست. «ماهر مزهر» عضو کمیته مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین گفت که برنامه پمپئو برای بازدید از بساغوت در راستای تقویت موجودیت رژیم صهیونیستی و مشروعیت‌بخشی به شهرک‌های غیرقانونی صورت می‌گیرد.

مصطفی برغوثی، دبیرکل جنبش «ابتکار ملی» هم اظهار داشت: تصمیم پمپئو برای بازدید از شهرک‌های صهیونیست‏نشین بیانگر نیت‏های شوم دولت ترامپ است. دولت کنونی ایالات متحده امریکا تلاش می‌کند تا در دو ماه باقی مانده از عمر خود تجاوزات علیه ملت فلسطین را تشدید کند.

جبهه دموکراتیک فلسطین نیز با صدور بیانیه خود تصریح کرد که دیدار پمپئو از بساغوت موجب تشویق هرچه بیشتر رژیم صهیونیستی برای توسعه شهرک‌سازی و اجرای طرح الحاق کرانه باختری خواهد شد. در سطح جهانی «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل روز جمعه- به دنبال انتشار خبر پمپئو به شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه غربی تأکید کرد که شهرک‌های اسرائیلی در اراضی فلسطین غیر‌قانونی است و موضع سازمان در قبال این موضوع تغییری نکرده است.

محور سعودی- اماراتی در برابر ایران

«سم براونبک» نماینده امریکا در امور آزادی‌های مذهبی در مصاحبه‌ای با شبکه «الجزیره» گفت که مقامات سعودی در نشست‌هایی پشت در‌های بسته به پذیرش رژیم صهیونیستی پس از عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با تل‌آویو ابراز تمایل نشان داده‌اند. سم بروانبک همچنین در این مصاحبه ابراز امیدواری کرد که گفتگو‌های صورت گرفته در آینده به عمل تبدیل شوند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا سوم ماه آگوست عادی‌سازی کامل روابط امارات و رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و پس از این اعلام تنها به فاصله چند هفته بحرین نیز به این جمع پیوست.

پس از این اعلام، رئیس‌جمهور امریکا پیش‌بینی کرده بود که عربستان سعودی نیز به توافق سازش با رژیم صهیونیستی بپیوندد.

در همین حال سفیر امارات در امریکا در جلسه موسسه مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی در واشنگتن، نسبت به موضوع عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی ابراز خوشحالی کرد و مدعی شد: جامعه عربی و به خصوص جوانان نسبت به موضوع مناقشه با اسرائیل یا راه‌حل دو دولتی (برای مناقشه فلسطین و اسرائیل) بی‌تفاوت هستند و اهتمام جوانان عرب به حل مسئله فلسطین با بروز مسائل مهم‌تری که ذهن آن‌ها را مشغول کرده نظیر هزینه‌های زندگی، فساد و فرصت‌های شغلی کم‌تر و کم‌تر شده است. توجه به امور فلسطین نزد جوانان عربی در رتبه هفتم قرار دارد یعنی حتی در پنج رتبه نخست هم قرار ندارد.

العتیبه در ادامه مدعی وجود دو محور در منطقه شد و گفت: «یک محور شامل قطر، ترکیه و ایران می‌شود که دین را به سمت همه مسائل سوق می‌دهد، از افراط‌گرایی حمایت می‌کند و با گذشته بازی می‌کند. محور دیگر یک محور متمدن شامل امارات، بحرین، مصر و عربستان سعودی است که به آینده نگاه می‌کند. در کل گویی اوضاع مشابه مبارزه کمونیسم و سرمایه‌داری است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار