روحانی: کرونا و امریکا ۲ تهدید جهانی‌اند
کد خبر: 1026676
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J5I
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
بیستمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های روز گذشته به میزبانی روسیه و به صورت مجازی برگزار شد. اجلاسی که دکتر روحانی در آن سخنرانی کرد و علاوه بر یادآوری تهدید کرونا، از قلدرمآبی‌های دولت امریکا به عنوان یک رژیم برهم زننده مناسبات جهانی یاد کرد. او البته اظهار امیدواری کرد که دولت جدید امریکا به قانون‌مداری، مقررات و تعهدات شناخته شده بین‌المللی بازگردد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود گفت: امروز جهان در وضعیت خطیری قرار گرفته است. از یک سو، همه‌گیری ویروس کرونا علاوه بر تهدید جدی جان انسان‌ها، تأثیرات عمیق و مخربی بر اقتصاد کشور‌ها و به ویژه معیشت مردم گذاشته است و از سوی دیگر، تعقیب سیاست یکجانبه‌گرایانه و نادیده گرفتن احترام به حقوق و نهاد‌های بین‌المللی از سوی امریکا، تلاش مضاعف کشور‌های هم‌اندیش در سطح جهان برای تقویت همکاری و تشکیل جبهه‌ای واحد برای فائق آمدن بر هر دو چالش را بیش از پیش ضروری ساخته است.

او سپس راه مقابله با چالش مشترک همه‌گیری کووید-۱۹ را اتخاذ یک رویکرد واحد و منسجم دانست که می‌بایست از سوی کشور‌های سازمان همکاری شانگهای، در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی برای اطمینان از دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه مردم منطقه و جهان به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی با هدف مقابله بهتر با این بیماری دنبال شود و در ادامه از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در مسیر مبارزه با کووید- ۱۹ خبر داد.

ایران مصمم به سرکوب گروهک‌های تروریستی

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت و همکاری برای حصول به امنیت پایدار در منطقه و جهان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همکاری در قالب سازمان همکاری شانگ‌های برای مواجهه با چالش‌های منطقه در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. ایران همواره امنیت حوزه پیرامونی را به مثابه امنیت خود دیده و برای حفظ صلح و ثبات منطقه کوشیده است. در این جهت ما به همکاری با شرکای خود و سازمان همکاری شانگ‌های جهت مقابله مؤثر با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهیم داد.

روحانی اضافه کرد: یکی از اصول محوری همکاری‌های کشور‌های منطقه و اعضای شانگهای، مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی است. جلوگیری از توسعه ایدئولوژی خشونت و افراط‌گرایی و مقابله دسته‌جمعی با جریان‌ها و نهاد‌های تولید و انتشار تفکر افراطی‌گری در منطقه در کنار شناسایی کانون‌های شکل‌گیری، حامیان و منابع مالی گروه‌های تروریستی، از مهم‌ترین رسالت‌های مشترک سازمان همکاری شانگ‌های در حوزه امنیت دسته جمعی است. بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به سال‌ها تجربه خود در مبارزه گسترده با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، آمادگی خود را برای هرگونه اقدام و مبارزه علیه جریانات تروریستی و افراط‌گرایی اعلام می‌نماید. هرچند در ابتدای سال جاری میلادی، یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار شهید قاسم سلیمانی، توسط به وجود آورندگان و حامی اصلی جریانات تکفیری و تروریستی، به‌طور ناجوانمردانه‌ای ترور شد و به شهادت رسید، اما ما همچنان مصممیم تا سرکوب کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا، و پایان دادن به اشغالگری بیگانگان، به راه خود ادامه دهیم. در همین رابطه قطعنامه پیشنهادی ایران تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی» با رأی مثبت ۱۹۰ کشور در دسامبر ۲۰۱۳ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، که می‌تواند همچنان مورد توجه جدی برای اقدامات عملی، از سوی این سازمان قرار گیرد.

استقبال از برقراری آتش‌بس در قره‌باغ

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مناقشه قره‌باغ هم اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و با تکیه بر اشتراکات فراوان تاریخی با مردم منطقه، از تصمیم اخیر مقامات این دو کشور با وساطت فدراسیون روسیه برای پایان دادن به درگیری‌های نظامی و شروع فرایند حل و فصل دیپلماتیک ابراز خرسندی می‌نماید و امیدوار است که دو کشور بتوانند اختلافات خود را در فضای صلح‌آمیز و در چارچوب حقوق بین‌الملل حل و فصل نمایند. در این راستا ایران طرح صلحی به منظور برقراری آتش بس و ایجاد صلح ارائه کرد و همچنین رایزنی‌های فشرده‌ای با طرفین درگیری و سایر کشور‌های ذی‌نفع به عمل آورده و از هرگونه تلاشی جهت کاهش تنش و اختلافات و برقراری ثبات، امنیت و صلح پایدار و عادلانه در این منطقه استقبال می‌نماید.

رئیس جمهور اضافه کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر حسن همجواری، همزیستی مسالمت‌آمیز و توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان و کشور‌های دوست با هدف توسعه و رشد اقتصاد منطقه استوار بوده و در این جهت ابتکاراتی را پیشنهاد و از ابتکارات کشور‌های دوست نیز استقبال نموده است. ضرورت دارد در مسیر ارتقای رفاه و معیشت ساکنان منطقه، توسعه پایدار و فقرزدایی در منطقه، از فرصت همکاری‌های مشترک، بهره‌برداری حداکثری به عمل آید.

ماجراجویی و تحریم راه به جایی نمی‌برد

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود به یکجانبه‌گرایی‌های امریکا اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرارگرفت و دولت امریکا با قلدرمآبی تمام در صدد اعمال سیاست‌ها و قوانین داخلی خود بر نظم جهانی و کشور‌های دارای استقلال سیاسی برآمد. نتایج انتخابات امریکا نشان داد که نه تنها جهان مخالف سیاست‌های نادرست دولت کنونی ایالات متحده است، بلکه مردم امریکا نیز از این سیاست‌ها به ستوه آمده‌اند. ملت امریکا واکنش جهان به قلدرمآبی، قانون‌گریزی، نقض تعهدات بین‌المللی، تهدید و تحریم دیگر ملت‌ها را به خوبی شنید و تصمیم به تغییر گرفت. وی تصریح کرد: یک بار دیگر تاریخ واقعیت خود را به عرصه حکمرانی و سپهر سیاسی تحمیل کرد و درس عبرت دیگری به ماجراجویان، جنگ‌طلبان، مخالفان حقوق ملت‌ها و ناقضان حقوق مسلم بین‌المللی داد. نتیجه انتخابات امریکا نشان می‌دهد کشوری که مدام در حال استفاده از تهدید، تحریم و چماق باشد و با زبان زور با دیگر ملت‌ها سخن گوید، سیاست خارجی آن حتماً راه خود را گم کرده است.

روحانی توصیه‌ای هم به دولت منتخب امریکا داشت و گفت: اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده امریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشور‌ها و ملت‌ها عملی سازند. بازگشت به قانون‌مداری، مقررات و تعهدات شناخته شده بین‌المللی، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترمیم اعتبار جهانی امریکاست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار