مقاومت ترامپ مقابل فشار اخراج
کد خبر: 1026408
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J0y
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۲
رئیس‌جمهــور امریکا با گذشت بیش از ۳۶ ساعت از اعلام پیروزی رقیب دموکراتش همچنان حاضر به پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری نیست و بر پیگیری اقدام قانونی تأکید دارد. با این حال رسانه‌ها، کارشناسان و نیز مشاور وی با در نظر گرفتن اینکه اقدام قانونی برای او سودی ندارد، در تلاشند ترامپ را متقاعد کنند، شکست را بپذیرد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: شنبه شب به وقت تهران رسانه‌های امریکایی چه سی‌ان‌ان که دونالد ترامپ همواره از آن انتقاد می‌کرد و چه فاکس‌نیوز که در چهار سال گذشته با عنوان رسانه حامی ترامپ شهرت پیدا کرده بود، خبر پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا را با کسب ۲۹۰ رأی الکترال منتشر کردند.

بایدن در سخنرانی بعد از پیروزی در انتخابات سوم نوامبر (۱۳‌آبان) با اعلام اینکه بیشترین آرا را در انتخابات ریاست جمهوری امریکا کسب کرده، از پیروزی روشنی سخن گفت که بر مبنای اعلام نظرات مردم کشورش شکل گرفته است.

او خواستار همکاری دو حزب برای حل مشکلات شد و گفت که می‌خواهد کاری کند که احترام امریکا دوباره در جهان احیا شود. بایدن تصریح کرد: «بیایید به هم فرصت بدهیم. وقتش است شعار‌های تند را کنار بگذاریم، شعله را پایین بکشیم، همدیگر را ببینیم، باز به هم گوش کنیم... با مخالفان خود مثل دشمن رفتار نکنیم.»

ترامپ در مسیر اعتراض و شکایت

با این حال، ترامپ همچنان شکست را نپذیرفته و این موضع‌گیری را در بیانیه‌ای که در پی اعلام نتیجه انتخابات منتشر کرد، منعکس کرده است. در بیانیه رئیس‌جمهور امریکا با زیر سؤال بردن پیروزی رقیب آمده است: «بایدن در حال مخفی کردن چه چیزی است؟ من تا زمانی که آرای درستی که مردم امریکا لایق آن هستند شمارش شود و تا زمانی که دموکراسی بطلبد، توقف نمی‌کنم.»

‌ترامپ به این ترتیب به وضوح نشان داد که دست کم فعلاً قصد ندارد کوتاه بیاید و می‌خواهد ادعای حقوقی خود برای تغییر نتایج انتخابات را پیگیری کند. تا زمان روشن شدن نتیجه این پیگیری حقوقی، مشخص نخواهد بود که جو بایدن رئیس‌جمهور شده یا خیر. ترامپ حتی مصمم است بگوید در این انتخابات فریب خورده است.

رئیس‌جمهور امریکا که هیچ ابایی از نشان دادن عصبانیت خود از وضعیت پیش آمده ندارد، در توئیتی که تمام کلمات آن با حروف بزرگ انگلیسی نوشته شده و نشان از خشم او از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات دارد، نوشت: «ناظران [ما]اجازه ورود به اتاق‌های شمارش آرا را پیدا نکردند. من در انتخابات پیروز شدم، ۷۱ میلیون رأی قانونی گرفتم. اتفاقات بدی افتاد و ناظران ما نتوانستند ببینند چه شده است. هرگز قبلاً رخ نداده بود. میلیون‌ها رأی پستی برای کسانی ارسال شد که نخواسته بودند!» ترامپ سپس در توئیتی دیگر نوشت: «۷۱ میلیون رأی قانونی، بیشترین میزان رأیی که یک رئیس‌جمهور مستقر می‌توانست بگیرد.»

ترامپ برای به کرسی نشاندن حرف خود بیکار ننشست و ستاد انتخاباتی وی ساعاتی پس از اعلام پیروزی بایدن، با ارائه شکایتی به دادگاه آریزونا، به نتایج انتخابات و آرای باطله در این ایالت اعتراض کرد. در شکایت ستاد ترامپ آمده که مسئولان شعب اخذ رأی در پرجمعیت‌ترین شهرستان این ایالت، به نادرستی رأی برخی از رأی‌دهندگان را ابطال کردند، که می‌توانست در نتیجه انتخابات در آریزونا تعیین‌کننده باشد.

تحریم مراسم تحلیف بایدن

کارکنان ناامید کاخ سفید نیز در تلاش برای آرام کردن رئیس‌جمهور خشمگین امریکا به روشن کردن شمع‌های معطر به گل رز روی آورده‌اند. یک منبع آگاه در کاخ سفید هم به روزنامه انگلیسی دیلی میرور گفت که ترامپ علاوه بر اینکه همچنان از پذیرش شکست در انتخابات سر باز می‌زند، قصد ندارد در مراسم تحلیف بایدن شرکت کند. بنابر اعلام این منبع: «او همچنان در حال و هوای جنگ [علیه انتخابات]است و می‌گوید بایدن یک رئیس‌جمهور جعلی است و روز بیستم ژانویه (در مراسم تحلیف) شرکت نمی‌کند، زیرا این کار توهین به دموکراسی خواهد بود.»

در این بین، نقش رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در امیدوار نگه داشتن وی به ادامه حضورش در کاخ سفید را نباید نادیده گرفت. جولیانی شنبه شب در نشستی خبری گفت: «در حالی که شکایت علیه نتایج انتخابات در جریان است ترامپ شکست را نخواهد پذیرفت. ترامپ در این مقطع که حداقل تکلیف ۶۰۰ هزار رأی نامشخص است، شکست در انتخابات را نمی‌پذیرد و این انتخابات تا پایان خود خیلی فاصله دارد.»

دعوای حقوقی نتیجه را تغییر نمی‌دهد

با این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دستیاران ترامپ که نام‌شان فاش نشده، نوشت که او قصد ندارد مانع حضور بایدن در کاخ سفید شود. در این مطلب آمده است: «رئیس‌جمهور فعلاً برنامه‌ای برای سخنرانی پذیرش ندارد؛ کاری که رؤسای جمهور پیشین انجام می‌دادند. اگر ترامپ سخنرانی پذیرش شکست را در زمانی که باید کاخ سفید را ترک کند، انجام ندهد، فشار‌ها بر متحدان او برای مجاب کردنش به این کار افزایش می‌یابد.»‌

برخی افراد نزدیک به ترامپ نیز به فاکس‌نیوز گفته‌اند در صورتی که پرونده شکایت ستاد وی شکست بخورد، او با افتخار شکست را خواهد پذیرفت. کارشناسان حقوقی امریکا گفته‌اند احتمالاً هیچ یک از پرونده‌های قضایی ستاد ترامپ در نتیجه انتخابات تغییری ایجاد نمی‌کند.

فاکس‌نیوز گزارش کرد که تیم حقوقی ترامپ روز دو شنبه دادخواستی را برای زیر سؤال بردن شفافیت روند شمارش آرا، به دادگاه ارائه می‌کند. این شبکه خبری همچنین به نقل از یک منبع ارشد در کاخ سفید گزارش داد زمانی که ترامپ مطمئن شود شانسی برای پیروزی ندارد، شکست را می‌پذیرد و به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت متعهد می‌شود.

کوشنر: شکست را بپذیر

سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع گزارش داد که جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس‌جمهور فعلی امریکا که در تمام تصمیم‌گیری‌های مهم انتخاباتی مداخله داشت، از ترامپ خواسته به شکست در انتخابات سوم نوامبر اعتراف کند. این در حالی است که تیم انتخاباتی دونالد ترامپ، کوشنر را به عنوان عامل شکست او در رقابت اخیر مقصر می‌دانند. یکی از متحدان ترامپ به واشنگتن پست گفت: «اگر این رئیس‌جمهوری پیروز می‌شد، کوشنر مستحق ستایش می‌شد، اما اگر او ببازد، او مستحق سرزنش است.»‌با این حال، یکی از مقام‌های ارشد دولت در گفتگو با دیلی میل در دفاع از کوشنر گفت: «انتظار می‌رفت کارزار انتخاباتی ترامپ با اختلاف زیاد شکست بخورد که به لطف زیر ساختی که کوشنر به راه انداخت، این تنها به چند هزار رأی در چند ایالت کاهش یافت. اگر کوشنر نبود، نتیجه رقابت ۲۰۲۰ برای ترامپ بسیار بدتر می‌شد.»

اروپا: ادعای تقلب بی‌اساس است

مایکل لینک، رئیس هیئت اعزامی از سازمان امنیت و همکاری اروپا برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا با تأیید نتیجه انتخابات، از مشاوران ترامپ خواست تا به وضوح به او بگویند که در انتخابات شکست خورده است.

این سیاستمدار آلمانی به رسانه فونکه مدین گروپه گفت: «ادعا‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور در حال کناره‌گیری امریکا مبنی براینکه در روند شمارش آرا تقلب شده بی‌پایه و اساس است و خطر از بین رفتن اعتماد و اطمینان به سیستم دموکراتیک امریکا را نیز به همراه‌دارد.»
 
حامیان ترامپ: تمام نشده!

طرفداران دونالد ترامپ با شعار «هنوز تمام نشده!»‌و «دزدی را متوقف کنید»، در سراسر امریکا به نتیجه انتخابات اعتراض کردند. شماری از معترضان در جورجیا و آریزونا با سلاح گرم به خیابان آمدند. در آتلانتا که حامیان جمهوریخواهان در اکثریت هستند، هزاران نفر شعار «قفلش کنید!» و «این تمام نشده!» و «اخبار جعلی!» سر دادند. چندین هزار نفر از طرفداران ترامپ نیز در پنسیلوانیا با پرچم امریکا، پرچم ترامپ و علامت‌های «دزدی را متوقف کنید» گرد هم آمدند.

در شهر فینیکس آریزونا نیز جمعیت در عرض چند ساعت به بیش از هزار نفر افزایش پیدا کرد. در لنسینگ میشیگان هم حدود ۵۰ طرفدار ترامپ و گروه کوچک‌تری از افراد که پرچم‌های «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» را در دست داشتند، با هم درگیر شدند.

معترضان ضدترامپ هم در واشنگتن فریاد «بازنده! بازنده!»‌سر دادند. آن‌ها همچنین به کاروان ترامپ که روز شنبه از زمین گلف ترامپ به کاخ سفید برمی‌گشت، ناسزا گفتند.
 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار